Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jana Kratochvílová

Jana Kratochvílová,*14.1.1953 - zpěvačka

 

Jana Kratochvílová se poprve objevila na televizní obrazovce spolu s Country Beatem Jiřího Brabce ve štědrovečerní Polní poště pro vojáky v roce 1973. Poté vystupovala v divadle Dostavník, s Pražskými trubadúry a přes členství u Josefa Laufera, Petra Hanniga a skupiny Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze a Jazz Q Martina Kratochvíla, dospěla do skupiny Kroky Františka Janečka (1976 - 1978).

V letech 1980 - 1983 zpívala v legendární rock-reggae kapele Heval.

Kvůli výstřednímu chování a oblečení v komunistickém Československu dostávala jeden zákaz za druhým. Nikoho proto nepřekvapilo, když při zpáteční cestě z hudebního festivalu v Irsku (1983) zůstala v Anglii. V roce 1984 se k nim přidal i Janin přítel, bubeník Pražského výběru a Žlutého psa Jiří Hrubeš.

V Londýně žije Jana Kratochvílová pod jménem Jana Pope. V devadesátých letech natočila několik esoterických, rockových i popových projektů pod různými jmény (Z. Goddess, Zuru, Heretyka). Pro své šokující, provokující a nekompromisní názory se stala pro většinu lidí nepochopena.
V r. 2003 uskutečnila velký umělecký comeback do České republiky. S mladým zpěvákem Martinem France natočila pro jeho debutové album duet Anděl spásy, ke kterému napsala i text.

Největší hity : Milování za svítání, V stínu kapradiny, Copánky, Dlouhá bílá žhoucí kometa.

Autor: waxinka další autoři

Zdroj Osobnosti,cz

Jana Kratochvílová předtím, než se z ní stala rebelka.

Jana Kratochvílová předtím, než se z ní stala rebelka.Profimedia.cz

Teď už ji známe jako excentrickou galaktickou bytost: Takhle přirozeně vypadala Jana Kratochvílová na počátku kariéry

21. května 2017 8:06

Na domácí hudební scéně byla Jana Kratochvílová (64) už počátkem 70. let minulého století zjevením. Tehdy na sebe ovšem neupozorňovala bizarním zjevem, ale publikum okouzlovala svým hlasem. Podívejte se, jak vypadala předtím, než se začala stylizovat do umělkyně kosmického rozsahu.

 

Rebelka českého popu se na televizní obrazovce začala objevovat od roku 1973. Po několika vystoupeních ji do své stáje zařadil František Janeček, ale Jana se brzy začala vymezovat vůči soudobé hudební produkci. Socialistický režim ji ovšem neumožňoval se realizovat, což v roce 1983 vyústilo v její „likvidaci“.

Kratochvílová tehdy dostala povolení k účinkování na hudebním festivalu v Irsku. Cesta do zahraničí se jí bohužel prodloužila až do sametové revoluce. V Československu bylo totiž rozhlášeno, že emigrovala, což by v případě okamžitého návratu skončilo jejím uvězněním. Útočiště nakonec našla ve Velké Británii, kde působila pod pseudonymem Jana Pope.

Na svou vlast nezanevřela a po změně režimu začala v Česku opět koncertovat. Oproti svým počátkům však výrazně proměnila hudební styl a začala šířit moudra o rovnováze vesmíru. Kratochvílová vystupuje s kapelou Illuminati.ca v excentrických kostýmech a částečně zahalenou tváří. Pro publikum má kromě hudby s prvky avantgardy připraveny i proslovy s ezoterickým přesahem. 

Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář