Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nelly Gaierová

Nelly Gaierová,*3.10.1908 - 31.10.1995 - zpěvačka, herečka

 

Herečka Nelly Gaierová – vlastním jménem Cornélie Valentová, se narodila 3.10.1908 v Hradci Králové. V Praze vystudovala konzervatoř, a své umělecké zkušenosti sbírala nejdříve v Ostravě na scéně tamní opery, a poté na operní scéně v Plzni.
Původně chtěla být operní zpěvačkou, ale po osmi letech, kdy se vrátila zpět do Prahy se prostě rozhodla pro „lehčí“ múzu – operetu, a nastoupila do souboru pražské „Velké operety“.
To, že v Praze vystupuje nová, zářivá operetní subreta se diváci i odborníci velmi brzy shodli, a již při první velké roli jako byla Giuditta v Lehárově operetě Giuditta -sklidila veliký úspěch. Postupem času bylo těch velikých operetních postav nesčíslné množství. Paní Nelly hrála a zpívala ve všech významných představeních Hudebního divadla v Karlíně. V šedesátých letech bylo rozhodnuto, že by se měla alternovat s Adinou Mandlovou, která se po letech strávených v Anglii a USA chtěla znovu představit našim českým divákům. Potlesk na jevišti v roli dohazovačky Dolly Leviové z muzikálu Hello Dolly patřil Nelly Gaierové, když jí tato role zůstala, protože Mandlová byla z této role odsunuta, a její vystupování bylo zrušeno. Ve svých vzpomínkách uváděla Nelly Gaierová, že to byla jedna z rolí, o kterých se pak ještě hodně dlouho vyprávělo, stejně jako její slečna Schneiderová z muzikálu Kabaret, a nebo Missis Pearcová ve vynikajícím muzikálu - My Fair Lady.

Nelly Gaierová byla ve své době velkou hvězdou našeho hudebního a operetního divadla, a oplývala šarmem a noblesou skutečné dámy. Byla také v roce 1994 první z trojice umělců oceněných za celoživotní mistrovství cenou Thálie, a na jevišti Hudebního divadla v Karlíně obdržela od svých kolegů titul „Karlínská múza“. Bylo to při slavnostním představení hudebního ztvárnění Pohádky máje podle Viléma Mrštíka, kdy se rolí staré paní Nelly Gaierová rozloučila se svými diváky. Nelly Gaierová zemřela dne 30.10.1995 v Praze.

Nesmíme zapomenout, že Nelly Gaierová je také známá jako filmová a televizní herečka, která hrála v úctyhodných 43 filmech.

Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář