Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Helekal

Jiří Helekal,*13.2.1947 - herec, zpěvák

Jiří Helekal se narodil v roce 1947 v Praze a vyspěl v takřka dvoumetrového muže. Velmi brzy jej přitahovala hudba, což potvrdil opakovaně, ale nějak mu to nevyšlo, pokud jde o hru na violoncello. Dokonce měl zdarma možnost se školit ve hře na tento nástroj od samotného Pravoslava Sádlo. Jiří Helekal mu zase na oplátku vynášel do pátého patra brikety, kde skvělý hudební pedagog a violoncellový virtuóz v té době bydlel. Violoncello studoval i na konzervatoři, kde později studoval i skladbu. V té době již zkoušel Jiří Helekal hrát na kytaru. Jako dvanáctiletý hrál na bendžo v dixielandové kapele. V letech 1963 až 1964 hrál se skupinou Komety, později hostoval ve skupinách Juventus, Donald a Karkulka. V průběhu základní vojenské služby získal první místo v armádní soutěži umělecké tvořivosti za interpretaci písně Long Tall Sal


V roce 1968 se vrátil do civilu a získal místo ve skupině Shut Up Františka Ringo Čecha, která v roce 1969 působila v Semaforu. V Semaforu dostal i hereckou příležitost ve hře „Čarodějky“. V roce 1972 hrál a zpíval truhláře Petra v Kytici. Jako zpěvák vystupoval se skupinou Proměny v roce 1973. Podíval se i na zahraniční pódia, kde účinkoval v Polsku, Bulharsku, Německu, ale hlavně v nejhrůznějších klubech a pořadech v Československu. Účastnil se na Bratislavské lyře, Děčínské kotvě, kde získal za svou skladbu „Chtělo by to kolo“ napsanou na text Milana Čadka cenu za autorství i interpretaci a Cenu publika.

V osmdesátých letech se Jiří Helekal stal zpěvákem skupiny Maximum Petra Hanniga a spolupracoval s Orchestrem Československé televize. Psal hudbu také pro různé interprety na příklad Věru Martinovou, Evu Pilarovou, Ivetu Bartošovou, F. R. Čecha a další. Po Československu putoval s pořadem Doktorská pohádka, založeném i na svých skladbách. V roce 1982 vydal své první debutové album s pěti vlastními skladbami: Jen mi věnuj kousek ráje. Objevil se ve filmu Rafťáci (2006), Ženy v pokušení (2010) aj. Vystupoval v muzikálech - například Kleopatra; Tři mušketýři a další.

Autor: Erkul
zdroj FDb,cz
 
Jiří Helekal začínal jako bigbeatový muzikant se skupinou Komety, umí hrát na řadu nástrojů (na kytaru, housle, klavír, flétnu, akordeon a další). Je studovaný muzikant (konzervatoř Jaroslava Ježka), je interpretem i autorem mnoha písní (nejen svých, jeho skladby nahrály např. Věra Martinová, Eva Pilarová nebo Iveta Bartošová).


Slávu mu přineslo anagžmá v divadle Semafor, kde zprvu vystupoval u M. Šimka a J. Grossmanna a posléze i s J. Suchým (ve hře Čarodějky a ve slavném představení Kytice).

Dodnes vystupuje nejenom s vlastní kapelou, ale také sólově nebo jako host s jinými hudebními tělesy, hraje ve filmech (např. Rafťáci) nebo v muzikálech (např. Kleopatra a Tři mušketýři).

Autor: ivka

zdroj Osobnosti,cz

26. června 2015 • 05:00

Zpěvák Jiří Helekal: Boj s rakovinou!

Jiří Helekal
Jiří Helekal (Foto: Herminapress.cz)
 
 

Jiří Helekal (68) patří mezi průkopníky bigbeatu.  Mezi českými hudebníky je téměř raritou, se svojí milovanou ženou Zdeňkou (68)je už pětačtyřicet let. V loňském roce si však prošli peklem, jeho žena si vyslechla krutou diagnózu…

 

Rakovina prsu byla krutou ranou pro Zdeňku, ale i celou její rodinu. „Chodila po různých vyšetřeních, kde jí brali vzorky, po čtrnácti dnech přišla pošťačka a rozbalili jsme dopis, kde byla vážně pecka. Pozitivní a agresivní,“ popsal Helekal začátek boje s rakovinou pro týdeník Sedmička.

„Pak to začalo. Další vyšetření a potom po operaci ozařování. Po třech nedělích kůže úplně odejde, měla tam živé maso. K tomu se berou prášky, takže jí bylo blbě,“ vzpomínal na otřesné zážitky.

Zdeňčina nemoc otřásla celou rodinou, ale snažili se, být jí oporou. Pomáhal jsem jí tím, že jsem jí vozil na vyšetření, ale v podstatě jinak jsem neměl jak,“ přiznal hudebník. Snažil se tedy manželce dělat radost a být jí oporou.

Vše naštěstí nasvědčuje tomu, že rakovina byla poražena. „Vypadá to dobře. Všechno se to v podstatě zahojilo, kůže znovu narostla. Poslední testy má už v pořádku, tak jedeme dál a uvidíme,“ zakončil Helekal s tím, že jeho manželka byla opravdu statečná.

autor mel

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář