Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jonáš Červinka

Jonáš Červinka,*11.4.1986 - zpěvák, básník

 

Vystudoval střední uměleckou školu v Jablonci a studuje estetiku na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. O své práci pochybuje, ale přtom nepřestává věřit.

Říkají: „Píšeš z bláznovosti mládí „ a ty jim odpovídáš. „Když mě se ještě nechce

Jonáš Červinka alias Lipo – zakládající člen kapely BPM (Básníci před mikrofonem). V roce 2006 spojili své aktivity Lipo a Paulie Garand, aby proklestili cestu stylu projevu, co nemá na české hip hopové scéně obdoby.

Již jejich první deska nazvaná Slova, podpořena klipy k písním Madam poezie nebo David, zaznamenala značný ohlas jak u širší posluchačské veřejnosti, tak u hudební kritiky, která nebývá k rapovým deskám zrovna vstřícná. Zásadním krokem v historii kapely je vydání druhé desky Horizonty. S ní BPM dostávají své pověsti autorů s textovým přesahem, ale zároveň se otevírají širšímu obecenstvu větším důrazem na muzikálnost desky. Lipo iniciuje přizvání ke spolupráci producenta Filipa Míška z legendární skupiny Khoiba, který se na výsledku desky výrazně podepisuje.

Senzací se stává první singl Chill, který slaví úspěchy jak v televizi, tak v rádiích. Deska vynesla kapele cenu hudební akademie Anděl v kategorii Hip-Hop/R’n’b. Že jejich nerezignování na hodnotu textu nemusí být na překážku, dokazují úspěšně odehrané koncerty jak v menších klubech, tak na velkých festivalech po celé republice. Novou pozici, tentokrát občansky angažovanou, si Lipo vyzkoušel v období komunálních voleb na podzim roku 2010. Jeho song Pozdravy z Liberce zaujal veřejnost napříč generacemi a vyjadřovala se o něm s uznáním i mnohá média (Mf Dnes, Respekt, Lidové noviny atd.). Na jaře roku 2011 pak Lipo oznamuje práci na své debutové desce. Na ní by rád lidem představil svojí vizi moderního hip hopu – tedy kombinaci emotivních hudebních produkcí a promyšlených textů.

Autor: alenagrackova

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář