Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věra Bílá

 Věra Bílá * 22.5.1954 - zpěvačka

 

Zpěvačka Věra Bílá se narodila 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. V patnácti letech začala žít se svým manželem Františkem, se kterým po deseti letech adoptovali syna Františka. Svou dráhu zpěvačky začala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola Giňi. Dnes vystupuje se svou skupinou Kale v koncertních sálech a klubech po celé Evropě i v Severní Americe.

Vera BíláVěra Bílá na sebe a svoji kapelu upozornila v roce 1995, kdy vyšlo za vydatné producentské pomoci zpěvačky Zuzany Navarové album Rom pop, na kterém své vlastní skladby představila skupina Kale. Pro mnohé byla tehdy již čtyřicetiletá zpěvačka z Rokycan skutečným objevem, přestože se muzice věnuje od dětství.

V roce 1998 vydala skupina Kale s Věrou Bílou druhé album Kale kalore (což by se dalo do češtiny přeložit jako Černí čerňoučtí) a dokázala vyprodat desítky evropských sálů. Ve Francii ji zbožňují, v Kanadě jí prý dokonce nabídli trvalý pobyt a ve Spojených státech byla hvězdou festivalu romské kultury z celého světa.

"Když mi Bůh nedal děti, vynahradil mi to něčím jiným," říká Věra Bílá.

Dalo by se říci, že je hvězda, jenže Věra Bílá zůstává svá - úspěch ji nezměnil ani v nejmenším. Nadále žije ve svém skromě zařízeném malém bytě v Rokycanech a nadále všem novinářům opakuje, že je jen obyčejná ženská. O obyčejném životě neobyčejné zpěvačky a ženy je i film Černá a bílá v barvě, který téměř rok natáčela režisérka Mira Erdevički a který měl premiéru na jaře roku 1999.

Vera Bílá s rezisérkou Mirou ErdevickiVe filmu, stejně jako ve všech rozhovorech, Věra Bílá říká, že se sama nikdy nesetkala v České republice s rasismem a že by nikdy Českou republiku neopustila. "Já bych nikdy nikam neodešla. Všude se musí pracovat. Nikde nelítají pečení holubi do huby. Ani v Kanadě. Většina z těch, co odcestovali, se nakonec vrátila zpátky. Kdyby se tam měli dobře, nikdy by to neudělali. Narodila jsem se v Rokycanech a tady chci taky umřít. Mám tu svou rodinu. I když žít tady není někdy snadné. Manžel a syn jsou nezaměstnaní a já musím živit rodinu, platit nájem a další poplatky," řekla v rozhovoru pro Zemské noviny Věra Bílá(Zemské noviny, 12. 9. 1998)

Právě finance se zpěvačce málem staly osudnými... Věra Bílá byla totiž obviněna, že neoprávněně dostávala sociální dávky, ale nakonec byla obžaloby zproštěna.

 
Věra Bílá

Věra BíláMichaela Feuereislová

Ta dopadla! Romská zpěvačka Věra Bílá přišla o chlebodárce, kvůli vydírání skončil ve vazbě

22. července 2017 18:56

Říkala, že tohoto pána i jeho celou rodinu miluje a že jsou to její nejbližší. Romská zpěvačka Věra Bílá (63), která se před lety dostala do finančních potíží kvůli hraní automatů a už se z nich nikdy nevyhrabala, teď ale zase zůstala úplně sama. Její kapelník totiž skončil po zatčení zásahovou jednotkou ve vazbě pro podezření, že nutil lidi, aby mu otročili!

 

Její jednapadesátiletý kamarád D. Č. si rád hrál na bohatého podnikatele (přestože některým muselo být divné, čím si ve skutečnosti vydělával, aby si mohl žít na vysoké noze), moc se ale nikde nechlubil tím, že byl na tři a půl roku ve vězení kvůli únosu dítěte. Na svědomí měl dříve také i kuplířství či problémy s drogami.

„Vlastním stavební firmu a snažím se dávat pozor, už se tam (do vězení – pozn. red.) nikdy nechci vrátit,“ řekl nám před šestnácti měsíci kapelník Věry Bílé. Bohužel se asi snažil neúspěšně.

S romskou hvězdou plánoval velký comeback, nicméně o žádném jsme od té doby neslyšeli. Zato o něm ano. Dopustit se měl vydírání.

„Fyzickou likvidací měl vyhrožovat o rok staršímu muži. Požadoval po něm, aby dostatečně pracoval a dělal to, co chce. Poškozený se kvůli tomu dokonce pokusil o sebevraždu,“ uvedl pro Blesk policejní mluvčí Daniel Dvořák. Kvůli obavám z maření vyšetřování, pokračování v trestné činnosti a ovlivňování svědků skončil D. ve vazbě.

Nyní mu hrozí deset let v kriminále.

Věra Bílá, která dnes již vazebně stíhaného muže naštvala, když na křtu Jarka Šimka žebrala veřejně po lidech peníze, ale pak se zase usmířili, si tak musí najít zase někoho jiného, kdo by jí pomáhal.

Bydlí v holobytě na ubytovně, nemá žádné příjmy, a tak pomoc nezbytně potřebuje. 

David Zápal , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář