Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Kotvald

Petr Kotvald,*8.7.1959 - zpěvák, herec, tanečník, producent

 

Zpěvák Petr Kotvald patří dnes k významným osobnostem české populární hudby, i když se jeho umělecká dráha jen zřídka setkává s přízní kritiků a dobu své největší slávy má již za sebou. Pochází ze Žatce, kde vyrůstal a také tu poprvé stál na jevišti, jako amatérský zpěvák zabodoval v soutěžích Mladá píseň Jihlava (1977) a Děčínská kotva (1979). Zároveň studoval na elektrotechnické fakultě ČVUT a v roce 1984 dosáhl titulu inženýra.

Když počátkem osmdesátých let tehdy nejúspěšnější zpěvačka Hana Zagorová hledala oživení ve svém ansámblu i repertoáru, Karel Vágner pro ni objevil právě Petra Kotvalda spolu se Stanislavem Hložkem. Pro oba mladé zpěváky to znamenalo raketový vzestup v žebříčcích popularity, z doprovodného dua populární zpěvačky se brzy stala nadmíru úspěšná dvojice, za všechny jejich společné hity se sluší jmenovat komerčně dodnes nepřekonané Holky z naší školky (1983), dodnes je populární také píseň Můj čas (1984) ze seriálu Sanitka, kterou nazpívali společně se Zagorovou.

Na jaře 1986 se Petr Kotvald rozhodl vystoupit z týmu Hany Zagorové, sama zpěvačka mu tento krok (odešel zcela bez ohlášení) měla dlouho za zlé, i ona ale později přiznala, že Kotvaldovy ambice prosadit se samostatně pochopila. Kotvald začal vystupovat s vlastní skupinou Trik, úspěch mu přinesly především diskotékovy hity z tvorby skladatele Jindřicha Parmy a jeho pozici na scéně populární hudby stvrdila alba Přísně soukromá sci-fi (1988) a Gejzír (1989), rozměrů nadčasových a dodnes hraných hitů dosáhly písně jako Je v tahu, Kdekdo je dál, Milujem se čím dál víc nebo Satelit. Petr Kotvald navíc cílevědomě pracoval na jevištní prezentaci s výraznou choreografií a ve své době kontroverzně přijímanými kostýmy.

V sólové kariéře pokračoval Petr Kotvald i v devadesátých letech, obecný útlum zájmu o českou populární hudbu po roce 1989 se však odrazil v omezeném úspěchu a jeho tvorba tehdy zapadla. Výrazného úspěchu dosáhl až s albem MCMXCVI (1996), sázkou na jistotu se později stala výběrová alba Největší hity (1999) a 40 hitů (2007), jako většina našich zpěváků se nevyhnul ani tématicky koncipované desce Vánoce přicházejí (1999). Hitových rozměrů dosáhly písně jako Mumuland (z alba Taxitotak neber, 2001) nebo Marylin (album Planeta svádění, 2003); těmto počinům nelze upřít úspěch a snahu o udržení moderní image ikony diskotékových hitů, odborníci se ale k jejich kvalitám stavějí spíše skepticky.

Postupný návrat českého publika k domácí hudební tvorbě lze dokumentovat nejen úspěšnými kompilačními alby Petra Kotvalda z jeho počátků, v poslední době navíc po delší době obnovil spolupráci se Stanislavem Hložkem a v roce 2010 uspořádali turné s nijak překvapivým názvem Holky z naší školky. I když se Petr Kotvald stále snaží o udržení pozic v populární hudbě, více než současné aktivity jej v nejširším povědomí udržují starší nahrávky, ať už jsou to duety se Stanislavem Hložkem z let 1981-1985 nebo první úspěšné sólové písně z přelomu 80. a 90. let.
Petr Kotvald je ženatý a má dvě děti.

Autor: nickyy95

zdroj Osobnosti,cz

26. prosince 2014 • 12:00

Dcera Petra Kotvalda: Co museli s bratrem jako děti vytrpět kvůli otcově kariéře?

 
 

Zatímco Viktorka doprovází svého tatínka jako vokalistka a neváhá vystupovat na veřejnosti, její bratr Mikuláš zvolil život na samotě. Nyní bydlí u lesa, což mu prý vyhovuje nejvíce. Jeho sestra ho hodnotí jako zádumčivého a citlivého muže a vídají se s ním jenom občas. Také to v dětství neměl s rodiči jednoduché. Když Kotvald s manželkou vystupoval, on měl vlastní režim.

„Vozili jsme ho s sebou. Pro zachování časového režimu jsme ho třeba omyli už před koncertem, on si během něj hrál v šatně a pak si ustlal na zadní sedačce v autě. Měl svůj polštářek, peřinku, pyžamko a spinkal. Později nám s hlídáním pomáhala tchyně s tchánem nebo kamarádky. A Viktorku od chvíle, kdy dosáhla šesti let, Mikuláš hlídal sám,“ popsal zpěvák poněkud ráznou výchovu.

 

A to není všechno. Někdy bez dozoru rodičů došlo i na krev. „Jednou jsme s manželkou byli v Ostravě a těsně předtím, než jsme šli na podium, mi zazvonil telefon. Zvednul jsem ho a slyším Viktorku, která říká: Mně krvácí obočí. Já na to: A co mám dělat. Já jsem v Ostravě. Jak se to stalo?“ A Viktorka ve společném rozhovoru pro Nedělní Blesk dodává vysvětlení. „My jsme si s bráchou hráli. Zkoušeli jsme nějakou filmovou bojovou scénu, ohnal se prudce loktem a rozrazil mi obočí.“ Po celém incidentu zůstala Viktorce na místě jizva.

 
  15. června 2015 • 05:00

Ostuda Petra Kotvalda (55): Podváděl kvůli pár korunám, přitom skupuje nemovitosti!

Kotvald se brání: Toho člověka neznám!
Kotvald se brání: Toho člověka neznám! (Aha! – Jaroslav Benda, Marek Pátek, Josef Mašek)
 
 
 
 
 

Na zpěváka se jeho vlastní vinou provalila nepěkná věc. On, který je dnes sběratelem nemovitostí a na nějaký nedostatek si nemůže stěžovat, chtěl za každou stranu ušetřit za telefonáty z ciziny. A protože tak činil díky podvodnému triku, jednoho dne se mu to vymstilo.

Petr Kotvald celou patálii popsal v pořadu Kurňa, co to je? na TV Barrandov. A do moc hezkého světla ho to nestaví, i když se snažil, aby historka působila vtipně. Jako studovaný specialista často zneužíval fintu, která mu umožňovala telefonovat zadarmo. "Vystudoval jsem ČVUT, jsem odborník na analogové telefony, takže dnes už bych neobstál. Ale dřív mi to bylo hodně platný. Když jsme jezdili na zájezdy do zahraničí a chtěli jsme telefonovat do Prahy, zvedl jsem vidlici, něco jsem proťukal a mohli jsme volat zadarmo," vzpomíná s nostalgií prominentní zpěvák, který se za minulého režimu určitě špatně neměl.


Nepěkná levota se mu však nevyplatila, když byl s rodinou v Bulharsku a z rozmaru neustále volal z hotelového telefonu. Jenže trik nezafungoval a na konci pobytu čekal Kotvalda mastný účet. "Protelefonoval jsem hodiny a hodiny, moje paní tam musela prodat kožich, abychom na ten telefon měli," řekl v Zedníčkově pořadu a nabízí se otázka, kolik kožichů si tam tenkrát jeho manželka vezla. A kolik si jich do Bulharska vozíte vlastně vy? U zpěváka, který je známý tím, že pro radost nakupuje domy a reality, jde o celkem zvláštní doznání...

autor moc

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář