Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Novák

Pavel Novák,*10.3. - 11.2.2009 - zpěvák, skladatel, spisovatel

 

Pavel Novák byl český zpěvák, skladatel, hudebník a spisovatel, který se stal známým v šedesátých letech minulého století. Byl jednou z nejvýraznějších postav české populární hudby. V šedesátých letech se výrazně podílel na masovém prosazení rockového mužského pěveckého stylu. Má velikou zásluhu na prosazení češtiny do populární hudby (české texty převzatých skladeb).

Po maturitě na gymnáziu v Přerově (1962) studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomoucii (biologie, tělesná výchova). Absolvoval v roce 1967. Zpívat začal v roce 1961 se souborem tradičního jazzu Dixiland Přerov. S tímto souborem pořídil v roce 1962 svoji první rozhlasovou nahrávku. Krátkou dobu zpíval i s orchestrem Alfa. V roce 1964 byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Synkopy. S touto skupinou natočil v roce 1966 velice úspěšnou píseň Vyznání. V rozhlasové Houpačce překonala tato píseň všechny dosavadní rekordy. Začal působit nejen jako zpěvák, ale i jako skladatel a textař. Postupně dostal nabídky k natáčení s Ostravským rozhlasovým orchestrem, či s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu (TOČR). V roce 1967 zakládá vlastní skupinu Vox. S tímto hudebním seskupením natočil celou řadu hitů (Asi, Chodím, Viktoria...). S Voxem působil Pavel Novák zhruba 10 let a poté založil skupinu Proto. V ní se obklopil mladými rockovými hudebníky a natočil s nimi mimo jiné i úspěšnou skladbu Morava. Od počátku devadesátých let vystupuje s vlasní skupinou Family a velkou část svých koncertních aktivit směřoval na koncerty pro děti. Za více než 40 let působení na domácí hudební scéně vystupoval a natáčel prakticky se všemi špičkovými domácími orchestry. Koncertoval v Německu, Francii, USA, Austrálii, Mongolsku, Polsku, Jugoslávii, Belgii. Je autorem několika knih (Jak jsem zpíval klokanům, Vyznání, I smrt se bojí...).

11. února 2009 zemřel Pavel Novák v přerovské nemocnici.

Největší hity
- Vyznání
- Pihovatá dívka
- Jdou panenky trávou
- Asi
- Chodím
- Odpovím ti la la la
- Pojď se projít
- Morava
- Nádherná láska
- Podivný spáč
- Den mi tě odnes
- Jaký jsem
- Hvězdy
- Tvůj vlak
- Nesmíš mi lhát

Dílo Pavla Nováka
- 2005 Byly to dny, už jsou to roky
- 2003 Zpívejme si s kytarou (zpěvník s CD)
- 2003 Pohádky i nepohádky
- 2001 I smrt se bojí
- 2000 Vyznání - Family
- 1997 Jak jsem zpíval klokanům - Vademecum (podtitul: aneb pivo se točí všude stejně, voda naopak)
- 1997 Příběhy z vody a bláta - (podtitul: věnováno všem, který to nevzdali)

Autor: didier

zdroj Osobnosti,cz

  10. února 2015 • 05:00

Syn zpěváka Pavla Nováka (†64) smutně o svých problémech s alkoholem: Nad závislostí nemůžu vyhrát…

Pavel Novák a jeho syn Pavel.
Pavel Novák a jeho syn Pavel. (Foto: ara, reprofoto: Youtube.com)
 
 

V roce 2000 začal syn zpěváka skupiny Family podnikat a bylo to na něj zkrátka moc. Na pracovních schůzkách nebyla o drinky nouze a za chvíli si Pavel Novák ml. (50) léčil stres alkoholem sám. Časem to začal přehánět a všechno vyvrcholilo alkoholovým epileptickým záchvatem na výletě s manželkou. Tehdy následovalo první léčení.

Poté sice vydržel pár let střízlivý, ale nakonec alkoholu opět podlehl. A to tak, že pil několik dní v kuse a byl dokonce obviněn ze zničení hotelového pokoje! „Zdemolovat pokoj? Tak to tedy nevím, ale třeba si to nepamatuji. Podařilo se mi sice rozbít skleněný stůl, to ano, ale demolice pokoje?! Nejsem agresivní typ,“ říká Novák v magazínu Sedmička.

Každopádně teď už opět seká latinu a má za sebou druhé léčení. „Závislý člověk již nikdy nemůže boj se závislostí vyhrát. Může jen remizovat, tedy abstinovat. Já rád vyhrávám, takže nejtěžší pro mě je smíření, že tady se mi to nepodaří,“ říká Pavel narovinu. Velkou oporou je mu naštěstí rodina a přátelé. Díky nim dokonce může dokonce na konci března uspořádat koncert ke svým narozeninám a potěšit tak všechny své fanoušky.

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář