Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hana Hegerová

Hane H egerová,*20.10.1931 - herečka, zpěvačka

 

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková je přední česká zpěvačka a herečka. Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonu, která nemá žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích.

Narodila se v rodině bankovního ředitele a už od dětských let chodila do baletní školy v Bratislavě (což jí ze zdravotních důvodů později doktoři zakázali). Prošla divadleními soubory v Žilině a v Tatra revue a poprvé se přejmenovala na Hanu Čelkovou, což později změnila na Hanu Hegerovou. V roce 1958 se dostala do pražského Rokoka a o dva roky později ji Ján Roháč přetáhl do Semaforu, kde zpívala v Šesti ženách, poté v Dobře placené procházce (i ve filmové podobě Miloše Formana) a nazpívala řadu hitů jako Zlá neděle, V opeře, Pro Kiki, Choď po špičkách nebo Dnes naposled. Hrála i ve slavném filmu Kdyby 1000 klarinetů a v Semaforu uváděla i svůj vlastní recital (spolu s Miroslavem Horníčkem).

Na konci 60. let se jí otevřely hranice, hostovala v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu, v Německu začala vydávat dlouhohrající alba u zvučných firem jako Decca, Philips nebo Fontana. Získala řadu prestižních ocenění v zahraničí i u nás, nicméně v roce 1977 jí bylo zakázáno cestovat do zahraničí. Do Semaforu se vrátila ještě na konci 70. let do obnoveného představení Člověk z půdy.

Zajímavá je vedle Semaforu především její spolupráce s textařem Pavlem Koptou (který pro ni psal už v době působení v Semaforu) nebo s hudebníkem Petrem Hapkou (např. Levandulová). Jako herečka účinkovala i v několika filmech (Naděje, Zhasněte lampiony...).

Autor: tommokros

zdroj Osobnosti,cz

  4. prosince 2014 • 05:00

Proč Hegerová nejde na pohřeb přítele? Strach z pohledů ostatních!

 

 

Pro Hanu Hegerovou se její byt stal téměř vězením. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu si nemůže dojít ani ke kadeřníkovi, natož strávit půlku dne na pohřbu. „Tak ráda bych mu řekla: děkuji! Ale to asi nepůjde,“ posteskla si fenomenální zpěvačka Blesku.

Petrem Hapkou se zpěvačka vídala přes 30 let a mají za sebou několik hudebních projektů, včetně legendárního hitu Levandulová. Přátelství ale přeťala nemoc obou umělců. „On byl nemocný, já jsem nemocná. To ale neznamená, že jsem se o něj nezajímala. Ty zprávy ale byly strašné. Ten Alzheimer není k lidem milý,“ uzavírá smutně Hana Hegerová.  

 

  21. prosince 2014 • 05:00

Tajemství Hany Hegerové: Z kriminálu jí vysekala arcikomunistka Švorcová!

Všechno začalo nedorozuměním při posílání honorářů. Hana Hegerové tehdy dostala údajně gáži Karla Gotta a podle komunistických papalášů omyl nenahlásila včas a putovala za katr. „Byl to spíš nerozum než cokoliv jiného,“ hodnotí situaci zdroj z životopisné knihy o Hegerové s názvem Lásko prokletá.

 

Hanu Hegerovou po několika týdnech probudili z umělého spánku: Učí se chodit!

 
 
 
 
 
 
Momentálně je zpěvačka už v ústavní léčbě, kde se dává postupně dohromady a učí se chodit. „Ano. Babička je na tom mnohem lépe. Chodí a rozhodla se život nevzdát. Měli jsme o ni strach, ale má tuhý kořínek,“ svěřil se Blesku její vnuk Matouš Heger (40).

Přitom, když Hegerovou 2. prosince po srdeční a mozkové příhodě, přivezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení, lékaři její zdravotní stav optimisticky rozhodně neviděli. Uvedli ji do umělého spánku a čekalo se, zda její organismus zabojuje. Ani po týdnu na tom nebyla a pokus o její probuzení vyšel jen na malou chvíli. Takže nemohla poskytnout audienci ani prezidentu Zemanovi (70). Musel se spokojit s tím, že pošle osobní dopis a květiny.

 

Už i žertuje

Jedním z těch, kdo Hanu Hegerovou často navštěvuje je klavírista Petr Malásek (50), který jí dělal na koncertech přes dvacet let pianistu a kapelníka. „Vídám ji poměrně často. Má se k světu, komunikuje a chce si povídat. Dokonce žertuje,“ svěřil Blesku. „Je opravdu bezvadná. Snaží se chodit a dát se po všech stránkách dohromady. Má nesmírně tuhý kořínek, až je to obdivuhodné,“ dodal Malásek.

 
Autor: Michaela Remešová, lmk
zdroj Blesk,cz
16. ledna 2015 • 05:00

Nemocná Hegerová: Tajné převozy mezi nemocnicemi! Proč měla obrovské bolesti?

 
 
 
 
 

Bezprostředně po kolapsu ji sanitka odvezla do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Tam zpěvačka několik dní ležela na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v umělém spánku.

A když se ji z něho podařilo lékařům na druhý pokus konečně probudit, byla Hegerová převezena na kardiologii do Nemocnice Na Homolce.
„Paní Hegerová na tom nebyla vůbec dobře. Dala se tady ale krásně dohromady, už trošku i chodí,” dozvědělo se Aha! od důvěryhodného zdroje s tím, že šansoniérka byla přesně po měsíční hospitalizaci propuštěna a momentálně podstupuje další léčbu v jiném zdravotnickém zařízení.


Z Homolky ji ve středu převezli do Rehabilitační nemocnice Beroun, kde leží pod jménem Carmen Hegerová. „Je tam kvůli pohybovému ústrojí. Už před kolapsem byla téměř nemohoucí a nemocné klouby jí způsobovaly obrovské bolesti. Kolaps a umělý spánek všechno ještě zhoršil,” svěřil deníku Aha! člověk ze zpěvaččina blízkého okolí. 700 Kč denně za pokoj
V Berouně se zaměřují na neurologickou, ortopedickou a kardiologickou rehabilitaci zpěvačky. Používají k tomu unikátní metodu MFK – manuální fyzioterapeutickou korekci, kterou nehradí pojišťovna. Jinak zpěvačka podstupuje rozmanité procedury jako koupání v rašelině či masáže. Podle našich informací si prý platí i nadstandard, tedy jednolůžkový pokoj, jehož cena je 700 Kč za den.

Proč jméno Carmen?
Hana Hegerová se narodila 20. října 1930 v Bratislavě jako Carmen Farkašová do rodiny bankovního ředitele Jána Farkaše a Margity Čelkové. Křestní jméno jí vybrala babička, která byla velkou milovnicí opery. V roce 1954 se objevila ve filmu Frona pod jménem Hana Čelková.  Z krátkého manželství s divadelním dramaturgem Daliborem Hegrem má nejen syna Matouše, ale také příjmení, pod kterým ji znají všichni.
 
Hana Hegerová

Hana Hegerová Foto: hermina.cz

Dobrá zpráva: Zdravotní stav první dámy českého šansonu Hegerové se zlepšuje

5. března 2015 14:04

Když se koncem loňského roku objevila zpráva, že Haně Hegerové (83) selhalo srdce a ona leží v život ohrožujícím stavu v nemocnici, palce jí drželi úplně všichni, nejen fanoušci šansonů zpívaných jejím specifickým hlasem. Nejnovější informace ze zpěvaččina okolí jsou však dobré - zdravotní stav první dámy českého šansonu se zlepšuje!

Paní Hegerová loni prodělala těžký stav srdečního selhání v souvislosti s akutním infarktem myokardu a dva týdny bojovala o život ve Všeobecné fakultní nemocnici 1. lékařské fakulty UK v Praze. Poté byla převezena do Nemocnice Na Homolce, kde se její stav stabilizoval. Následovala rehabilitace v berounské nemocnici.

„Její životní filozofie a zvláště jakási skrytá energie, kterou vyzařuje, mi dávaly naději, že tento svůj těžký boj vyhraje,“ řekl ke stavu své babičky zpěvaččin vnuk Matouš Heger.

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 jako Carmen Farkašová v Bratislavě. Kariéru zahájila v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. S úspěchem zpívala také v zahraničí, dokonce i v proslulé pařížské Olympii.

Třiaosmdesátiletá zpěvačka předloni ohlásila konec veřejného vystupování. Je držitelkou celé řady ocenění. V minulosti získala cenu Francouzské akademie Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique. V roce 1996 ji Akademie populární hudby uvedla do Síně slávy. Šest let poté obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy a v roce 2013 převzala insignii komandéra Řádu za zásluhy, kterým jí ocenil francouzský velvyslanec Pierre Lévy. Loni jí udělil státní vyznamenání prezident Miloš Zeman v podobě Řádu Tomáše G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj humanity. Zpěvačka se stala vůbec první ženou v historii, která dostala čestné občanství Prahy 1.

Poslední řadové album Haně Hegerové vyšlo v roce 2010 (Mlýnské kolo v srdci mém), v září 2013 pak vyšlo 3CD Zlatá kolekce, které bilancuje její mimořádnou padesátiletou hudební dráhu. 

Lucie Sieglová, Super.cz

 

Hegerová po mozkové a srdeční příhodě: Je vlastně náhoda, že tady ještě jsem

Hana Hegerová
28. května 2015 ● 06:35

Šansoniérka Hana Hegerová (83) začátkem prosince 2014 prodělala mozkovou a srdeční příhodu. Lékaři ji na několik týdnů uvedli do umělého spánku, po probuzení zpěvačku čekaly další týdny v rehabilitačním centru. Dnes už je první dáma českého šansonu doma ve svém bytě a iDNES.cz poskytla krátký rozhovor.

 
 
 

Hana Hegerová ukončila v srpnu 2011 svou uměleckou kariéru a vydání dvojalba, kde je kompletní záznam koncertu z roku 1971, je nečekaným „návratem“ legendy českého šansonu.

Já sama vůbec nic o záznamu netušila. Zřejmě to nahrál nějaký zvukař z divadla. Ale jsem ráda, že se to našlo,“ říká šansoniérka, která překonala těžkou nemoc a je zpět ve svém bytě.

Je to vlastně náhoda, že tady ještě jsem. Zdravíčko nestojí za moc, ale není mi špatně a snáším to velmi dobře. Moje hlava funguje dobře, ale jinak to nestojí za nic. Do májových dnů jsem vstoupila ještě s bolestí kolena. Naštěstí mám u bytu velkou terasu, tak se těším kytičkami, opaluju se, když je hezké počasí. To je moje procházka. Jinak sleduju televizi a dění,“ svěřila se iDNES.cz Hegerová.

Původní záznam je doplněn ještě o 3 další bonusové hudební perly, které si také odehrají svou premiéru na hudebním nosiči. Z nich je nejpřekvapivějším objevem píseň Emancipovaná z autorské dílny Hapka-Horáček. Původně byla natočena pro televizní Manéž Bolka Polívky v roce 1987. Nikdy však nebyla veřejně uvedena a zapomněli na ni autoři i samotná zpěvačka.

autor lara

zdroj Blesk,cz

 

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář