Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hana Křížková

Hana Křížková,*15.8.1957 - herečka, zpěvačka

 

Hana Křížková se narodila 15. srpna 1957 v jihočeském městě Strakonice. Má dva bratry a jednu sestru. Vztah k muzice zdědila po rodičích. Tatínek dirigoval divadelní orchestr, hrál na různé hudební nástroje a maminka krásně zpívala a v mládí hrála ochotnické divadlo.

Od raného dětství se snaží na sebe upozornit hereckými či pěveckými kreacemi. Od mládí se touží stát herečkou nebo zpěvačkou. Během základní školy a gymnázia se účastní různých pěveckých a recitačních soutěží. Těsně před maturitou začíná zpívat ve své první kapele, jazzrockové skupině Rotor v rodných Strakonicích (1976-81). V roce 1982 nastupuje profesionální dráhu.

Na profesionální hudební scéně se poprvé objevila v roce 1982, kdy hostovala v karlovarské skupině Metronom. První vavříny získala na jazzových festivalech, ale i na koncertech populární hudby jako host předních českých interpretů. V letech 1984-85 spolupracovala s Příbramským Big Bandem a v roce 1986-87 vystupovala jako host v programu Petra Kotvalda.

Od roku 1988-93 spolupracovala s Karlem Černochem. V roce 1988 získala stříbrnou Bratislavskou lyru, Cenu diváků a Cenu novinářů. S komponovaným pořadem vystupovala nejen doma, ale v zahraničí (Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Ukrajina, Holandsko a Německo). V letech 1991-95 zpívala zejména v předních pražských jazzových klubech a v tomto období vznikla i spolupráce s Big-bandem Milana Svobody.V roce 2002 debutovala ve filmu Andělská tvář.

V roce 1995 nastal zlom v její kariéře, byla obsazena do úspěšného muzikálu DRÁKULA / Svoboda, Borovec, Bednárik, Hes/, kde hrála ohnivou nymfu. A pak už přicházely další muzikálové nabídky. Landův KRYSAŘ - svérázná a přímá rybářka Štěpánovka, americký crazy muzikál JEPTIŠKY / Goggin, Fischer, Šimek /- zde ztvárnila dobrosrdečnou i když trochu bláznivou černošku sestru Mary Huberta, muzikál na ledě MRAZÍK / Urbánek, Sedláček, Šimek / - Marfuša, POMÁDA - na Slovensku, MONTE CHRISTO / Svoboda, Borovec, Bednárik, Hes / - paní hospodská Danglarsová, další muzikál na ledě ROMEO A LUJIE / Urbánek, Nohavice, Šimek / - milá ale ztřeštěná chůva, klasika mezi muzikály BÍDNÍCI /č.t. Borovec, Novotný / - škodolibá paní hospodská Thenardierová, GOLEM / Svoboda, Zelenka, Hagen, Renč / - hospodská Rozina,CARMEN / F.Wildhorn, č.t. A.Novák, G.Barre - vědma/, ŠVEJK / K.Mařík, V.Postránecký - 4 ženské role/ a obnovený DRÁKULA / Svoboda, Borovec, Hes, Bednárik/- ohnivá nymfa.

Ovšem její srdeční záležitostí je stále swing, šanson a blues. Má pravidelné recitály v Divadle na Zábradlí a se svým pořadem účinkuje po celé republice. S devítičlennou kapelou, složenou ze špičkových muzikantů pod vedením Martina Kumžáka, představuje svůj repertoár a to trochu nevšedním způsobem. Chce se s diváky podělit nejen o své písně, ale i o pohled na svět, na život, na muziku, na své kolegy a neváhá na sebe prozradit své životní a profesní trapasy.

Do každého večera si zve osobnosti, jíž si váží a kterou ctí, na malé popovídání / I.Janžurová, I. Huttnerová, L. Brabec, B. Rosner, Z. Kabátová, J. Němcová, H. Štáchová, N. Konvalinková..../. Snaží se, aby její recitály byly příjemnými večery, které diváky potěší nejen muzikantsky, ale i lidsky a přinesou jim dobrou náladu a pohodu.

Autor: ivka, masha

Hana Křížková

Hana Křížková Hermína

Známá česká muzikálová zpěvačka o narozeninách bilancuje: Dítě jsem odkládala, pak přišla rakovina

20. srpna 2014 12:59

Je jen jediná věc, které muzikálová zpěvačka Hana Křížková (57) ve svém životě lituje. A to jsou vztahy a zejména to, že nestihla mít dítě, dokud mohla. Teď žije sama, ale nestěžuje si. Má prý skvělé přátele, práci, kterou má ráda, a momentálně je i zdravotně v pořádku.

"Mám umělé koleno a umělou kyčel. Takže mám dvě endoprotézy. Ale po operacích jsem se, musím zaklepat, dala vždycky i s rehabilitacemi za tři měsíce dohromady a mohla jsem se vrátit na pódium," vyprávěla zpěvačka, která vystupovala snad v pětadvaceti muzikálových produkcích.

To, že ale svoji práci vždy upřednostňovala před soukromím, ji zpětně mrzí. "Měla jsem tři dlouhodobé vztahy, ale nikdy to nevyšlo. Jednou kvůli mně a mému povolání, kterému jsem dávala přednost. Měla jsem pocit, že mi něco uteče, když budu mít rodinu a děti. Teď už vím, že to byl nesmysl," svěřila.

"A dvakrát jsem svoje protějšky načapala v situaci, která mne jako žárlivého zrozence znamení Lva nenechala v klidu. A ukončila jsem to. Pak bylo pár nepodstatných vztahů a v devětatřiceti jsem onemocněla rakovinou. Najednou jsem nemohla mít děti a uvědomila si, jak jsem byla pitomá, že jsem svoje zaměstnání upřednostňovala. Ale to vím až teď. Proto i svým mladým kolegyním říkám: ‚Jděte do toho, protože v životě se může stát cokoliv a pak je pozdě bycha honiti,‘ " uzavřela na oslavě svých sedmapadesátých narozenin. 

Saša Šeflová, Super.cz

 

Tomu se říká odvaha: Tahle zpěvačka bude i se dvěma endoprotézami poskakovat na jevišti jako zamlada

3. března 2015 8:20

Po mnoha letech se do Prahy vrátil muzikál Evita, který se hrával na pražském Výstavišti v Divadle Spirála. Mladí zpěváci už ho ani nepamatují, stejně jako původního Draculu Karla Svobody (✝68), jenž se začíná hrát znovu dvacet let od jeho premiéry.

Na oba jsme zavzpomínali se zpěvačkou Hanou Křížkovou (57), která si dokonce v obnoveném Draculovi znovu zahraje stejnou roli. "Ono se to dá těžko srovnávat, první Evitu jsem viděla ještě před povodněmi. Pokaždé je to jiné, i když se stejnými texty. Monika Absolonová (38) mne dostala, na konci mne úplně rozbrečela, a velký aplaus ode mne musí sklidit Ondřej Sokol (43). Byla jsem zvědavá, jak pojme tenhle muzikál naprosto komorně jen s osmičlennou company, a ani mi tam víc lidí nechybělo," zhodnotila.

Sama má krátce před premiérou Draculy. "Je to po dvaceti letech, říkám tomu muzikál LDNka, protože obzvláště u některých lidí je vidět, že mají těch dvacet let za sebou. Já mám dva umělé klouby, pár dalších se na ně chystá, někdo má špatnou slinivku, někdo zase žaludek. Ale snažíme se a myslím, že 5. března to na premiéře pořádně roztočíme," je přesvědčená Křížková.

Se dvěma endoprotézami bude i tančit. "No jistě. Jen jsem musela trochu ostříhat ty pohyby. Tam, kde jsem se válela po zemi, tak to už nedělám, protože už bych nevstala, ale jinak tančím víceméně stejnou choreografii, jaká byla předtím," překvapila nás zpěvačka. 

Saša Šeflová, Super.cz

 

Tak to už je pořádně vidět: Známá muzikálová zpěvačka zhubla 16 kilo, museli jí zabrat všechny kostýmy

4. března 2016 17:52

Zpěvačku Hanku Křížkovou známe především z jejích muzikálových rolí. Teď ji ale ve většině představení moc nemilovali, zvláště v kostymérnách. Hanka totiž zhubla šestnáct kilo a museli se jí zabírat všechny kostýmy.

O hubnutí už se zpěvačka pokoušela několikrát, většinou ale s nepříliš velkými výsledky. Když už zhubla, zase přišel jo-jo efekt. "Tentokrát jsem šťastná, jak se mi to daří. Kamarádka Ivana Chýlková (52) mi doporučila dietu, kdy jím vlastně mnohem víc, než jsem jedla. Jen jsem to musela jinak zkoordinovat. Jím jednou za pět hodin, nejím žádné mléčné výrobky, jen ty kozí a ovčí. Ani nic ze pšenice, místo toho mám potraviny ze žita. Sice nehladovím, ale trochu trpím, protože nemůžu víno," řekla Super.cz.

"Teď jsem tedy už v udržovací fázi, tak si ho občas dám. Ale na jaře bych chtěla kúru podstoupit ještě jednou, aby se metabolismus zase nakopl," svěřila. Kostýmy na nový muzikál Sibyla, v němž se bude alternovat s Ilonou Csákovou (45), už jí stihli ušít na její menší tělo. V dalších muzikálech jí ale kostýmy museli zmenšovat. "Kostýmy mi zapošívali v Mamma Mia! a Draculovi, kde se musel zmenšovat i korzet, což je docela složité. Ale byli na mne hodní a jsou se mnou šťastní, že mi hubnutí jde," uzavřela. 

Saša Šeflová , Super.cz

 
Poznáte, kdo vyrostl z tohoto legračního drobka?

Poznáte, kdo vyrostl z tohoto legračního drobka?Foto: archiv Mamma Mia!

Boj s rakovinou a trápení kvůli bezdětnosti: Z dvouletého škvrněte je dnes opěvovaná česká zpěvačka (59)

25. června 2017 5:55

Osud si s ní nepěkně pohrál. Bojovala s rakovinou a osud jí nedopřál stát se matkou, přestože po tom zoufale toužila. Víte, o koho jde?

 

Řeč je o sympatické české zpěvačce Haně Křížkové (59). Té bude v srpnu už šedesát a diváci ji znají nejen jako skvělou zpěvačku, ale také jako umělkyni, které snad nikdy nezmizí úsměv ze rtů.

Za vše může právě nemoc, s níž se musela poprat. Poznala totiž, že život bývá složitý a je zbytečné se trápit kvůli maličkostem.

Lékaři jí diagnostikovali rakovinu děložního čípku. Chorobu překonala, ale s následky: doktoři jí bohužel museli sdělit, že nebude mít nikdy děti. A to přesto, že jen málokdo si je přál tolik jako ona.

Hanku si diváci z hudební branže pamatují především díky muzikálům, do kterých naskočila před dvanácti lety. Již předtím ale řadu let spolupracovala s Karlem Černochem a není snad milovníka jazzu, který by ji neznal. Vystupovala v nejlepších klubech vyznavačů tohoto žánru.

V posledních letech zazářila v muzikálu Mamma Mia!, kde hraje Rosie, věrnou kamarádku hlavní hrdinky Donny. A někteří dokonce tvrdí, že na jevišti nebyla větší pěvecká a herecká hvězda!

Muzikál musela Křížková na konci roku obrečet, jenže nedávno jí oznámili, že jí čeká ještě pár pěkných večerů s ním. V létě se totiž v divadle Hybernia hraje třicet přidaných představení.

„Těším se. Vždy jsem měla nádherný poct z nekončících ovací na konci. Diváci si to vážně užívají,“ svěřila se zpěvačka, která se raduje z každého okamžiku, který jí život dopřeje. 

David Zápal , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář