Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavla Břínková

Pavla Břínková,*15.9.1949 - zpěvačka

Nekorunovaná královna české operety Pavla Břínková (1949) vyrůstala v harmonické rodině po boku dvou starších sester jako čtvrté a vymodlené dítě (bratr Pavlík zemřel v dětském věku). Maminka ji ve zpěvu maximálně podporovala a Pavla ještě coby studentka Státní konzervatoře (obor operní zpěv) debutovala hlavní rolí Marie v muzikálu WEST SIDE STORY (1970) v Karlínském divadle.

Zároveň se provdala za svou studentskou lásku, ovšem tragická událost (smrt novorozené dcerky Pavlínky) toto mladé manželství rozdělila. Talentovaná zpěvačka se ještě více upnula ke své profesi a během svého 21-letého působení na této scéně vytvořila řadu svých vskutku životních úloh - Helena v POLSKÉ KRVI, Líza v MY FAIR LADY, Valencie ve VESELÉ VDOVĚ, Hortensie v PLESE V OPEŘE, Magnolie v LODI KOMEDIANTŮ, Adéla v NETOPÝROVI.

Rok 1980 byl pro P. Břínkovou významný pěvěckou stáží v italské Sieně. Ve druhém manželství se jí narodil syn Pavlík, který měl bohužel od narození vážné zdravotní problémy. Při nepřetržitých vyšetřeních v nemocnici potkala Pavla Břínková svého současného manžela - lékaře Tomáše Trče a jak sama vzpomíná, byl to blesk z čistého nebe. Oba však byli zadaní, nebylo tedy jednoduché stávající svazky ukončit, nicméně po několika letech se jim narodil vytoužený syn Lukáš (1988).

Profesní i životní úspěchy vystřídaly periodicky neúspěchy - sametová revoluce přinesla i změnu ve vedení Karlínského divadla a pro naši nejúspěšnější operetní pěvkyni to znamenalo odchod z dlouholeté scény. Následujících 16 let Pavla Břínková hostovala v Brně, Praze i Ostravě, koncertovala, vydala 5 samostatných pěveckých recitálů - CHTĚLA BYCH TANČIT JEN, DÁREK, KOUZELNÝ SVĚT OPERETY, SVÁTEČNÍ a VOLÁM, ČEKÁM, VĚŘÍM.

V r. 1998 postihla rodinu největší tragédie - v dalekém Bulharsku se syn Pavel (20), úspěšný student práv, stal obětí autonehody, kdy spolu s dalšími třemi kamarády narazili v noci do neosvětleného kamiónu. Tehdy si Pavla Břínková sáhla - jak sama vzpomíná ve své 13. komnatě - na dno sil fyzických i psychických, při životě ji držela jen obrovská podpora milující rodiny a práce.

V r. 2007 se ozvalo opět obměněné vedení Karlínského divadla a držitelka Tří zlatých desek slavila triumfální návrat, korunovaný Cenou Thálie. Pavlu Břínkovou nám čas od času připomene i televize reprízami starších hudebních inscenací a filmů: Sto dukátů za Juana (1971), Novinárské rozprávky (1977), Perly panny Serafínky (1980), Příhody pana Příhody (1982), Bandité (1984) nebo Čaj s Vladimírem Brázdou (1987).

Své obdivovatele potěšila tato neskutečně vitální pěvěcká hvězda autobiografií TAKOVÁ JSEM JÁ (1996).

Autor: Angelika2808
zdroj FDb,cz

Vystudovala na St. konzervatoři v Praze obor operní zpěv, a již jako studentka prošla úspěšně konkurzem v Hudebním divadle v Karlíně na hlavní roli Márii v muzikálu West Side Story. Za 21 let svého působení na této scéně vytvořila přes 40 velkých a hlavních rolí. Diváci z celé republiky ji znají jako Adélu v Netopýrovi, Helenu v Polské krvi, Rose Marii a Valencii ve Veselé vdově, Denisu v Mam'zelle Nitouche, Magnolii v Lodi komediantů, Hortenzii v Plesu v opeře, Lízu v My Fair Lady atd. V době svého angažmá získala 2 ceny Literárního fondu. V r. 1980 absolvovala pěveckou stáž v italské Sieně na Academii Chigiana. Po odchodu ze stálého angažmá v r. 1991 hostuje na mnoha jiných hudebních scénách našich divadel - např. v Národním divadle Brno si zahrála Hraběnku ve Vídeňské krvi, Anninu v Noci v Benátkách, Sylvu v Čardášové princezně, v Moravském divadle v Olomouci Hanu Glawari ve Veselé vdově, Idunu v Ohňostroji atd. Pavla Břínková má na svém kontě pět samostatných pěveckých recitálů na CD (Kouzelný svět operety, Chtěla bych tančit jen, Volám, čekám, věřím, Dárek a Sváteční), což je v jejím žánru jistě rekordní, a na mnoha jiných albech se podílí (Polská krev, Vinobraní, Noc v Benátkách, Perličky české operety, Vás, ženy, jsem líbal rád atd.) Je držitelkou čtyř Zlatých desek za tituly Volám, čekám, věřím..., Dárek, Láska v operetě a Sváteční. V r. 1996 vyšla její autorská knížka s názvem „Taková jsem já“, ve které čtenářům vypráví o všem, co se dotklo jejího života. V r. 2007 se vrací do Hudebního divadla Karlín v roli Anhilte v Kálmánově Čardášové princezně, za kterou získala Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v r. 2007. V muzikálu Carmen jsme ji mohli vidět v roli tety Inéz. V operetě Polská krev ztvárnila roli Jadwigy a v operetě Mam'zelle Nitouche (premiéra leden 2013) dvojroli Matky představené a herečky Corinny.

zdroj Hudební divadlo,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář