Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inka Zemánková

Inka Zemánková,*14.8.1915 - 23.5.2000 - zpěvačka

 

Inka Zemánková, rozená Inéz Koníčková byla významná česká swingová zpěvačka.

Dětství
Inka Zemánková se narodila se v Praze. Kolem jejího data narození vznikly určité pochyby, především z důvodu že sama Inka používala doklady s datem narození 1925. Dále se objevuje datum 1922 a 1915, podrobnosti lze nalézt v knize Inka Zemánková[1]. Ve dvou letech jí zemřel otec na souchotiny. Na čas ji vychovávala teta a později se s matkou odstěhovali do Pardubic a do Hradce Králové. Zde se krátce učila hrát na klavír. Další stěhování Inku přivedlo do Bratislavy. Svojí kariéru zde započala v baletu Slovenského národního divadla u Ely Fuchsové. Po matčině smrti se jí jako sirotka ujímá rodinná přítelkyně po níž si Inka změnila jméno na Zemánková a stěhuje se do Prahy.

Hvězdné období
Začátkem roku 1938 začíná spolupráce s orchestrem Bobka Bryena s kterým absolvuje turné ve Zlíně. Následuje spolupráce s Blue Music Karla Slavíka, s orchestrem Karla Vlacha, příležitostně s Melody Boys R.A. Dvorského a s orchestrem Jaroslava Maliny.

První desku Ráda zpívám hot nahrává 3.8. 1939 s Karlem Vlachem u společnosti Ultraphon. O Inku se začíná zajímat i film, ale veškeré její naděje překazí německá okupace. Přesto si ale v některých filmech zahrála, většinou to byla role zpěvačky. Ve filmu Martina Friče Hotel Modrá hvězda poprvé zazněla píseň Slunečnice, která se stala tehdejším šlágrem. Pomalu se stává nejlepší zpěvačkou 40. let.

Koncem války absolvuje nucené turné pro české totálně nasazené dělníky. 20. dubna 1944 se provdala za Václava Holuba.

Po roce 1945 vystupuje s orchestrem Ladislava Habarta v paláci Fénix.

Zákaz veřejného vystupování
Po únoru 1948 komustická strana postupně začíná kontrolovat veškeré dění v zemi a s ním i hudbu. Po vzoru sovětských soudruhů (Tichon Nikolajevič Chrennikov) vzniká Hudební a artistická ústředna (HAÚ), která je pod přímým vlivem KSČ a která má zajistit kontrolu nad umělci.

HAÚ padesátých letech Ince Zemánkové nejprve omezila činnost (pod podmínkou, že koncerty bude zahajovat lidovými písněmi) a později ji definitivně zakázála. Na jejím zákazu se pravděpodobně aktivně podílel Dušan Havlíček, tehdejší pracovník HAÚ.

Krátce po té se Inka Zemánková odstěhovala z Prahy a živila se jako traktoristka. Po roce 1960 ještě dostala angažmá v Polsku, Švýcarsku, Německu a ve Francii. Po celý zbytek života se aktivně snažila udržet si pěveckou kondici.

V roce 1984 se podruhé provdala. Inka zemřela v roce 2000 krátce po smrti svého druhého manžela.

Inka Zemánková přináší nové prvky do českého jazzového zpěvu. Používá swingové frázovaní i za cenu prohřešků vůči výslovnosti, její projev je mnohem uvolněnější než bylo v té době obvyklé. Rovněž používá scat.

Nejznámnější písně
- Slunečnice (s orchestrem S. E. Nováčka a kvartetem Lišáci)
- Dívka k rytmu zrozená
- Ráda zpívám hot

zdroj Osobnosti,cz

Tahle holčička zpívala jako pravá americká hvězda a zažila mnohé ústrky.

Tahle holčička zpívala jako pravá americká hvězda a zažila mnohé ústrky. Foto: Archiv Jaromíra Farníka

Poznáte šilhající dívenku? Komunisti ji z plných sálů vyhnali za traktor a celý život si ubírala deset let

19. července 2014 5:55

Holčička na fotografii patřila k těm zářivým hvězdám, kterým zlatá léta překazilo vítězství komunistů. Prosadila se za války jako vynikající zpěvačka. V těžkých padesátých letech jí byla umělecká činnost zakázána a ona usedla za traktor. Po celý svůj život úspěšně mátla veřejnost datem svého narození a ubírala si rovných deset let. Už víte?

Válečná jazzová a swingová muzika nemá mnoho legendárních postav. Zpěvačka Inka Zemánková je jednou z nich. Do muzikantských kruhů se milovnice baletu dostala ve druhé polovině třicátých let. První nahrávky začala točit v třicátém devátém roce na samém začátku války. Režiséra Martina Friče zaujala natolik, že s ní plánoval natočit celovečerní film Bloudění v rytmu. Film se nakonec realizovat nepodařilo, ale Frič se své myšlenky odmítl vzdát. Ve filmu Hotel Modrá hvězda (1941) Inka Zemánková z plátna zpívala svůj největší hit Slunečnice.

Po osvobození si tahle dáma dlouho vesele nezpívala. Brzy přišel rok 1948 a s ním i zákaz vystupování. Padesátá léta strávila tato fenomenální zpěvačka za traktorem. „Když jsem se vracela z pole a byla májová mše, zaparkovala jsem traktor a šla si sólově zazpívat na kůr, abych nevyšla ze cviku,“ vzpomínala Zemánková později v knize Jó, to tenkrát... Václava Vašáka.

Lepší časy pro zpěvačku nastaly v letech šedesátých, kdy začala dostávat angažmá ve Švýcarsku, Německu, Polsku a Francii. První dlouhohrající deska vyšla Ince Zemánkové až po roce 1989, kdy se zase více začala objevovat v televizi. Inka Zemánková zemřela krátce po svém druhém manželovi 23. května 2000 ve věku 84 let. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář