Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tracy Spencer

Tracy Spencer, 5.4.1900 - 10.6.1967 - herec

 

V mládí začal navštěvovat jezuitskou přípravku, ale rozhodnutí stát se knězem ovlivnila 1. světová válka. Roku 1917 odešel k námořnictvu, po válce vystudoval Northwestern Millitary Academy a roku 1921 pokračoval na Ripon College ve Wisconsinu. Ve škole vystupoval v divadelních hrách a herectví se stalo jeho koníčkem.

V roce 1922 začal navštěvovat americkou akademie dramatického umění v New Yorku a ještě týž rok dostal první roli na Broadwayi – robota v Čapkově R.U.R.. Po absolvování herecké akademie ale neměl stálé místo a tak se živil příležitostnou prací. Roku 1923 se oženil s herečkou Louise Treadewellovou, která byla jeho ženou po celý život i přes jeho celoživotní vztah s Katharine Hepburnovou, se kterou natočil celkem 9 filmů.

Občas hrál malé role až roku 1930 dostal hlavní roli na Broadwayi ve vězeňském dramatu The Last Mile. Tato role mu dopomohla i k filmu, protože jej ve hře viděl režisér John Ford, který obsadil Tracyho do gangsterského dramatu Proti proudu řeky. Tracy podepsal smlouvu s 20th Century Fox, která mu zajistila mnoho filmových rolí tvrdých chlapíků. Nebyl sice pohledný, ale divákům se líbil jeho nenápadný humor, upřímnost a mužnost. A kritika oceňovala jeho přirozené a pravdivé herectví.

Roku 1935 podepsal smlouvu s MGM, která mu zajistila role, ve kterých prokázal svou všestrannost. V roce 1937 dostal prvního Oscara za film Stateční kapitáni a o rok později dalšího za Muže zítřků (stejný úspěch se podařil až Tomu Hanksovi), nemluvě o dalších 7 nominacích na Oscara (San Francisco, Otec nevěsty, Černý den v Black Rock, Stařec a moře, Kdo seje vítr, Norimberský proces, Hádej, kdo přijde na večeři).

Počátkem 60. let byl Tracy donucen ze zdravotních důvodů zanechat herectví a stejně se zachovala i Hepburnová, aby se o Spencera mohla starat. Oba se vrátili k herectví ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři, a několik týdnů po skončení natáčení Spencer Tracy zemřel.

Autor: Petr Rusňák

zdroj osobnosti.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář