Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iva Frühlingová

Iva Frühlingová,*11.5.1982 - zpěvačka

           zpěvačka zpívající převážně francouzsky, spisovatelka a příležitostná moderátorka.

  Její otec pracuje v chemických závodech a její matka je rehabilitační pracovnice. Oba ve volném čase provozují různé umělecké činnosti od sochaření po psaní prózy. Iva poprvé slyšela o Francii od dědečka, který se tam narodil, a hned se do ní zamilovala. Do Francie se dostala ve svých 14 letech díky konkurzu francouzské modelingové agentury. Iva má starší sestru, která už dlouhou dobu žije v USA. Iva je také milovnice koček. Od roku 2006 vlastní kočku, které říká Charisma.

  V 16 letech se stala členkou kapely Turn Over. Poté se Iva se svojí demonahrávkou dostala do rukou francouzských producentů Michéla Eliho a Thierryho Saida. Díky nim v 19 letech podepsala smlouvu na 4 desky s vydavatelstvím Virgin records. Ve 20 letech jí vyšel první singl Oú tu veux, quand tu veux (Kde chceš, kdy chceš), následovala její první deska Litvínov, která slavila velký úspěch ve Francii a v Belgii. Její singly se ocitly na prvních příčkách hitparád, nazpívala duet s Jeanem-Luisem Aubertem v Olympii v Paříži, stala se předskokankou začínajícího RaphaelaBenjamina Bioleho. Ten si ji oblíbil natolik, že hostovala na jeho desce Negativ, kde s ním nazpívala píseň Chaise a Tokyo. V roce 2003 Iva vyhrála cenu Talent roku ve francouzském rádiu France Bleu. Druhý singl z alba Litvínov byla píseň „La muerte“, která měla velký úspěch hlavně v Belgii. Třetí singl z této desky oficiálně nevyšel, i když se objevily spekulace, že to měla být píseň „J’ai eu tort“ a dokonce k němu bylo natočené video.

  V roce 2004 konečně vydává album LitvínovČeské republice, kde tak jako ve Francii slavilo velký úspěch. Za prodej desky získala zlatou i platinovou desku. 17. prosince 2004 křtila Litvínov v pražském Paláci Akropolis, kmotrem se stal hudebník Jan P. Muchow. Toto album se také proslavilo díky filmu Román pro ženy, kde bylo použito jako soundtrack několik písní z debutu Ivy.

  Se skupinou Kryštof nazpívala píseň „Pan Sen“, která se objevila na desce Mikrokosmos. Při této příležitosti se Iva seznámila s Richardem Krajčem, svým budoucím manželem. Hostování na desce Mikrokosmos nebylo její jediné spojení s českými interprety; byla hostem koncertního turné Anny K a v roce 2005 nazpívala s Meky Žbirkou duet „Někdy stačí dát jen dech“. Tato píseň je dodnes ústřední písní televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě.

  Na podzim roku 2005 vydala svoji druhou desku nesoucí název Baby Doll. Tato deska nebyla natočena ve Francii, ale na Slovensku. Díky ní se ještě více dostala do povědomí Čechů a album jí vyneslo nominaci Objev roku 2005 v soutěži Český slavík.[2] V lednu 2006 byla v soutěži Anděl Allianz 2005 nominována na zpěvačku roku. Na jaře roku 2006 vyrazila na první koncertní turné a kluby byly vyprodané. V témže roce získala v soutěži Český slavík cenu Skokan roku.[3] Prvním singlem z desky Baby Doll byla píseň „A part“ (Rozděleni). Druhým singlem byla poprvé česky zpívaná píseň s názvem „Věřím“. I přesto, že tento singl má pozitivní text, byl velmi kritizován.[zdroj?] V soutěži Anděl Allianz 2006 se Iviny stránky www.ivaf.cz staly webem roku.[4]

  V březnu 2007 se Iva umístila na 2. místě v katogorii Zpěvačka roku v anketě Žebřík 2006.[5] Na konci roku 2007 vydala svoji třetí desku s názvem Strip Twist; toto album Iva natočila opět ve Francii. Prvním singlem z tohoto alba se stala píseň „Waterbed“ (s nápaditým videoklipem), druhým singlem skladba „Struny“.

  V lednu roku 2008 se zúčastnila českého kola soutěže Eurovize, v němž vystoupila s písní „Partit et revenir“. Do semifinále v Bělehradě však nepostoupila, vítězkou se stala Tereza Kerndlová.[6]. Iva si v tomto období zahrála vedlejší roli v pohádkách - Fredy a zlatovláska a Tři životy. V tomtéž roce se Iva účastnila české verze soutěže Stardance, kde tančila s Michalem Kostovčíkem. Bohužel vypadli ve 3.kole této soutěže.

  V roce 2009 začala zpívat ve skupině NO PAN!C[7] společně s Václavem Polanským a Peterm Boškou. V soutěži Anděl 2009 se společně objevili v širší nominaci na objev roku za své album Doma nejlíp. Toto album ale nemělo příliš velký úspěch. Ve stejném roce vydala knihu Příběhy modelek , která byla velice úspěšná, proto Iva napsala další knihu povídek s názvem Příběhy ze showbyznysu , která byla vydána o rok později.

  V roce 2010 vydala výběr hitů pod názvem Retrospektive. Tato "bestofka" obsahuje i jednu novou píseň s názvem Entrange entrangere.

  V roce 2012 začala psát krátké články pro časopis Elle. Tyto články se objevovaly na internetových stránkách tohoto časopisu. V tomtéž roce začala pracovat na dalším sólovém albu, které nahrávala ve Francii. Album bude napůl zpívané anglicky, napůl francouzsky. Jedna píseň na novém albu bude v češtině. Hudebně bude styl tohoto alba spíše elektronický.

             zdroj Wikipedie

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář