Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Roth

Pavel Roth,*7.9.1955 zpěvák, skladatel, kytarista

 

Zpěvák, skladatel a kytarista Pavel Roth (1955) působil v několika pražských rockových kapelách (mj. Benefit, Markýz John, Orient, Projektil) a do posluchačského povědomí se výrazně zapsal coby interpret dodnes platných hitů osmdesátých let, skladbami Zahrada ticha, Krásnější než růže Stále zasněná či Princezna. Když v roce 1983 zvítězil v národním kole Intertalentu, které sloužilo jako nominační vstupenka pro mezinárodní soutěž (zpíval písničku Krásnější než růže, jak nazval textař Vladimír Poštulka skladbu Malinconia ze zpěvníku italského hudebního elegána Riccarda Fogliho), všiml si jeho pěveckého talentu skladatel, aranžér a dirigent Václav Zahradník, který mladého interpreta získal pro "svůj" Orchestr Československé televize, kde Pavel Roth působil nějaký čas jako sólista.

Tady sice vzniklo několik úspěšných písniček (například Stále zasněná, Manekýnka a Spí) a Pavel byl pravidelným hostem na obrazovce, nicméně jeho "televizní angažmá" s sebou nutně neslo nejrůznější ústupky, které zpěvák těžce snášel. Zejména mu vadilo, že se musel podřizovat hudební dramaturgii orchestru, která nereflektovala jeho autorské ambice.

Proto nakonec televizní kapelu opustil a v roce 1983 se vydal na nejistou sólovou dráhu s vlastní kapelou, kterou nazval Rotor. S ní absolvoval na pět stovek koncertů, vydal asi dvacetpět singlů a hlavně své debutové album Zahrada ticha (1986). Název mu dal zřejmě největší Pavlův hit, jinak písnička Ivana Sekyry z dob působení ve skupině Projektil. Mimochodem, s tou natočil své první supraphonské singly - Uvadlá růže/Zahrada ticha a Mám ztratit svou dálku/Noční vlak.

Po rozpadu skupiny Rotor (1986) přijal Pavel Roth nabídku dvojice Karel Šíp - Jaroslav Uhlíř a vystupoval v jejích zájezdových pořadech Šaráda a Letí šíp na Hanou, kde se o hudební složku představení spravedlivě dělil s Viktorem Sodomou a Karlem Kahovcem. Zpíval však i ve skupině Pop Trio (spolu s Marcelou Holanovou a Václavem Vašákem), nebo v zájezdovém programu se Stanislavem Procházkou ml. a s Lucií Bílou.

Zkraje devadesátých let pověsil Pavel Roth muzikantskou profesi na hřebík a zdálo se, že se s hudební kariérou už definitivně rozžehnal. Ale zázraky se dějí!

Po třináctileté pauze se na hudební scénu totiž znovu vrátil. Začal opět vystupovat a v krátké době vydal hned dvě cédéčka. Nejprve disk Čáry lásky (2004), na které v nových aranžích nazpíval nejúspěšnější skladby své dosavadní hudební kariéry. A nedlouho poté album Spal mě svou láskou (2006), které už osciluje převážně kolem Pavlovy autorské tvorby. V současné době vystupuje Pavel Roth jednak s vlastním koncertním programem, jednak společně se zpěvačkou Ivou Hajnovou. A právě tahle spolupráce se stala vítanou inspirací pro vznik aktuálního alba duetů Lůžko z trávy a nyní alba Hořký otčenáš.

Album Lůžko z trávy je autorskou vizitkou Pavla Rotha (výjimkou, potvrzující pravidlo, je jedna melodie jeho letitého hudebního souputníka Václava Vašáka), který se o disk duetů s Ivou Hajnovou současně postaral nejen jako interpret, ale i coby hudební režisér a producent. Lví textařský podíl má na albu Pavlova manželka, právnička Eva, v textařské soupisce se však objevují i ostřílení matadoři naší hudební scény - Vladimír Poštulka, Karel Šíp, Dušan Hejbal nebo Petr Šiška.

Titulní písnička Lůžko z trávy, ze stejnojmenného alba, se v roce 2007 umístila mezi dvanácti nejúspěšnějšími písněmi v soutěži Českého rozhlasu – Radiožurnál Zlatá česká dvanáctka. V současné době vystupuje Pavel Roth sólově i ve společném pořadu s Ivou Hajnovou a vydává další CD Hořký otčenáš, které vyšlo v červnu roku 2010. K některým novinkám v těchto dnech vznikají videoklipy, které budou zařazeny mezi ostatní klipy Pavla Rotha na YOUTUBE, na kanále METERNYCH. Pro Váš zájem byly zařazeny klipy s Vitacitem ( Pěšák a Pilát ), s Orientem (Jakou jsem měl šanci mít tě rád) a s Projektilem (Noční vlak). Další dva klipy s Orientem se právě stříhají (Hotel sen a Uvadlé růže). Titulní písnička Hořký otčenáš si během krátké chvíle získala oblibu hlavně ve Spojených státech, odkud přichází nejvíce komentářů a hodnocení.

Autor: projektil, zahradaticha

zdroj Osobnosti,cz

Pavel Roth býval idolem dívčích srdcí v 80. letech.

Pavel Roth býval idolem dívčích srdcí v 80. letech. Hermína

Ještě žije, a dokonce i zpívá: Takhle teď vypadá jeden z idolů 80. let, jehož plakáty visely v dívčích pokojíčcích

18. června 2014 13:11

Pamatujete se na písničky a videoklipy, které se pravidelně uváděly v pořadu TKM, tedy Televizním klubu mládeže? Jedněmi z nejpopulárnějších byly skladby Pavla Rotha Jsi krásnější než růže, Zahrada ticha nebo Princezna. Plakáty tmavovlasého mladíka visely v řadě dívčích pokojíčků.

Po sametové revoluci se sice na nějaký čas ztratil z povědomí, dokonce se živil i jako taxikář, časem se mu ale podařilo k muzice vrátit, a dokonce vydává i desky. Letos vystoupí na charitativním koncertě na hradě Houska, který už přes deset let pořádá zpěvák Martin France.

"Stále se muzikou slušně uživím. Mám dvě alba připravená k vydání, muziku si píšu já a texty manželka. Studio mám doma, kousek za Prahou,“ vysvětlil Pavel. Je to opravdu tak v pohodě? Své o tom naznačuje, že s manželkou letos neplánují vůbec žádnou dovolenou. "Jezdili jsme k moři až třikrát ročně, ale od doby, co jsme se přestěhovali a máme bazén, zůstáváme u něj,“ přiznal. 

Saša Šeflová, Super.cz

Pavel Roth se snaží vzdorovat času...

Pavel Roth se snaží vzdorovat času... Foto: Super.cz/Profimedia.cz, Hermína

Jak teď vypadá dívčí idol 80. let, jejž si fanynky lepily na plakáty v pokojíčcích? Barví si vlasy, aby vypadal mladší

13. května 2015 5:45

Zpěvák Pavel Roth (59) patřil v osmdesátých letech k největším dívčím idolům. Díky hitovkám Zahrada ticha, Princezna či Jsi krásnější než růže mu u nohou ležely doslova davy fanynek, které si coby fešák s kytarou ihned podmanil.

Italské Benátky a Verona, 4 dny
za 2 499 Kč

Po revoluci už jeho pěvecká kariéra zdaleka nedosahovala takových úspěchů jako kdysi, přesto ho jeho někdejší fanynky stále mohou potkávat na koncertních pódiích. V červnu například vystoupí na benefičním koncertě Kdo má rád, který se už popáté koná na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů.

A právě u příležitosti představení této akce se Pavel Roth po delší době objevil ve společnosti. Jak je vidno, blížící se šedesátku si zpěvák rozhodně nechce v žádném případě připustit k tělu. Aby vypadal mladší, neváhá si barvit hlavu, takže šedivé vlasy byste u něj hledali marně a prošedivělé má snad jen strniště na tváři a mužnou hruď.

V kombinaci se stále štíhlou postavou a úsměvem na tváři je tak Pavel Roth pořád ještě celkem za štramáka. Návrat do osmdesátých let mu ale nemilosrdný zub času ani tak rozhodně nedovolí. 

Anna Veškrnová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář