Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rudolf Cortés

Rudolf Cortés,*15.3.1921 - 12.12.1986 - herec, zpěvák

 

Rudolf Cortés, rodným jménem Rudolf Kraisinger, byl český herec a zpěvák. Jednalo se o zpěváka populárních písní, o muže s velice krásným, sytým a sametově hebkým hlasem barytonového rozsahu, o člověka, který se stal jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků popmusic v 50. letech 20. století.

Kromě toho byl i hercem, zahrál si řadu menších či epizodních rolí v několika českých filmech. Mimo jiné je od padesátých let znám také z Divadle estrády a satiry (pozdějšího Divadla ABC) coby významný divadelní představitel ústřední postavy ve hře Limonádový Joe aneb koňská opera, ve které byl mimořádně úspěšný (ve stejnojmenném filmu tuto postavu posléze hrál Karel Fiala a zpíval Karel Gott, Rudolf Cortés si zahrál v tomto filmu pouze velmi malou epizodní roli).

Otec Rudolfa Cortése Rudolf Kraisinger byl synem Víta Kraisingera a Marie rozené Kreismannové z Plzně. Povoláním byl bednář. Matka Rudolfa Cortése se jmenovala Mercedes rozená Cortés. Narodila se São Paulu v Brazílii. Byla dcerou Manuela Cortése, restauratéra v São Paulo, a Marie rozené Rodriguézové narozené ve Španělsku.

Cortésův otec se seznámil se svou budoucí ženou Mercedes Cortésovou během pracovního pobytu v Uruguayi v Jižní Americe, kde pracoval jako bednář při stavbě pivovaru v Montevideu. Po svatbě v Uruguayi potom žili oba v Čechách. Narodili se jim dva synové. Oskar se narodil ještě za nuceného pobytu manželů ve Španělsku, když jejich cestu do Čech přerušilo zadržení jejich lodi ve Španělsku v důsledku vypuknutí války. Rudolf se narodil 16. března 1921 v Plzni.

Rudolf Cortés se v letech 1935–1942 vyučil a pak pracoval jako samostatný kožešník ve Velkozávodě s kožešinami v Praze. Od roku 1940 zpíval v pěveckém spolku Smetana, zpíval 1. bas. Později vystupoval i v Komorní zpěvohře.

Po 2. světové válce se Cortés na dlouhá léta stal kmenovým zpěvákem orchestru Karla Vlacha.

Rudolf Cortés zemřel v domově důchodců v Krásné Lípě u Rumburku na následky Alzheimerovy choroby, jejímiž prvními příznaky začal trpět již v roce 1968.

Příjmení si dal po své matce Mercedes Cortésové – v roce 1955 se Rudolf Kraisinger oficiálně nechal přejmenovat na Rudolfa Cortése. 12. září 1955 Odbor pro vnitřní věci rady Obvodního národního výboru v Praze 3 povolil změnu jména Cortés namísto Kraisinger. Toto jméno pak užívala také manželka Dagmar, dcera Dagmar a syn Rudolf. V knize Rudolf Cortés, milovaný i zatracovaný (viz. níže literatura) na straně 117 se píše, že 30. října 1941 bylo snad poprvé kdy se v novinách psalo o Cortésovi, kde mu skomolili jméno na Richard Cortéz. Jméno Kraisinger používal jen pri zpívaní klasiky.
Rudolf Cortés zpíval 15. listopadu 1941 na svatbě svého bratra Oskara. Poprvé se oženil 22. prosince 1945 a za manželku si vzal Dagmar. V roce 1947 se jim narodilo první dítě, dcera Dagmar, a v roce 1951 pak syn Rudolf ml. V roce 1965 se rozvedli. O něco později se Rudolf Cortés oženil podruhé, jeho druhá manželka se jmenuje Alena. Narodil se jim syn David. Rudolf Cortés byl vášnivým rybářem, na každou cestu autem si brával s sebou rybářské náčiní.

 

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář