Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rita Hayworth

Rita Hayworth,*17.10.1918 - 17.10.1987 - herečka

 

Margarita Carmen Cansino, známá ve světě pod uměleckým jménem Rita Hayworth se narodila dne 17.10. 1918 v New Yorku. Otec Edoardo byl rodilý Španěl. Ritina matka se narodila v Anglii, odkud přijela do států. Měla veliký cíl – stát se známou tanečnicí na Brodwayi. Malá Rita účinkovala se svými sourozenci v tanečních estrádách svých rodičů.

Účinkovali v nočních klubech, a tehdy si Rity všimli filmoví producenti. Studio Century Fox s ní v roce 1935 podepsalo smlouvu na dva roky, a poté přešla ke společnosti Columbia Pictures, kdy se z Margarity stala Rita s příjmením své matky za svobodna - Hayworth.
Do té doby hrála ve filmech : Tančící pirát, Problémy v Texasu, Stará Louisiana, Hit The Saddie, Girls Can Play, The Renegade Ranger, Covicted.

První významný film po boku oblíbeného herce Caryho Granta byl z roku 1939 - Only Angels Have Wings. Herecký prožitek, který v tomto filmu projevila vzbudil nebývalý zájem u jiných filmových společností, jako třeba Metro Goldwyn Mayer, a tak v zápětí dostává roli v romantické komedii Zuzana a bůh - rok 1940 v režií významného George Cukora a nebo ve filmu spol. Warner Bros -The Stawberry Blonde. V druhém ztvárnění příběhu Krev a písek – Blood and Sand - rok 1941 po boku Tyrone Powera a Lindy Darnell získala již nejvyšší uznání. Od té doby byla Rita známa jako nejkrásnější rusovláska Hollywoodu. Stala se seznzací a obdivovanou filmovou hvězdou 40-50 tých let. Následovaly úspěšné filmy po boku známých mužských i ženských hvězd, jako povídkový Talles Of Manhattan, muzikály jako třeba – Nikdy nezbohatneš, Mé dívce Sally a v Modelce ( s hercem, tanečníkem a režiserém Gene Kelley). Tančila po boku Freda Astera, který po odchodu Ginger Rogers své dlouhodobé partnerky vystřídal různé tanečnice, ale žádnou z nich mimo Rogersovou a svou milovanou sestru Adéle neuznával tak, jako Ritu, a to už bylo opravdu v případě perfekcionisty Astera co říci.

Za svou nejslavnější roli považovala Rita Hayworth zřejmě film Gilda z roku 1946. Dále kritika vysoce ohodnotila její film Dáma ze Šanghaje rok 1947, kde hrála vedle svého manžela herce a režiséra Orsona Wellese se kterým měla dceru Rebeccu rok 1944. V roce 1947 se s Wellesem rozvedla.
Následuje film z roku 1948 - Lásky Carmen.

S nastávajícím rokem 1948 se Rita rozhodla dát si na nějaký čas pauzu a užívat si života. Uzavírá sňatek s princem Ali Khanem, který byl v USA více-prezident United Nations General Assembly, a reprezentoval zde Pákistán. Manželé přesídlili do Evropy. Ovšem k Ritině smůle se nevydařilo ani toto manželství, a zůstává ji dcera Yasmina Agha Khan narozena v roce 1949. Další manžel byl zpěvák Dick Haymes, spolužití trvalo 4 roky. Posledním manželem byl filmový producent James Hill, ale v roce 1960 i toto manželství skončilo rozvodem.

Po návratu z Evropy Rita natáčí další filmy Affair In Trinidad, Salomé, Slečna Sadie Thompson, Přítel Joey, Oddělené stoly, Příběh z titulní strany, Přišli do Cordury. Získává v roce 1965 nominaci na Zlatý Glób za roli v drama Cirkus svět (Circus World). Poté hrála ve filmu Dobrodruh s A. Quinnem, a posledním filmem její kariéry byl western The Wrath of Gold.

Rita byla často nemocná, a později jí byla zjištěna Alzheimrova nemoc. V roce 1974 zemřeli krátce po sobě oba její bratři, a Rita začala pít. Už nehraje, ale přesto je oceněna za svou dlouholetou prací u filmu cenou : National Screen Heritage Award. Vzniká její životopisný film : Rita Hayworth - The Love Goddess, kde roli Rity ztvárnila herečka Linda Carter.

Dne 14.5.1987 umírá tato velká filmová hvězda po těžké nemoci, v 68 letech v New Yorku. Je pohřbena v Culver City California. Její dcera princezna Yasmina, založila na její památku asociaci podporující pacienty s Alzheimrovou chorobou. Rita Hayworth natočila během své filmové kariéry 68 filmů.

Autor: clara.bow

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář