Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyrone Power

Tyrone Power,*5.5.1914 - 15.11.1958 - herec

 

Tyrone Power se narodil 5.května roku 1914 v Cicinnati ve státě Ohio. Pocházel z herecké rodiny. Jeho matka i otec byli známými divadelními „shakespearovskými“ herci. Vystupovali pod jmény Tyrone a Pattia Power. Matka ho brzy přihlásila do hereckých kurzů, a oba s manželem se také snažili, aby mladý Tyrone vnikl do tajů herectví. Jako velmi mladý pracoval nejprve jako uvaděč v divadle, a po studiu na střední škole odjel na své první herecké turné se svým otcem do Quebecu v Kanadě, kdy jako tandem otec a syn spolu hráli- jak jinak než v Shakespearově hře „Kupec Benátský“ a zde vlastně začala jeho herecká kariéra.

První film s názvem „Tom Brown of Culver“ natočil Tyrone v roce 1932. V té době už hrál nejen divadlo, ale vystupoval i v rozhlase, a při té příležitosti se seznámil se svým později nejlepším přítelem hercem Donem Amechem, se kterým se často setkával i ve filmu. Když se v roce 1936 vrátil do filmových ateliérů v Hollywoodu do studia Twentieth Century Fox natočil do roku 1938 tři velice úspěšné filmy, které odstartovaly jeho hvězdnou kariéru, a zařadily ho mezi nejoblíbenější herce, a to nejen v USA. Byly to filmy Alexander s Regtime Band (s Alicí Faye a Donem Amechem), film Suez, a In Old Chicago. V roce 1939 se oženil s oblíbenou herečkou Suzanne Charpentier - uměleckým jménem Anabell. S tou žil 8 let a jejich rozvod proběhl v roce 1946.

Z dalších již netpělivě očekávaných filmů to v roce 1939 byl Jesse James po boku Henryho Fondy, a dále pak v roce 1940 velmi úspěšný film ZORRO s jeho častou, a oblíbenou hereckou partnerkou Lindou Darnell. Na počátku II. světové války dokončil dva v tehdejší době kritikou nemilostivě přijaté válečné filmy. Byly to AYank the R.A.F. a Blood and Sand. Mimo jiné se Tyrone Power zapojil i do činné vojenské služby, a jako letec USA bojoval na frontě.

Po druhé se Tyrone Power oženil v roce 1949 s Lindou Christian v Římě, a jejich svatba byla označována za svatbu století. V roce 1956 se však s Lindou rozvedl. Z tohoto manželství měl dvě dcery Taryn, a Rominu Power – která je známa jako zpěvačka, herečka, a současně i manželka populárního italského zpěváka Al Bana.

Ke konci roku 1956 založil se svým přítelem produkční společnost Copa Productions, a natočil film „Abadon Ship“. Když se v roce 1958 už po třetí oženil s Deborah A. Montgomery-Minardos, začaly se u něj objevovat značné zdravotní potíže. Se svou ženou v té době pobýval ve své madridské rezidenci, a zde pracoval na dalším filmu “Solomon and Sheba „ – podle románové předlohy George Sand. Během tohoto natáčení při jedné velmi vypjaté herecké scéně však Tyrone Power dostal infarkt, a při převozu do nemocnice zemřel.

Jeho jediný syn Tyrone William Power IV. se narodil dva měsíce po otcově náhlé smrti. On sám považoval za nejlepší filmy své kariéry tyto filmy: The Eddy Duchin Story, The Sun Also Rises a Witness for the Prosecution.

Filmový průmysl, a celý umělecký svět tak ztratil předčasně jednoho z nejtalentovanějších a nejdynamičtějších herců všech dob.

A: Marta Holubová-clara Bow

Autor: clara.bow

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář