Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Hapka

Petr Hapka,*13.5.1944 - 25.11.2014 - zpěvák, skladatel

 

Petr Hapka je muž s drsnou vizáží, který se prohání celý den na motocyklu. Jeho kolegové o něm tvrdí, že je to možná poslední český žijící bohém. Je jedním ze třech nejvýznamnějších skladatelů české filmové hudby, je několikrát rozvedený a má celkem 6 dětí.

Narodil se v Praze 13.5.1944, tedy 5 let po začátku druhé světové války.

Učil se hrát na klavír, později i na violu, dále se věnoval zpěvu a studiu na dramatickém oddělení. Krom toho ho začala zajímat i zvířata, začal studovat Brehmův Život zvířat a začal lovit brouky a motýly. Jednou si přinesl domů i kočku, která s ním žije dodnes. Jako malý složil svou první písničku, ke které napsal i text. Napsal ji pro svou maminku a nazval ji Mamička je kočička.

Už jako student byl členem skupiny Tornádo, hrál na piano v divadlech Paravan, Proton a Divadlo dnešního dne. Po studiu se stal dirigentem v Divadle Za branou, pro které složil hudbu k několika inscenacím. Do širšího posluchačského podvědomí se zapsal až tehdy, když začal komponovat pro známé české interprety. Prvním takovým byl Karel Gott, který nazpíval v roce 1964 Hapkovu Malou píseň. Hapka měl však i svá hubená léta, kdy ho vyhodili ze školy. Musel se tedy poohlédnout po něčem jiném. Nejprve dělal zástupce pomocného dělníka v továrně na potisk látek a po té vyráběl v Lubech kytary, ne však dlouho. Petr začal studovat zpěv u profesora Karla Bermana, po té začal chodit na klarinet a nakonec i na herectví i Oldřichu Novému. Když Nový z konzervatoře odešel, odešel i Hapka. Ten dodnes zastává názor: „Když umíš hrát na jeden nástroj, tak v podstatě umíš na všechny.“

Po prvním vyhazovu ze školy složil Hapka zlomovou píseň Obraz Doriana Graye, která ho měla proslavit. Krátce po té byl jako nehotový student přijat do Svazu skladatelů. Ta se však dočkala slávy až roku 1966, kdy ji začala zpívat šansoniérka Hana Hegerová. Petr začal pro ni skládat písničky, které otextovával Petr Rada. V průběhu let ho nahradil textař Michal Horáček, který pro Hanu Hegerovou společně s Petrem Hapkou připravil album Potměšilý host. Hapka si na něm zazpíval s Hanou slavný duet Levandulová a dokonce dirigoval i doprovodný orchestr.

V 70.letech Petr skládání písniček trochu zanedbával. Věnoval se spíše filmové hudbě. Jeho skladby můžeme slyšet u filmů Akce Bororo nebo Páni kluci. Zlomové bylo jeho setkání s režiséry Jurajem Herzem (filmy Deváté srdce, Panna a netvor, Den pro mou lásku) a Jurajem Jakubiskem (Tisícročná včela). Skládal i melodie k seriálům (My všichni školou povinní, Gagman, Moje koně vranné), k dokumentům (Jak se žije…) a zábavným pořadům (Manéž Bolka Polívky). Jeho filmová hudba obsahuje folklórní prvky, čistou lyriku i hrdinský pochod. Hapka se v 80.letech však ke skládání písniček vrátil a připravil s Michalem Horáček album V Penziónu Svět, na kterým se podílelo několik interpretů jako Hana Hegerová, Michael Kocáb a Richard Müller. Písničku Buřty, pivo, nenávist si zazpíval Hapka sám. V průběhu let se stalo takřka tradicí, že mu začala vycházet autorská alba. Písničky nesloužili interpretům, ale interpreti sloužili jim.

V roce 1996 se na trhu objevilo album Citová investice, které obsahuje hit Dívám se, dívám, který Hapka nazpíval s Lucií Bílou. Dále se na albu podílejí opět Michael Kocáb, Richard Müller a Daniel Landa. O 5 let později vyšlo další album s názvem Mohlo by tu být i líp. K Hapkovým písničkám se po létech vrátila opět Hana Hegerová, která na Hapkovy prosby nazpívala písničku Píšu vám, pane, v rozpacích. Mimo ní na album přispěla i např. Magdalena Kožená, Lucie Bílá nebo Jana Kirshner.

O Petru Hapkovi se říká, že má moc rád ženy, ale že nepotřebuje partnerku. Je to takový noční pták. Pro něho začíná den ve chvílích, kdy pro ostatní končí. Jeho předposlední partnerka o něm říká: „Je citlivý, ale také rozmazlený ženami, maminkou a slávou…“

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

11. října 2014 • 05:00

Přítel Petra Hapky o jeho beznadějném stavu: Co už skladatel nikdy nezvládne?

Petr Hapka
Petr Hapka (Aha! – Martin Hykl, David Kundrát, Marek Pátek, Martin Pekárek, Martin Přibyl, Karel Kopáč)
 
 

 

Hudební skladatel Petr Hapka (70) je už rok a půl upoután na lůžko a potřebuje neustálou péči. Podle všeho to vypadá, že už mu není pomoci a i ty nejzákladnější činnosti nezvládá sám.

Petr Hapka trávil dlouhý čas po nemocnicích, než se na podzim loňského roku vrátil do svého domu na Okoři. Už tam přijel zesláblý sanitkou a jeho příbuzní byli připraveni se o něj postarat a jeho exmanželka pevně věřila, že se dá do kupy. Bohužel tomu tak není.

Hapka prodělal operaci kyčle, ale kvůli komplikacím s narkózou se jeho stav začal rychle zhoršovat. Má nenávratně poškozený mozek, trpí Alzheimerovou chorobou a je opoután na lůžko. Podle informací magazínu Sedmička je legendární skladatel protivný, agresivní a často nepoznává lidi kolem sebe. Je odkázán na pleny a velmi pohublý. Z takového stavu se prý už nedostane.

„Je to moc smutný pohled, ale nezlobte se, já nemůžu. Je to hrozné. To není Petr, jak jsme ho znali. Už je to úplně jiný člověk,“ říká zdroj časopisu Sedmička a zároveň přítel Hapky, kterého stav skladatele rozplakal.  

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

Zemřel hudební skladatel Petr Hapka

Na své chalupě na Okoři zemřel v úterý vpodvečer hudební skladatel Petr Hapka. Potýkal se s vážnou nemocí. Letos v květnu mu bylo 70 let. Hapka složil řadu písní, které se staly hity, mezi nimi Dívám se, dívám, Bude mi lehká zem nebo Kocour se schoulil na tvůj klín.

 

Výběr z největších hitů Petra Hapky

 • Bude mi lehká zem
 • Dívám se, dívám
 • Kocour se schoulil na tvůj klín
 • Individualita
 • Strážce plamene

Nejznámější filmy, ke kterým složil hudbu:

 • Páni kluci
 • Krakonoš a lyžníci
 • František je děvkař
 • Copak je to za vojáka
 • Léto s kovbojem
 • Tisíročná včela
 • Panna a netvor

 

Hapkovi v březnu letošního roku lékaři operovali kyčelní kloub. V poslední době trpěl Alzheimerovou chorobou. Žil na Okoři nedaleko Prahy, kde se o něj starala rodina.

„Je to strašná rána. To, co se stalo, znamená nenahraditelnou ztrátu. Osobně mu nikdy nepřestanu být vděčný za to, co jsem s ním zažil. Byl jsem totiž svědkem toho, jak se rodí zázrak. Bude chybět nejenom mně, ale také spoustě lidí, pro které se jeho písničky staly součástí života. Víc k tomu teď nedokážu říct,“ svěřil se Právu textař Michal Horáček.

S ním Hapka dlouhá léta autorsky spolupracoval, dohromady se dali v půlce 80. let. Právě s Horáčkem napsali jeden z nejslavnějších hitů Hany Hegerové - Levandulová.

Petr Hapka na křtu knihy Richarda Müllera

Petr Hapka na křtu knihy Richarda Müllera

FOTO: Michaela Feuereislová

„Setkání a spolupráce s Petrem zcela zásadním způsobem ovlivnily můj život ve všech ohledech. Na jeho hudbě jsem vyrostl jako dítě, a když jsem dospěl, měl jsem to štěstí s ním strávit víc než dvacet let ve studiu. A myslím, že už mě to nepustí. Jak Petr sám říkal, hudba je taková magie, kam se na to se.. třeba vaření. Na tu jeho hudbu to tedy platí. Děkuju mu za všechno, co jsem s ním mohl prožít. To se nedá zapomenout,“ řekl Právu zvukový mistr Michal Pekárek.

„Petr Hapka byl laskavý a hodný člověk. Nikdy jsem s ním při našich setkáních neměl ani náznak konfliktu. Byl geniální skladatel, bezpochyby mimořádný. Jeho invence byla úžasná, nikdy se jako tvůrce nepohyboval ve vyšlapaných cestách, naopak každá jeho píseň byla originál. Byl to také velký bohém, člověk, který takříkajíc rozsvítil každou společnost, ve které se objevil. Měl obrovské charisma. Jeho spojení s Michalem Horáčkem bylo velice šťastné a jsem rád, že i já jsem s ním mohl udělat několik hitů,“ uvedl skladatel a zpěvák Michael Kocáb.

Složil hudbu k desítkám filmů

Hapka byl i autorem hudby k řadě filmů. Jeho jméno se objevilo ve více než osmdesáti celovečerních snímcích. Mezi nimi například Tisícročná včela, Panna a netvor nebo Páni kluci.

Byl považován za „lva salónů“ a měl přítelkyni mladší o víc než dvě generace. Dvakrát se oženil, s celkem pěti partnerkami měl za svůj život sedm dětí. Jak sám tvrdil, se všemi svými ženami udržoval dobré vztahy.

Syn operní zpěvačky a malíře vystudoval pražskou konzervatoř, kde chodil na herectví k Oldřichu Novému. Na klavír se naučil hrát ve třech letech, o rok později pak složil první písničky.

Svou poslední píseň napsal pro zpěváka Františka Segrada na album Segrado. Skladba se jmenuje Když tudy vezli Gagarina, album vyšlo letos v říjnu.

 
Petr Hapka zemřel.

Petr Hapka zemřel. Hermína

Geniální skladatel Petr Hapka zemřel. Prohrál svůj boj s Alzheimerovou chorobou

25. listopadu 2014 20:29

Česko truchlí. Geniální skladatel a zpěvák Petr Hapka (✝70) zemřel. Hapka, který letos oslavil kulatiny, trpěl Alzheimerovou chorobou, kvůli které byl nějakou dobu hospitalizován v psychiatrické léčebně v Bohnicích.

 
Zařízení před rokem opustil a vrátil se domů na Okoř, kde o něj pečovala jeho dcera Petra. Svůj boj s těžkou nemocí ale bohužel hvězdný skladatel prohrál.

Hapka je autorem hitů jako Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Štěstí je krásná věc. Léta spolupracoval s Michalem Horáčkem, složil hity pro Hanu Hegerovou, Lucii Bílou, Richarda Müllera nebo Janu Kirschner. Se zpěvačkou Hanou Hegerovou nazpíval slavný hit Levandulová. Hapka se ale věnoval také filmové hudbě. Složil hudbu například k filmům Deváté srdce nebo Panna a netvor. 

 

Gabriela Wolfová, Super.cz

Petr Hapka

Petr Hapka Michaela Feuereislová

Smrt pro něj byla vysvobozením, byl jen kost a kůže a nikoho nepoznával, říká Hapkova kamarádka

26. listopadu 2014 10:00

V úterý zesnulý Petr Hapka (✝70) loni prodělal operaci kyčle, jenže narkóza mu podle všeho natolik ublížila, že to s ním později bylo už jen horší a horší. Zpěvák a hudební skladatel pomalu přestal vnímat své okolí a jeho život byl všechno, jen ne důstojný. „Vážil snad jen čtyřicet kilogramů a ve finále se neobešel bez zdravotních pomůcek a čtyřiadvacetihodinové pomoci,“ smutní Hana Krampolová (53), manželka Jiřího Krampola, Hapkova sousedka z Okoře.

„Upřímně jsem neuronila ani slzu, a to jsme k sobě měli blízko. Ale vím, jak na tom poslední dobou byl. Už ani nevnímal okolí a byl vyhublý na kost. Obětavě se o něj starala jeho dcera a svým způsobem je to pro něj vysvobození. Ale budu na něj moc vzpomínat, vždy se ke mně choval krásně. Petrovou smrtí to však jako by na Okoři umřelo. To on sem vodil kumštýře a udělal z toho zajímavé místo k žití,“ tvrdí.

Hapku po operaci kvůli agresivitě a celkové zmatenosti převezli na psychiatrii, kde se vyšetřeními prokázala Alzheimerova choroba. Po návratu domů, kam ho v říjnu loňského roku převezli na jeho přání, se nejdříve pohyboval na vozíčku, na sklonku života ale sedminásobný otec už jen ležel a trpělivě očekával svůj konec… 

 

David Zápal, Super.cz

Horáček dojemně zavzpomínal na Hapku, s nímž pracoval od půlky 80. let.

Horáček dojemně zavzpomínal na Hapku, s nímž pracoval od půlky 80. let. Profimedia.cz

Dojemný vzkaz nejlepšího Hapkova kamaráda Michala Horáčka: Ať je ti lehká zem, Petře

25. listopadu 2014 22:18

Smrt Petra Hapky (✝70), který poslední měsíce svého života bojoval s Alzheimerovou chorobou, nezasáhla jen jeho rodinu a příznivce, ale také kamarády. A mezi ty nebližší bezesporu patřil Michal Horáček, textař, který spolu s Hapkou udělal řadu nádherných písniček, které milují už celé generace lidí. „Bude mi chybět. Je to národní ztráta,“ napsal smutný Michal.

 
„Ze všech tvůrčích lidí, které jsem v životě potkal, byl on jedinečný: když sedal za klavír, očekával jsem zázrak. Mnohokrát k němu došlo. Popsat se ten pocit nedá. Nebude chybět jenom mně a rodině. Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní. Zázraků je málo a géniů zrovna tak,“ uvedl na své sociální síti.

„Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách. Nechce se mi teď psát nic víc. Tak jenom: Ať je ti lehká zem, Petře,“ dodal zarmoucený textař. 

 

David Zápal, Super.cz

Zdeněk Rytíř, Pavel Bobek a Petr Hapka už nejsou mezi námi.

Zdeněk Rytíř, Pavel Bobek a Petr Hapka už nejsou mezi námi. Profimedia.cz

Unikátní foto, z kterého mrazí: Hapka s kamarády truchlili kvůli smrti, dnes už jsou všichni spolu na druhém břehu

26. listopadu 2014 6:00

Když se tihle tři pánové potkali před nějakým časem, vznikla příležitost k vzácné momentce, kterou už nikdy nikdo nebude mít šanci zopakovat. Tihle tři velikáni české hudby, Zdeněk Rytíř (†69), Pavel Bobek (✝76) a Petr Hapka (✝70) totiž už textují, zpívají nebo skládají v kumštýřském nebi.

 
Snímek vznikl v roce 2004 na pohřbu Karla Zicha, jehož smrt všechny tři zasáhla a při setkání se s ní jen těžko smiřovali. Dnes už ani jeden z nich není mezi námi.

Zdeněk Rytíř odešel v říjnu 2013, Pavel Bobek 20. listopadu téhož roku, nyní oba dva kamarády prakticky po roce následoval i Hapka. Rok trvalo, než se dlouholetý spolupracovník Michala Horáčka mohl připojit k pomyslnému nebeskému mariáši kolegů.

Všechny tři před skonem trápily vleklé nemoci. Rytíře dýchací problémy (nakonec zemřel na infarkt), Bobka bércové vředy a srdce, Hapka se zase potýkal s Alzheimerovou chorobou, kvůli níž své blízké ke konci už ani nepoznával.

„Bude mi lehká zem,“ zpívá už teď možná přátelům Hapka někde tam nahoře… 

 

David Zápal, Super.cz

Slavní vzpomínají na zesnulého Hapku: Byl velmi nemocný, byli jsme na to připraveni, říká Hegerová

 
Slavní a kamarádi vzpomínají na zesnulého génia Petra Hapku (†70)
 

Hana Hegerová (83), zpěvačka

„Petr byl velmi nemocný, takže člověk na to byl více méně připraven. Ono vás to ale stejně zaskočí, když se to potom stane a on nám odejde. Neviděla jsem ho dlouho, protože mám problémy s pohybem, ale myslela jsem na něho a informovala se.“

Michael Kocáb (60), zpěvák

„Byl to úžasný skladatel a já jsem si ho nejen vážil, ale i velmi obdivoval. Byl to velmi dobrosrdečný a přátelský člověk se smyslem pro humor. Byl to prostě výborný člověk a je to velká ztráta pro náš kumšt.“

Jakub Ludvík (44), fotograf

„Je mi hrozně. Byl to můj velký přítel a učitel života. Viděl jsem ho asi před čtvrt rokem na Okoři. Jezdil jsem za ním, třeba ho jen tak chytnout za ruku. Znali jsme se asi dvacet let. Já ho fotografoval, on mi otevíral výstavy. Cítím to jako kdyby mi odešel otec.“

Milan Drobný (69), zpěvák

„Je to pro Petra lepší. Nahoře už na něj čekali Pavel Vrba se Zdeňkem Rytířem, aby společně tvořili andělské chóry a další krásné skladby. Ať odpočívá v pokoji a jak jsme ho všichni znali, určitě si tam nahoře najde nějakou Andělku.“

Jiří Krampol (76), herec

„Byl to frajer chlap a muselo pro něj být strašné, zůstat úplně odkázaný na pomoc druhých. Bude tady hodně scházet, a to nejen na Okoři. Jeho muzika je ale naštěstí věčná.“

Autor: höh, mir, tesk

zdroj Blesk,cz
 

Jedinečné foto Petra Hapky s dětmi: Měl jich celkem sedm!

 
Jedinečná fotografie Petra Hapky se všemi svými sedmi dětmi
 

 

Díky Juraji Jakubiskovi se některé z Hapkových sedmi dětí viděly teprve potřetí v životě až ve chvíli, kdy se hromadně se svým otcem poskládaly před objektiv fotoaparátu. Hapka má celkem čtyři syny Mikuláše (23), Haštala (17), Kašpara (13) a Ferdinanda, a tři dcery, Markétu (36), Petru (32) a Kamilu (30). „Na své první potomky jsem neměl pro kariéru čas a trpělivost. Navíc muži nemají mateřský pud,“ přiznal po letech skladatel. Jejich matky mu je svěřovaly hlavně na Vánoce, jinak se s dětmi moc nevídal.
Proto je Jakubiskovi vděčný za jeho nápad. „Společnou fotografii se všemi dětmi máme jen jednu jedinou,“ prozradil Hapka, o kterého se v posledních měsících života, kdy trpěl Alzheimerovou chorobou, starala druhá nejstarší dcera Petra. Hapka byl za svůj život celkem dvakrát ženatý, svých sedm dětí ale zplodil s pěti ženami.

 

 
Autor: tesk
zdroj Blesk,cz
 
26. listopadu 2014 • 13:05

Trapný Rejžek si kopnul do Hapky: Proč se přiživuje na smrti velikána?!

Někteří lidé by raději měli mlčet, i když si myslí, že mají co říct...
Někteří lidé by raději měli mlčet, i když si myslí, že mají co říct... (Foto: Aha! - David Kundrát, Martin Hurda, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 

"Ani sebevětší chvály kumpána Michala Horáčka, natož disco zombie Miloše Skalky nezastřou, že žel zesnulý Petr Hapka byl přeceněný kýčař. Kvality Hapky už jsou dávno prověřeny a moc jich nebylo. Vy si to holt pletete s komerčním ohlasem. Jsem zlý, protože na Skoumala Hapka nemá," plácá páté přes deváté na sociální síti Jan Rejžek.

Poslední rozhovor s Hapkou: S Horáčkem nebyli takoví přátelé, jak se říká

 
 
26. listopadu 2014 ● 18:39
 
 
 
 

 

Je to déle než rok, co jsem se s Petrem Hapkou (†70) setkala v jeho domě na Okoři. Už tehdy se hodně rozebíral jeho zdravotní stav, krátce nato se skladatel nadobro uzavřel před světem. Moc se mu do našeho rozhovoru nechtělo. Nabídl mi místo v pohodlném křesle, čaj a cigaretu a v klidu se dodíval na komedii s Belmondem, která právě běžela v televizi. Pak se začal ošívat. Že vlastně neví, co by měl říct, že si to asi rozmyslel...

 

 
reklama
 
 

Nakonec jsem ho udolala a opatrně se pustila do vyptávání. Mluvil velmi pomalu a s rozvahou, občas zapomněl mou otázku, ale stále si dokázal zachovat osobitý smysl pro humor. I když to byl tak trochu „porod“, jak on sám označoval proces vzniku svých písní, jsem ráda, že jsem měla tu čest, byl totiž jedním z těch, kterých je opravdu za co si vážit.

Písnička Kocour se schoulil na tvůj klín patří mezi mé nejoblíbenější…

„Vážně? To mě těší. A ona se přitom tvářila, že to žádný velký hit nebude. Proto mě pak tak překvapilo, jak o ní začali lidi hezky mluvit a jak začala žít. Nebyl jsem na to vůbec připravený, takže jsem byl zřejmě udivenější než posluchači. Tedy mile udivený, samozřejmě.“

Vy sám ji máte rád?

„Já už ji teď naprosto miluju, nechal jsem se strhnout davem.“ (smích)

Které ještě patří k vašim oblíbeným?

„Těžko říct… Někdy se do nich tak zaposlouchám, že ani nemůžu uvěřit, že jsem to psal já, jak je to dobré. (smích) Nebo jak je to špatné.“

Copak vy máte i nějaké špatné?

„No samozřejmě. Každý máme svá lepší a horší místa.“

Posloucháte i současné interprety?

„Ne. Já vlastně hudbu neposlouchám vůbec.“

Počkejte, já myslela, že jste milovník hudby!

„Vůbec ne. Mám rád hudbu, kterou dělám já.“ (smích)

Snad ještě nějakou složíte.

„Já bych teď hlavně hrozně rád vydal některé písničky, které jsem napsal s Petrem Radou, který už je bohužel po smrti. Nedávno jsem objevil sešit, kam jsme si před nějakými třiceti lety psali svoje nápady. Vždycky jsme se sešli v kavárně, a buď nějaká inspirace přišla, nebo ne. Ale když přišla, tak to bylo krásný.“

 

 
Fotogalerie
5 fotografií
Redaktorka Blesku Sandra Apostolidisová vedla s Petrem Hapkou rozhovor naposledy před rokem
Autor: Archiv Blesku
 

 

Takže jde o dosud nevydané věci?

„Přesně tak. Jen je ještě musím dodělat, protože ta hudba není úplně hotová. Snad i Horáčkovi něco spadne od ruky. (smích) Je přede mnou ještě troška hledání a pak snad přijde něco, co mi bude dělat radost.“

Vy a Michal Horáček jste vytvořili úžasnou autorskou dvojici. Jste i přátelé nebo jen kolegové?

„Střídavě. Když spolu pracujeme, tak se máme samozřejmě rádi a naplno se věnujeme práci. Ale když nepracujeme, žijeme si každý svůj život. Pravidelně se rozhodně nevídáme.“

Na mě působíte jako dvě dost odlišné osobnosti.

„Ano. Já jsem krásný a on chytrý.“ (smích)

Tak to se báječně doplňujete! Vždycky jste skládal po kavárnách?

„U každé písničky je ten proces jiný, pokaždé je to úplně odlišný porod. Některá je ze vzteku, některá vznikne jen proto, že prostě musí být hotová, některá proto, že nad něčím koumám… Jediný společný jmenovatel je to, že pracuju naprosto nepravidelně. Pokud mě tedy nežene termín.“

Co vás dokáže inspirovat?

„Všechno. Že jsem potkal starého kamaráda, že někam přišla krásná ženská… Všechno může být inspirativní.“

Krásná ženská… Vy máte asi ženy vůbec hodně rád, viďte?

„Je to tak vidět?“ (smích)

No rozhodně jste tím proslulý!

„To jsou jen takové řeči.“

 

Horáček o mrtvém Hapkovi: Nemohl jsem se dívat, jak umírá

Horáčkovi Hapkova nemoc působila velkou bolest. Přestal za ním proto chodit.

Byli více než jen kolegové. Textař Michal Horáček (62) s geniálním…

 
 

 

A to, že neuznáváte monogamii, to je taky legenda?

„Monogamie je pro lidi bez inspirace.“

Co musí mít žena, aby zaujala Petra Hapku?

„Hlavně musí mít ráda zvířata.“

A ještě něco by měla mít?

„Správná odpověď je k*ndu, ale to bych asi říkat neměl.“ (smích)

Teda vy jste poeta! Radši změňme téma. Co vaše zdraví? Poslední dobou se o něm hodně spekuluje.

„Nejsem nemocný. To jsem se asi jen poslední dobou víc opíjel.“ (smích)

No jo, to je ten bohémský život umělců.

„Já a bohém? Ale ano, hodně se tak o mně píše. Vlastně i já si to o sobě myslím. I když v podstatě přesně nevím, co to znamená.“

 
Autor: Sandra Apostolidisová
 
 
 

Klíčová
slova

petr hapkarozhovor

 
 
 
 
 

Poslední rozhovor s Hapkou: S Horáčkem nebyli takoví přátelé, jak se říká

 
Redaktorka Blesku Sandra Apostolidisová vedla s Petrem Hapkou rozhovor naposledy před rokem
26. listopadu 2014 ● 18:39
 
Je to déle než rok, co jsem se s Petrem Hapkou (†70) setkala v jeho domě na Okoři. Už tehdy se hodně rozebíral jeho zdravotní stav, krátce nato se skladatel nadobro uzavřel před světem. Moc se mu do našeho rozhovoru nechtělo. Nabídl mi místo v pohodlném křesle, čaj a cigaretu a v klidu se dodíval na komedii s Belmondem, která právě běžela v televizi. Pak se začal ošívat. Že vlastně neví, co by měl říct, že si to asi rozmyslel...

Nakonec jsem ho udolala a opatrně se pustila do vyptávání. Mluvil velmi pomalu a s rozvahou, občas zapomněl mou otázku, ale stále si dokázal zachovat osobitý smysl pro humor. I když to byl tak trochu „porod“, jak on sám označoval proces vzniku svých písní, jsem ráda, že jsem měla tu čest, byl totiž jedním z těch, kterých je opravdu za co si vážit.

Písnička Kocour se schoulil na tvůj klín patří mezi mé nejoblíbenější…

„Vážně? To mě těší. A ona se přitom tvářila, že to žádný velký hit nebude. Proto mě pak tak překvapilo, jak o ní začali lidi hezky mluvit a jak začala žít. Nebyl jsem na to vůbec připravený, takže jsem byl zřejmě udivenější než posluchači. Tedy mile udivený, samozřejmě.“

Vy sám ji máte rád?

„Já už ji teď naprosto miluju, nechal jsem se strhnout davem.“ (smích)

Které ještě patří k vašim oblíbeným?

„Těžko říct… Někdy se do nich tak zaposlouchám, že ani nemůžu uvěřit, že jsem to psal já, jak je to dobré. (smích) Nebo jak je to špatné.“

Copak vy máte i nějaké špatné?

„No samozřejmě. Každý máme svá lepší a horší místa.“

Posloucháte i současné interprety?

„Ne. Já vlastně hudbu neposlouchám vůbec.“

Počkejte, já myslela, že jste milovník hudby!

„Vůbec ne. Mám rád hudbu, kterou dělám já.“ (smích)

Snad ještě nějakou složíte.

„Já bych teď hlavně hrozně rád vydal některé písničky, které jsem napsal s Petrem Radou, který už je bohužel po smrti. Nedávno jsem objevil sešit, kam jsme si před nějakými třiceti lety psali svoje nápady. Vždycky jsme se sešli v kavárně, a buď nějaká inspirace přišla, nebo ne. Ale když přišla, tak to bylo krásný.“

 

 
Redaktorka Blesku Sandra Apostolidisová vedla s Petrem Hapkou rozhovor naposledy před rokem
Autor: Archiv Blesku
 

 

Takže jde o dosud nevydané věci?

„Přesně tak. Jen je ještě musím dodělat, protože ta hudba není úplně hotová. Snad i Horáčkovi něco spadne od ruky. (smích) Je přede mnou ještě troška hledání a pak snad přijde něco, co mi bude dělat radost.“

Vy a Michal Horáček jste vytvořili úžasnou autorskou dvojici. Jste i přátelé nebo jen kolegové?

„Střídavě. Když spolu pracujeme, tak se máme samozřejmě rádi a naplno se věnujeme práci. Ale když nepracujeme, žijeme si každý svůj život. Pravidelně se rozhodně nevídáme.“

Na mě působíte jako dvě dost odlišné osobnosti.

„Ano. Já jsem krásný a on chytrý.“ (smích)

Tak to se báječně doplňujete! Vždycky jste skládal po kavárnách?

„U každé písničky je ten proces jiný, pokaždé je to úplně odlišný porod. Některá je ze vzteku, některá vznikne jen proto, že prostě musí být hotová, některá proto, že nad něčím koumám… Jediný společný jmenovatel je to, že pracuju naprosto nepravidelně. Pokud mě tedy nežene termín.“

Co vás dokáže inspirovat?

„Všechno. Že jsem potkal starého kamaráda, že někam přišla krásná ženská… Všechno může být inspirativní.“

Krásná ženská… Vy máte asi ženy vůbec hodně rád, viďte?

„Je to tak vidět?“ (smích)

No rozhodně jste tím proslulý!

„To jsou jen takové řeči.“

 

 

A to, že neuznáváte monogamii, to je taky legenda?

„Monogamie je pro lidi bez inspirace.“

Co musí mít žena, aby zaujala Petra Hapku?

„Hlavně musí mít ráda zvířata.“

A ještě něco by měla mít?

„Správná odpověď je k*ndu, ale to bych asi říkat neměl.“ (smích)

Teda vy jste poeta! Radši změňme téma. Co vaše zdraví? Poslední dobou se o něm hodně spekuluje.

„Nejsem nemocný. To jsem se asi jen poslední dobou víc opíjel.“ (smích)

No jo, to je ten bohémský život umělců.

„Já a bohém? Ale ano, hodně se tak o mně píše. Vlastně i já si to o sobě myslím. I když v podstatě přesně nevím, co to znamená.“

 
Autor: Sandra Apostolidisová
zdroj Blesk,cz

Pohřeb Petra Hapky: S geniálním skladatelem se loučí veřejnost i ženy jeho srdce

4. prosince 2014 10:33

V bazilice svatého Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se dnes koná poslední rozloučení s geniálním skladatelem Petrem Hapkou (✝70), který minulý týden zemřel na následky Alzheimerovy choroby.

 
 
 

Mezi truchlícími nechybí početná Hapkova rodina a přátelé zesnulého skladatele. Rozloučit se přišla jeho první manželka Ulla Kesslerová s dcerou Petrou i bývalá přítelkyně Olga Michálková s Hapkovým synem Kašparem. Dorazil i muzikant Ondřej Brzobohatý a kamarádi motorkáři. Skladatel byl totiž vášnivým jezdcem na majestátních strojích Harley Davidson.

Poslední rozloučení začalo v deset hodin a uvnitř kostela se rozléhají skladby z Hapkova repertoáru. Se skladatelem, který psal písně pro Hanu Hegerovou, Lucii Bílou, Michaela Kocába či Richarda Müllera, se lidé mohou loučit až do dvanácti hodin. 

 

David Zápal, Anna Veškrnová, Super.cz

 
Petr Hapka

Petr Hapka Michaela Feuereislová

Dědictví po Petru Hapkovi: Svým dětem zanechal padesát miliónů korun. A už se o ně perou!

25. listopadu 2015 16:39

Rok po skonu Petra Hapky (✝70) stále ještě není uzavřené dědické řízení, sedm jeho dědiců si ale podle všeho mezi sebe rozdělí velmi slušnou částku. Ta se odhaduje na padesát miliónů korun a každý měsíc roste o statisíce!

Za rok tak na tantiémách mohly přibýt na účtu až tři milióny korun. Kromě toho po sobě zanechal zrekonstruovaný dům na Okoři, motorky, auta, starožitnosti, obrazy a také rozsáhlé sbírky, například hodin.

„Pro Petrovy potomky je asi nejtěžší, že se vlastně do smrti svého táty vůbec neznali. Ztěžuje to jejich společné jednání,“ řekl prý Aha! zdroj, který má o řešení pozůstalosti po geniálním skladateli dostatek informací. Nebude tak vůbec jednoduché, aby se všechny jeho ratolesti dohodly.

Po Hapkovi zůstaly děti Kašpar, Haštal, Mikuláš, Petra, Kamila, Markéta a Ferdinand. Většina z nich jsou teenageři. 

David Zápal , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SMRT PETRA HAPKY

(AHOJ , 4. 12. 2014 22:04)

ODEŠEL JEŠTĚ MLÁD...
DOKÁZAL BY SLOŽIT - MNOHO DALŠÍCH