Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petra Černocká

Petra Černocká,*24.11.1949 - herečka, zpěvačka

 

Kdyby se všechno vyvíjelo trošičku jinak,dnes jsme se s Petrou Černockou třeba setkali v Národním divadle,kde by nám zpívala (a taky Jeníkovi) Věrné milování.Vystudovala totiž operní zpěv a hru na klavír na pražské konzervatoři,ale pak se objevila ve skupině Pastýři,odkud pochází její první nejznámější písnička Ovečka.

Ani ona se nevyhnula Semaforu a mj. tu hrála ve hře Čarodějky.Kde by jí asi napadlo,že pár let nato,bude hrát hlavní roli v kouzelnickém filmu Dívka na koštěti a zpívat titulní píseň o Saxaně.Herecky se uplatnila i ve třídílném seriálu bratislavské televize Nepokojná láska,kde si zahrála vesnickou dívku ,později pak hrála ve slovenském filmu Otec.Dlouhá léta zpívala se skupinou Kardinálové Zdeňka Merty.

Po rozpadu skupiny se nějaký čas objevovala na koncertech po boku zpěváka Jířího Štědroně se skupinou Golf.V této skupině se také seznámila se svým nynějším manželem kytaristou Jiřím Pracným a v současnosti spolu vystupují po celé republice,ale i na Slovensku,kde je Petra velmi žádanou zpěvačkou.Koncertuje, vydává desky a nepravidelně se objevuje jako moderátorka TV hudebních pořadů.Je vášnivou milovnicí a sponzorkou opuštěných zvířat a zvířat chovaných v zoo.

Mezi ostatními zpěvačkami představuje typ obyčejné,ničím nekomplikované ženy,která má prostě starosti jako kterákoli jiná a nechybí při žádné legraci.Písničky,které zpívá,jsou tomu typu ideální.Nic nepředstírají,netváří se hlubokomyslně a tisíce příznivců Petry Černocké určitě potěší. Z prvního manželství s Janem Vaculíkem,má Petra dceru Báru Vaculíkovou.V listopadu 2006 vydává nové CD - SOUHVĚZDÍ STŘELCE a připravuje se na natáčení volného pokračování Dívky na koštěti,které ponese název SAXANA - VELETRH STRAŠIDEL.


Diskografie: Více než 60 singlů

LP desky:
- Lidí se ptej
- Ten kluk už dávno se mnou není
- Monitor

Vydaná CD:
- Náklaďák
- Tennessee Whiskey
- 20xPetra Černocká
- Lásku blízko mám
- Saxana dětem
- Souhvězdí střelce

Autobiografická kniha
- Co mě maminky (ne)naučily.


Autor: Jarmila FerkováPETRA ČERNOCKÁ SAMA O SOBĚ:

Narodila jsem se, mamince úřednici a tatínkovi právníkovi, jako druhé dítě. To první byl můj o pár let starší bratr Pavel, který stejně jako já, projevoval určité umělecké sklony a svého času byl úspěšným zpěvákem bigbítové skupiny Donald. Později se stal uznávaným diskžokejem.

Moji rodiče ve shodě s přijímací komisí na Pražské Konzervatoři usoudili, že jsem dost muzikální na to, abych se stala studentkou oboru operní zpěv a klavír. Ještě za dob studií jsem s kapelou Pastýři, která se skládala převážně z konzervatoristů a kterou vedl Petr Hannig, natočila svoji první vlastní písničku Ovečka, která se stala populární a vyšla na desce.

Můj absolventský koncert, na kterém jsem zpívala třeba árii kuchtíka z Rusalky, byl mým posledním živým kontaktem s klasickou hudbou, protože v tu dobu jsem už měla angažmá v divadle Semafor, kde už se jednalo o tak zvaně lehký žánr.

Začínala jsem v souboru Grosmanna a Šimka ve hře Besídka v rašeliništi a o rok později jsem přešla k Suchému a Šlitrovi. Zde mohu přispět i konkrétním časovým údajem, protože se jednalo o smutný rok 1968, který jen těžko překonávalo divadlo které mělo být veselé. Vstup Sovětských vojsk a následná normalizace v tu dobu postupně likvidovala anglicky zpívající, české bigbítové kapely, jako byla třeba skupina The Cardinals, která mi nabídla spolupráci. Tento tah, se do jisté míry vydařil, protože s česky zpívající zpěvačkou soubor přežil, ale s bigbítovým duchem odešli i někteří skvělí muzikanti, jako kytarista Josef Kůstka, nebo zpěvák Lešek Semelka. V podstatě již popovou skupinu Kardinálové, pak mnoho let vedl talentovaný skladatel Zdeněk Merta. V rámci celé této transformace došlo i k jedné potěšující události, a totiž k mému sňatku s Janem Vaculíkem, bývalým zpěvákem a později manažerem Kardinálů. Tento muž se stal mým manželem po dalších dvanáct rušných let, kdy křivka mé popularity zajímavě stoupala. Byla to léta, především koncertních úspěchů, jak doma, tak v zahraničí (Polsko, Rusko, Německo).

Tehdy jediné vydavatelství Supraphon, zároveň zásobovalo posluchače úctyhodnou řadou asi šedesáti singlů a několika LP desek. Byly na nich písničky převzaté z anglických originálů, sporadicky mé vlastní a především úspěšné písničky Zdenka Merty. K těm patřila třeba i řada, z mého pohledu, milých duetů, jako byly Střevíčky v rose, Setkání nebo Hleďte kam padá déšť. Tu poslední, abych byla přesná, napsal Zdeněk Barták.

V roce 1971 se stala velice populární píseň Saxana (Michajlov, Kopta), které mnoho bodů nasbíral, především film Václava Vorlíčka a Miloše Macourka Dívka na koštěti, kde jsem po úspěšném konkurzu, měla to potěšení hrát hlavní roli. Především díky tomuto oblíbenému filmu mě dodnes novináři označují lichotivým titulem herečka a zpěvačka. V roce 1999 mi byla dokonce za tuto písničku Supraphonem udělena zlatá deska a zároveň vzniklo CD, na kterém jsem celý filmový příběh převyprávěla. Díky Saxaně jsem se taky stala majitelkou Kutálkovy sošky, která mi byla udělena už v roce 1971 u příležitosti získání titulu Herečka roku. Pro pořádek je třeba říct, že to byla cena divácká.

Abych svůj životopis nekončila připomínkou filmu, který ve mně občas vyvolává komplex z toho, že správné bylo zahrát si Saxanu a zemřít, přidám ještě několik důležitých faktů.

V době posametové jsem vydala čtyři CD, z nichž první s názvem Náklaďák navazovalo stylově na kdysi známý countryový hit, který byl v mém podání poměrně populární. U "kytarových písniček" jsem už zůstala, protože v komorních recitálech vystupuji s Jiřím Pracným. Uhodli jste, je to kytarista.

Za jeden z mých životních úspěchů považuji i svoji dceru Barboru, která studuje novinařinu a v poslední době i zpívá.

O svých dalších výrazných počinech budu laskavé čtenáře, díky tomuto zařízení, samozřejmě informovat. Pokud by na této stránce dlouho nedocházelo k žádné inovaci, neznamená to nic jiného, než že k mojí osobě nemám co dodat.

Autor: jafesi

Zdroj Osobnosti,cz

27. července 2014 • 05:00

Černocká o roli Saxany tvrdě bojovala: Kdo byly její konkurentky?

Černocká se na roli mladé čarodějky hodila nejvíce.
Černocká se na roli mladé čarodějky hodila nejvíce. (Foto TV Barrandov, ara)
 

Tehdy mladé dívky by se o roli málem popraly, ale nakonec tomu zabránil režisér Václav Vorlíček (84). „Proběhl normální konkurz, ale Vorlíček se pak přiznal, že mě viděl v Semaforu, kde jsme tehdy hrály s Věrou Křesadlovou čarodějnice,“ prozradila po letech Petra Černocká.

Autor:  kl

zdroj Aha,cz

Nejhezčí babička na dětském hřišti: Petra Černocká na šedesátnici rozhodně nevypadá. Jak to dělá?

23. března 2015 5:55

Zpěvačka Petra Černocká (65) patří i po šedesátce k mladistvě vyhlížejícím ženám, i když pro to prý mnoho nedělá. "Jen občas rozmařile střídám ten modrý krém, který používala už moje maminka, s těmi dražšími, které mají mít ještě vedlejší efekt, než aby všechno drželo na svém místě," smála se na kosmetické párty pro ženy.

"Ale myslím si, že čas se nezastaví. Přijďte se zeptat za deset let, to už mi bude, doufám, tohle úplně jedno. Ale možná taky ne. Kdo ví. Zatím se snažím, odličuju, mažu a snažím se mít dobrou náladu. To také pomáhá," míní Petra, která zatím za sebou nemá žádnou plastiku. "Ale možná přijdou na přetřes oční víčka. Už o tom přemýšlím deset let, tak uvidíme, zda k tomu někdy dojde," krčila rameny.

"Já vím, jak to nakonec dopadne. Budu stará bába. Ale doufám, že budu vypadat příjemně. To by stačilo. Mám pocit, že jsem jedna z těch zachovalých babiček. Protože dneska, když jdete na pískoviště a vidíte tam dětičky s těmi babičkami, tak to jsou dost čupr holky. Myslím, že nejsem až takovou výjimkou. Už jsem viděla hezčí babičky," je sebekritická Petra. 

Saša Šeflová, Super.cz

 

 

 

 

Petra Černocká

Petra Černocká Michaela Feuereislová

Důchodkyně Petra Černocká: Bez závratných honorářů bych umřela hlady

13. června 2015 9:07

I když na to nevypadá, nějaký ten pátek už může zpěvačka Petra Černocká (65) jezdit pražskou hromadnou dopravou zadarmo. A také pobírá starobní důchod. Prý je svým způsobem směšný, hvězda filmu Dívka na koštěti, v němž hrála čarodějnici (ta ji také celoživotně proslavila), si ale ani náhodou nestěžuje. „Žiju si krásně. V porevolučních dobách byly luxusní honoráře, našetřila jsem si,“ řekla Super.cz

„To je vlastně vzkaz pro moji dcerušku: Neboj, něco po mně zbyde! Vychází mi to finančně krásně na hezký a příjemný život. Ale moc toho zase nepotřebuju. Nadstandardně drahé kabelky a podobné věci mě nezajímají. Vím, že spousta lidí se nedobere ani průměrně normálního života, tak by mi bylo trapné vytahovat se třeba tím, že mám kabát za osmdesát tisíc,“ zůstává nohama na zemi „závoďačka“ Petra.

Na státní penzi si nestěžuje. „Vyžít se s ní nedá, ale s tím nevyžije nikdo. Není ale myšlená tak, že by lidem měla zajistit prima život. Ještě nejsme v Německu. Takže člověk dopředu musí myslet na to, aby si na stará kolena vytvořil dostatečnou rezervu,“ myslí si Petra Černocká.

Ta o svém věku hovoří jako o příšerném, nedávno ji ale na eurovíkendu v Itálii potěšil mladý průvodce. Když se totiž dozvěděl, kdo je, nechtěl tomu věřit. „Říkal: ‚Cože? To je jako opravdu ona? Já myslel, že to už musí být nějaká strašná babička.‘ Skoro se divil, že ještě žiju. Takže to ještě není to tak špatně,“ dodala se smíchem. 

David Zápal, Super.cz

Petra Černocká s dcerou Barborou

Petra Černocká s dcerou BarborouProfimedia.cz

Ani babičkovský věk ji nezastaví: Pohádková Saxana (67) zářila v průsvitném modelu a ukázala podprsenku

25. března 2017 9:47

Herečka Petra Černocká (67), kterou si snad každý pamatuje jako pohádkovou Saxanu z Dívky na koštěti, vypadá na svůj věk pořád perfektně.

 

A může si dovolit nosit i modely, jež by jiné ženy v babičkovském věku rozhodně nenosily. Herečka dorazila do Obecního domu na zahájení Febiofestu v outfitu, pod nímž jí prosvítala podprsenka.

Společnost Černocké dělala její dcera Barbora Vaculíková, jejíž model byl paradoxně mnohem méně odvážný. Černocká má zkrátka pořád šmrnc a věk v občance pro ni znamená jen pouhé číslo. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

 
Bára Vaculíková

Bára VaculíkováFoto: Facebook B. Vaculíkové

Vosa z ní udělala bubáka! Dceru Petry Černocké bodavý hmyz přeměnil v monstrum z hororu

13. července 2017 14:08

Chudák holka! Dcera Saxany Petry Černocké (67) Bára Vaculíková má sympatickou tvář, nyní je ale zohyzděná útokem vosy, kvůli které má spodní ret snad pětkrát větší než dřív.

 

Vše začalo tím, že uklidňovala děcka, aby se vos nebála, že nejsou nebezpečné. Zástupce jedovatého blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých to ale patrně silně pobavilo a rozhodl se názorně jí ukázat, jak šeredně se mýlí. Prudká alergická reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Vodní slapští záchranáři, výlet sanitkou do Příbrami, prý radši na lehátku, takže spoutaná, radši tu kanylu, kdyby ‚něco‘, ORL pohotovost, mix kortikoidů a Dithiadenu a půlnoční návrat alternativním sanitárním vozem, kde jsem už byla vepředu,“ popsala hrůzostrašný zážitek dívka, která je členkou uskupení Yellow Sisters a má i sólový projekt nazvaný Diva Baara. A známe ji také z Hlasu ČeskoSlovenska.

Báře prý saniťák nabídl cigaretu, leč ta nešla přes nateklý pysk vsunout do počátku trávicí soustavy. A tak zbytek cesty z lůžka pozorovala živočichy, pasoucí se kolem cesty, a přemýšlela, že se následujících pár dnů bude živit asi jen brčkem.

Pevně doufáme, že se po posledním zážitku Vaculíková nechystá s dětmi navštívit krokodýlí farmu se slovy „ta zvířátka vám nemohou nijak ublížit“… 

David Zápal , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář