Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Svoboda

Karel Svoboda,*19.12.1938 - 28.1.2007 - producent, skladatel

 

Karel Svoboda se narodil 19.12.1938 v Praze. Hudební nadání a první umělecké úspěchy měly zásadní vliv při volbě jeho profesionální dráhy. Opustil studium stomatologie na Karlově univerzitě v Praze a plně se začal věnovat hudbě.

V padesátých a šedesátých letech byl členem české populární rockové skupiny Mefisto. Nevěnoval se pouze hře na klavír, ale s úspěchem komponoval své první skladby. Karel Svoboda byl členem uměleckého souboru experimentální divadelní scény Laterna Magika a divadla Rokoko, kde poprvé uvedl svoji scénickou hudbu.

Z pera Karla Svobody pocházejí největší hity Karla Gotta a jeho skladby se objevují v repertoáru všech předních českých zpěváků. Písně Lady Carneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej baby, Yveta, Čau lásko, Jsi můj pán a další slavné hity se hrály a dodnes hrají po celé Evropě. Jeho skladby získaly ceny na nejznámějších hudebních festivalech - v Tokiu, Rio de Janeiru či v Cannes.

Jméno Karla Svobody není svázáno pouze s písňovou tvorbou, ale také s velmi úspěšnými televizními produkcemi a hudbou k celovečerním filmům, ať již domácí nebo zahraniční produkce.
Osobitá melodičnost Svobodovy hudební tvorby posílila romantiku českých filmových pohádek - Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a Tři oříšky pro Popelku.

Ústřední píseň z posledně jmenovaného filmu, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, v podání Karla Gotta byla u příležitosti 100. výročí české kinematografie vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií v historii českého filmu.

Televizní seriály s hudbou Karla Svobody jsou oblíbené nejen v evropských zemích - patří k nim například Včelka Mája, Cirkus Humberto, Létající Čestmír, Pinocchio, Tao Tao, Návštěvníci, Kačenka a strašidla. Především kreslený seriál pro děti Včelka Mája podle románu Waldemara Bonselse zaznamenal obrovský úspěch po celém světě a písně ze seriálu vydané na deskách v celé řadě zemí (včetně Japonska, Jižní Ameriky či Austrálie; ve Francii se v loňském roce prodalo 150 tisíc CD singlů s francouzskou verzí Včelky Máji a titul patřil celou řadu měsíců mezi nejprodávanější CD v zemi) přinesly Karlu Svobodovi dlouhou řadu ocenění.

Úspěchy Svobodovy hudby v tvorbě pro děti přinesly celou řadu nabídek domácích a zahraničních producentů na zkomponování filmové hudby i k filmům a seriálům pro dospělé.
Mezi nejúspěšnější patří seriál Big Man z produkce Taurus Film s Budem Spencerem a Ursulou Andressovou v hlavních rolích, Flash (s Claudií Cardinalovou a Fabio Testim, ústřední melodii nazpívala a na deskách pod názvem Two Hearts vydala Suzi Quatro), Dobrodružství kriminalistiky, Což takhle dát si špenát a další.

Karel Svoboda je autorem filmové hudby k úspěšnému projektu německého režiséra Josepha Vilsmaiera A nikdo slzu neuroní, který byl i v nominaci na Oscara Americké filmové akademie.
Autorské úspěchy Karla Svobody v oblasti písňové a filmové hudební tvorby jej na počátku sedmdesátých let inspirovaly k prvnímu velkému muzikálovému projektu Noc na Karlštejně, jehož filmová i divadelní podoba je úspěšnou až do dnešní doby.

Za svou hudební tvorbu obdržel Karel Svoboda doma i v zahraničí celou řadu zlatých a platinových desek i jiných ocenění. Získal tak například 5 zlatých desek německé firmy Polydor, od českého Supraphonu poté diamantovou desku za více než 10 miliónů prodaných zvukových kopií s jeho hudbou a od Akademie české populární hudby tři České hudební ceny.

Velmi úspěšným hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Dracula (text Zdeněk Borovec, námět Richard Hes), který měl premiéru 13. října 1995 v Praze. Více než 1,5 miliónů diváků, kteří představení zhlédli v Praze, Bratislavě, Prešově, jihokorejském Soulu a Moskvě, a více než 250 tisíc prodaných zvukových kopií s nahrávkou muzikálu jsou nejlepším důkazem obrovského úspěchu Draculy. Zájem o uvedení tohoto muzikálu projevili partneři v Belgii, Francii a Německu. V příštím roce by se měla uskutečnit premiéra ve Švýcarsku a v Polsku.

Posledním hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Monte Cristo. Na přípravě muzikálu se opět sešel osvědčený autorský tým složený vedle Karla Svobody z textaře Zdeňka Borovce, choreografa Richarda Hese, scénografa Daniela Dvořáka, režiséra Jozefa Bednárika a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka, se kterým spolupracuje jeho syn Jan. Muzikál měl světovou premiéru 13. prosince 2000 v KCP a za dva roky provozování jej shlédlo více než 550 tisíc diváků.

Karel Svoboda se 28.1.2007 zastřelil ve svém sídle v Jevanech, kde ho také našla jeho manželka Vendula Svobodová.

Autor: automechanicka, mikrak

zdroj Osobnosti,cz

Karel Svoboda

Karel Svoboda Foto: Petr Hloušek, Právo

Vzpomínka na Karla Svobodu: Před smrtí byl osamělý, trpěl kvůli závisti a chtěl prchnout do ciziny!

26. května 2015 9:56

Ani osm let po smrti pro někoho geniálního hudebního skladatele Karla Svobody (✝68) neutichají vášně ohledně toho, co ho vlastně přimělo k tomu, aby si sáhl na život a zastřelil se. Nyní se svou verzí pravdy vystoupil houslový virtuos Alexander Shonert, který tvrdí, že si se Svobodou byli blízcí. A podle něj krátce před smrtí neměl ze života vůbec radost!

 

Podle něj Svoboda trpěl kritikou na svůj v té době uvedený muzikál Golem. Prý ho naštvalo například i to, že po premiéře se všichni vrhli na raut, zato počet gratulantů byl rapidně menší. „Dál Karel vyprávěl i další věci: jaké měl třeba problémy s lidmi, jak ho lidé nenávidí kvůli jeho úspěchům a i kvůli jeho majetku. Zmiňoval se i o tom, jak ho podvedli. Sám nevím, proč mi to vše vyprávěl. Asi měl ke mně jako k cizinci větší důvěru. Teď už je těžké říct, proč to tak bylo. Možná za to může i to, že Vendula (Svobodová, manželka Karla Svobody – pozn. red.) často byla mimo domov. Cítil se velmi osamělý,“ tvrdí Shonert. A přidává další věc. „Říkal: ‚Možná, že se přestěhuji do Mnichova. Nechci být tam, kde mě nenávidí vlastní národ,‘ “ měl prý prohlásit Karel Svoboda.

Tyhle zprávy se houslista měl dozvědět zhruba tři měsíce před skladatelovou sebevraždou. „Vím, že natáčel houslové party do Golema. Nejsem si ale jist, že by si s Karlem Svobodou byli tak blízcí,“ diví se producent muzikálu Oldřich Lichtenberg.

„Vím, že o mně vyprávěl, že jsem Karla zanedbávala, ale to je nesmysl. Chodila jsem do práce, chtěla jsem, aby Kapka naděje fungovala. A Karel mě kvůli svým depresím od sebe vlastně odháněl. Jako chlap se mnou nechtěl všechno sdílet, což už teď s odstupem času ve svém věku začínám chápat. Tehdy jsem to léčila prací. Jen nerozumím tomu, proč se pán ozývá po osmi letech,“ reagovala Vendula Svobodová (43). 

David Zápal, Super.cz

1. června 2015 • 05:00

Škoda, že se toho jeho táta nedožil: Svobodův (†68) syn Jakub (10) připravuje velké překvapení!

Jakub Svoboda připravuje něco, co by jeho tátu hodně potěšilo.
Jakub Svoboda připravuje něco, co by jeho tátu hodně potěšilo. (FTV Prima, ara)
 

 
 
 

 

 

V pátek oslavil 10. narozeniny, a už ho čeká první velké vystoupení! Syn tragicky zesnulého skladatele Karla Svobody (†68) Jakub zazpívá 17. června v přímém přenosu benefičního koncertu Kapky naděje Znovuzrození.

 

„Budu zpívat společně s Michalem Davidem Létajícího Čestmíra a těším se na to,“ prozradil Jakub, který jako by tátovi z oka vypadl. „Z hudebky mám za jedna,“ pochlubil se během natáčení Top star magazínu.

„Kuba je šikovný! Učí se hrát na klavír a s učitelkou pozorujeme, že má talent. Ale není stejně pilný jako tatínek, protože nechce cvičit,“ prozradila maminka Vendula Svobodová (43). Více uvidíte dnes od 21.35 na Primě.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář