Jdi na obsah Jdi na menu
 


Steve McQueen

Steve McQueen,*24.3.1930 - 7.11.1980 - herec

 

Jméno Steve McQueena není většině čtenářů neznámé. V povědomí většiny lidí je známý jako představitel mnoha charakterních rolí. Drsný, trochu do sebe uzavřený, zásadně kladný typ hrdiny. Poměrně známé je i to, že tento herec byl i velmi dobrým řidičem a výkony, které v některých filmech podával za volantem rychlého auta či řídítky motocyklu, byly skutečné a jen málokdy se v těchto scénách nechával zastoupit kaskadérem. Málokdo ale ví, že pro Steve McQueena bylo vše, co se pohybovalo na dvou i čtyřech kolech, velkou vášní a dodnes se spekuluje, že dokonce větší vášní než herectví. A již málokdo ví, že byl rovněž ne zcela neúspěšným automobilovým i motocyklovým závodníkem. Tato vášeň nakonec vyústila v natočení největšího, nejdokonalejšího a nepravdivějšího filmu z prostředí automobilových závodů, slavného Le Mans. Ale pěkně od začátku.

Matka a otec spolu dlouho nevydrželi a nejen to, Julliana dala syna na výchovu do rodiny jeho strýce Clauda Thompsona. Přestože se k němu poměrně často vracela, mladého Terrence Stephena - toto jméno dal Stevovi jeho otec - vychovávala spíše ulice a místní gangy mladistvých delikventů. Rvačky, krádeže, tím trávil své mládí do doby, než ho matka poslala do polepšovny. Zůstal v ní více než rok a brzy poté, co ji v roce 1946 opustil, se stal plavčíkem na lodi. Doplul do Dominikánské republiky a tam po nějakou dobu pracoval v nevěstinci. Na toto zaměstnání měl příjemné vzpomínky, brzy však vystřídal celou řadu dalších - těžil olej v Texasu, dělal dřevorubce v Kanadě, dělal obchodního zástupce…

V té době ho již fascinovala rychlost a vše, co mohlo tento jeho zájem uspokojit. V roce 1947 vstoupil do námořní pěchoty, po třech letech byl propuštěn, z našetřených peněz koupil motocykl Harley Davidson a začal žít bohémským životem. Poblíž tělocvičny, kam chodil posilovat, byla herecká škola, kterou začal navštěvovat. Dodnes není jasné proč, někteří přátelé viděli důvod v jeho lenosti a neochotě se dál v životě dřít, jiní za tím vidí mladá děvčata. Sám Steve to svádí na kávu, kterou ve škole zdarma dostával. Studium nebylo zadarmo, ale Steve se zúčastňoval poměrně úspěšně závodů dragsterů a to mu, jak sám říkal, vydělalo někdy i 100 dolarů za víkend. Učil se herectví, obcházel konkursy a v roce 1956 dostal první malou filmovou roli a s ní mzdu 19 dolarů denně. Zde se poprvé setkal s Paulem Newmanem, v té době již velkou hvězdou, a z těchto dvou můžů se v budoucnu stali velcí herečtí konkurenti. Herecká hvězda Steve McQueena začala rychle stoupat.

Výsadní postavení v Hollywoodu mu zajistil dnes již klasický western Sedm statečných z roku 1960.

Autor: titanic4

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář