Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sonja Henie

Sonja Henie,*8.4.1912 - 12.10.1969 - herečka, krasobruslařka

 

Jako jediná v historii bílého sportu se Sonja Henie stala desetinásobnou mistryní světa v krasobruslení, ale tato výborná lyžařka, tenistka, automobilová závodnice, plavkyně, ale především velmi úspěšná herečka a podnikatelka, byla ve své době nejbohatší žena světa.

Sonja Henie se narodila 8.4.1912 v Oslo. Její matka se jmenovala Selma, otec Wilhem Henie. Sonin otec byl velkoobchodník s kožešinami, a velký sportovec. Zatím co otec miloval lyžování, Sonjina matka měla ráda bruslení. Sonja začala bruslit ještě dříve, než začala chodit. Brzy nato začala závodit, a jako 5-ti letá vyhrála místní závody. Vzhledem k tomu, že žila v přepychu, měla veškeré podmínky pro to, aby mohla svůj talent bez problémů rozvíjet. Ve svých 11 letech reprezentovala poprvé svou zemi ve Francii. I když tehdy ještě neuspěla, rychle se zlepšovala. Dál pilně trénovala. Její styl byl naprosto ojedinělý, a nejen hudba, ale i kostýmy, které nosila, oslňovaly svou nápaditostí a zvláštnostmi, nehledě na elegantní linie, které zastínily do té doby jednobarevné dresy s dlouhými sukněmi.

V roce 1926, jako 14-ti letá, už na mistrovství světa získala 2 místo, a od té doby po dobu 10-ti mistrovství světa v letech 1927-1936 byla vždy suverénně na prvním místě. Další zlaté si přivezla i ze tří Olympijských her.

V USA se bez problémů stala jednou z nejoblíbenějších hollywoodských hvězd. Natočila 13 filmů, mezi které patřila „Zasněžená romance“ – „Sun Valley Serenáde“ - s hercem J.Paynem, a orchestrem Glena Millera, „Jedna z miliónu“ - One of a Milion, nebo „Iceland „ – opět s Johnem Paynem v hlavní mužské roli. Její velkou láskou byl miláček žen, herec Tyrone Power, ale k Soninu velkému zklamání se spolu rozešli kvůli herečce Anabell.

Od roku 1950 vystupovala ve velkých ledních schow, kterými si získala další příznivce. Sonja Henie vystupovala jako hlavní hvězda, ale byla v první řadě jejich producentka. Traduje se, že byla neméně zdatná podnikatelka, jako krasobruslařka. Sonja byla dvakrát vdaná, a dvakrát se rozvedla. Třetí manželství však bylo opravdu šťastné. Vzala si za manžela norského majitele lodí Ostanda a z USA se odstěhovala zpět do Norska.

Sonja Henie zemřela ve věku 57 let, na leukémii 12.10.1969 - při leteckém převozu z Francie do Norska.

Autor:clara.bow

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář