Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jitka Zelenková

Jitka Zelenková,*5.6.1950 - zpěvačka

Narodila se v Brně v hudební rodině, otec dirigent, matka zpěvačka.

Začala zpívat v Poděbradech. Vyhrála celostátní soutěž Talent 67 a v témže roce získala druhé místo v prvním ročníku festivalu amatérských zpěváků v Jihlavě.

Ještě než odmaturovala- již hostovala v pražských divadlech Rokoko a Apollo a také ve filmu Bylo čtvrt a bude půl. Po maturitě nastoupila do angažmá divadla Rokoko kde účinkovala v hudebních hrách a ve společném programu se sourozenci Ulrychovými. K významné spolupráci patří i koncertování s SHQ Karla Velebného, kde měla možnost rozvinout svůj jazzový talent. Už od svých pěveckých začátků Jitka Zelenková vystupovala jako host s orchestry Karla Vlacha, Gustava Broma, Václava Hybše a také s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, který řídil Josef Vobruba a se kterým natočila svoje první nahrávky pro firmu Supraphon.

V roce 1973 Jitka Zelenková dostala nabídku k účinkování po boku Karla Gotta ve skupině Ladislava Štaidla se kterým procestovala mnoho zemí, kde vystupovala téměř čtrnáct let nejen jako vokalistka, ale i jako sólistka. Během této doby usilovně pracovala na sólové kariéře. Svůj repertoár s úspěchem prezentovala v televizních a rozhlasových pořadech.

Dařilo se jí i na domácích a zahraničních festivalech, kde získávala ocenění poroty i přízeň publika (Bratislavská lyra, Děčínská kotva, Sopoty…)

V roce 1980 nahrála první sólové album Zázemí, které se setkalo s velkým ohlasem u posluchačů i odborníků. Vedle vytříbeného hudebního vkusu zúročila i svoji dlouhodobou spolupráci s textařem Eduardem Pergnerem. Úspěch byl korunován televizním zpracováním recitálu, který režíroval Ján Roháč. Následovala sólová koncertní vystoupení s Orchestrem Ladislava Štaidla a zároveň komorní recitál pro pražskou Redutu, který zpěvačka připravila s fenomenálním klavíristou Rudolfem Roklem. Tento recitál s úspěchem uváděli patnáct let.

Po ukončení spolupráce s Orchestrem Ladislava Štaidla v roce 1987 Jitka Zelenková nejen že pokračovala ve zdařilém komorním recitálu s Rudolfem Roklem, ale prohloubila spolupráci s Orchestrem Gustava Broma a Big Bandem Felixe Slováčka.

V roce 1993 nahrála s Big Bandem Felixe Slováčka swingovou desku pod názvem Jen pár večerů a vydala se na swingové turné po Španělsku.

V současné době Jitka Zelenková vystupuje se sólovým recitálem, kde ji doprovází František Raba na kotrabas a Lev Rybalkin na klavír, dále vystupuje jako host orchestrů: např. Orchestr Gustava Broma, Big Band Felixe Slováčka, Golem, Boom-band!... ad. V posledních letech je zvána jako speciální host do programu Heleny Vondráčkové a Karla Gotta. Aktivně a pravidelně se účastní řady charitativních koncertů.

Jitka Zelenková se svým sametovým hlasem jde dál trpělivě za muzikou, která jí je blízká, za texty, které něco sdělují a v nichž vnímavý člověk najde cosi ze svých vlastních životních pocitů.

zdroj Ofic.stránky zpěvačky

Sama má minimum vrásek a vypadá skvěle: Jitku Zelenkovou ale trápí, že její generační souputníci už umírají

1. listopadu 2014 9:35

Vdova po textaři Pavlu Vrbovi a s ní další dvě dámy sepsaly knihu, v níž na manžela vzpomíná po všech jeho stránkách. Marie Vrbová, přezdívaná Bystrá, nevynechala ani hospodské historky anebo to, jak běhal za ženskými. Na křtu knihy Básník na pěti linkách se sešli jeho přátelé včetně těch, jimž Vrba napsal překrásné texty.

Nechyběla mezi nimi například zpěvačka Jitka Zelenková (64), s níž jsme trochu zavzpomínali. "S ním i jeho ženou Maruškou jsme se znali dlouhá léta. Byli jsme přátelé. Ale pro mne, když někdo takto odejde, žije dál. Jenom když zpívám jeho texty, říkám si, že je strašná škoda, že tady není, protože by mi určitě napsal spoustu dalších skvělých textů. Ty, které mám, se mi zpívají velmi dobře," svěřila Zelenková.

"Celý život jsem to měla nastavené tak, že mne textaři museli dobře znát. Psali mi na tělo a psali mi slova, která můžu v té či oné době zpívat. První byl Eduard Pergner, který mi napsal gró mého repertoáru, ale už také není mezi námi. Pak právě Pavel Vrba a už mi zbyl jen Eduard Krečmar, který pro mě stále píše, a doufám, že stále psát bude," věří zpěvačka.

Její generační souputníci pomalu odcházejí, ale Zelenková vypadá stále skvěle, i když ona si to nemyslí, a bere to jako poklonu. "Že mi vůbec nepřibývají vrásky? To se vám jen zdá," smála se Zelenková. 

Saša Šeflová, Super.cz

 
Jitka Zelenková stárne s grácií.

Jitka Zelenková stárne s grácií. Foto: Super.cz/Michaela Feuereislová

Postava jako lusk a téměř žádné vrásky: Jitka Zelenková slaví 65 let a na pódiu řádí jako mladice

5. června 2015 8:33

Zpěvačka Jitka Zelenková dnes slaví už pětašedesáté narozeniny, ale datum narození v občance vůbec neodpovídá tomu, jak tato temperamentní dáma působí ve skutečnosti.

Sympatická zpěvačka zraje jako kvalitní červené víno a svou neuvěřitelnou vitalitou a svěží vizáží směle konkuruje mladším zpěvačkám.

O tom, že se pořád udržuje ve skvělé formě, zpěvačka přesvědčila i slavného dirigenta a muzikanta Václava Hybše, kterému přišla svým pěveckým výkonem pogratulovat na jeho narozeninový koncert.

Jitka Zelenková (65) vypadala ve žlutých šatech jako rozkvetlá pampeliška na louce a neuvěřitelně jí to slušelo. V klubu šedesátnic se tak Zelenková musí cítit téměř nepatřičně, protože by se mnohem víc hodila ke kolegyním ze sousedního spolku padesátnic.

Právě dnes se začínají prodávat vstupenky na její speciální narozeninový koncert, který se uskuteční 14. října v pražském divadle Studio DVA.

Ve formě se štíhlá zpěvačka se sametovým hlasem udržuje zejména díky lásce k nejrůznějším sportovním aktivitám. V létě holduje turistice a jezdí na kole, v zimě zase vyráží na běžky. Na koncertních pódiích proto Jitku Zelenkovou pořád vídáme ve výtečné formě. Doufejme, že jí vydrží co nejdéle. 

Který hit Jitky Zelenkové máte nejraději?

Anna Veškrnová, Super.cz

 

Jitka Zelenková

Jitka ZelenkováFoto: Super.cz/Michaela Feuereislová

Nestárnoucí Jitka Zelenková (66) si troufla snad na tu nejkratší minisukni. Co říkáte na její nožky?

13. dubna 2017 13:15

Jitka Zelenková (66) patří ke zpěvačkám, které stárnou s opravdovou grácií. Šarmantní šedesátnice se pyšní dokonalou postavičkou i tváří s minimem vrásek.

 

Není divu, že tato dáma s podmanivým hlasem neváhá oblékat outfity, na které by si netroufly ani mnohem mladší zpěvačky.

Na narozeninovém koncertu Karla Štědrého (80) to na pódiu rozjela v černé minisukni. Netřeba dodávat, že Jitka rozhodně neztratila soudnost, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Nožky má pořád parádní, a tak není divu, že je hrdě ukazuje okolí. Karel Štědrý tak musel být ze své vitální kamarádky s typickou kudrnatou hřívou doslova nadšen. 

 

 

Jitka ZelenkováSuper.cz

Jitka Zelenková oslaví 66. narozeniny a 50 let na scéně: Od svých počátků se skoro nezměnila

23. května 2017 10:46

Se zpěvačkou Jitkou Zelenkovou (66) se nepotkáváme zrovna pravidelně, ale pokaždé to je, jako bychom se viděli včera. Jedna ze stálic české populární scény sice v červnu oslaví 66. narozeniny, ale vypadá skoro stejně jako v době svých začátků. Je to neuvěřitelné, ale příští rok bude mít výročí padesáti let profesionálního působení na jevišti.

 

Tentokrát jsme se setkali na křtu videoklipu houslisty Jaroslava Svěceného, s nímž a pianistou Pavlem Větrovcem Jitka spolupracovala na projektu Napříč hudebními žánry. "Měli jsme vystoupení v Praze i v krásných kostelích, Jarda dělá samozřejmě i další projekty, ale máme nacvičeno, tak doufám, že se spolu na pódiu někdy sejdeme," řekla nám zpěvačka.

Na nedostatek práce si ale nestěžuje ani tak. "Pořád pracuji, buď zpívám s bigbandy nebo na svém recitále, kde mě doprovází moji muzikanti. Ale už se těším na prázdniny, v červenci budu mít volno. Ale teď se hlavně věnuji přípravám na příští rok, kdy oslavím výročí padesáti let profesionální dráhy. Když jsem v roce 1967 začínala a v roce 1968 nastoupila do svého prvního angažmá, nikdy bych neřekla, že to tak dlouho vydržím," smála se Jitka.

"Na příští rok tedy připravuji cédéčko, chystám písně, pracuje se na textech. Bude k tomu samozřejmě i nějaký koncert. A tento celý rok tedy věnuji přípravám," upřesnila.

A jak to dělá, že se udržuje v tak neuvěřitelné kondici, že to vypadá, jako by nestárla? "Snažím se mít dobrou náladu a nepřipouštět si ošklivé myšlenky ani věk. Důležité je mít kolem sebe dobré lidi, kterým můžete věřit. Když to jde, tak jezdím mimo Prahu, mimo tuhle branži, do přírody, která mě nabíjí. Jinak nic extra nedělám," prozradila. 

Saša Šeflová , Super.cz

Jitka v roce 1971 a dnes. Mnoho rozdílů na fotkách nenajdete.

Jitka v roce 1971 a dnes. Mnoho rozdílů na fotkách nenajdete.Michaela Feuereislová

Jitka Zelenková slaví narozeniny: Věříte, že tyhle dvě fotky dělí 46 let?

5. června 2017 16:06

Sametový hlas, perfektní nohy a kštice hodná matky černošského rodu! To vše i po letech bezpečně charakterizuje majitelku nezaměnitelného sametového hlasu Jitku Zelenkovou (67), která nám tak nějak zapomíná stárnout.

 

Považte, že tato dáma právě dnes slaví už své sedmašedesáté narozeniny. Elánu má stále na rozdávání a do zpěváckého důchodu se podle všeho ještě rozhodně nechystá. Naopak. Pro své fandy začíná připravovat zbrusu novou desku a stále koncertuje.

"Pořád pracuji, buď zpívám s bigbandy, nebo na svém recitále, kde mě doprovází moji muzikanti. Ale už se těším na prázdniny, v červenci budu mít volno. Ale teď se hlavně věnuji přípravám na příští rok, kdy oslavím výročí padesáti let profesionální dráhy. Když jsem v roce 1967 začínala a v roce 1968 nastoupila do svého prvního angažmá, nikdy bych neřekla, že to tak dlouho vydržím," řekla nám nedávno Jitka. 

Jiří Nedvídek , Super.cz

 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář