Jdi na obsah Jdi na menu
 


Richard Chamberlain

Richard Chamberlain,*31.3.1934 - herec

 

Je mladším synem zpěvačky Elsy W. a obchodníka Charlese W. Chamberlaina. Studoval umění na Pomona College v Los Angeles a chtěl se stát malířem. Po vojenské službě v Koreji (1956-58) studoval zpěv na Los Angeles Conservatory of Music a navštěvoval herecké kurzy Jeffa Coreyho. Profesionální kariéru zahájil na divadle jako člen losangeleského souboru City of Angel.

Popularitu mu přinesla titulní úloha mladého šlechetného lékaře, za jejíž ztvárnění v TV seriálu Dr. Kildare (1961-66) obdržel Zlatý glóbus, který mu byl spolu s cenou Emmy udělen posléze také za roli lodivoda Johna Blackthorna v seriálové dramatizaci románu Jamese Clavella Zajatec japonských ostrovů. Od poč. 60. let sbíral herecké zkušenosti také ve filmu, kde na sebe upozornil teprve úlohou cynického lékaře v černé komedii Petulie (r. R. Lester).

V roce 1966 se představil na Broadwayi v muzikálové verzi novely Trumana Capotea Snídaně u Tiffanyho a 1969 slavil úspěch jako Hamlet, s nímž hostoval jako první Američan od doby Johna Barrymorea v Anglii na jevišti Birmingham Repertory Theatre. Ve filmu se prosadil poč. 70. let, kdy vytvořil řadu historických postav, z nichž vynikají zejm. ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij (Milovníci hudby), Octavian (Julius Caesar) či romantický anglický básník George Gordon Byron (Lady Caroline Lambová).

Ještě víc ho však proslavily postavy romantických hrdinů, které ztělesňoval ve film. a TV adaptacích známých Dumasových románů: elegantní mušketýr Aramis (Tři mušketýři), Edmont Dantès alias hrabě Monte Christo (Hrabě Monte Christo) a rozmařilý francouzský král Ludvík XIV. a jeho bratr-dvojče Filip (Muž se železnou maskou). Vybočení ze stereotypu pro něho znamenala role právníka Davida Burtona, o jehož pátrání po příčině smrti jednoho australského domorodce vypráví autorský snímek Poslední vlna (r. P. Weir).

Během 80. let přenesl těžiště své práce do TV, kde se stal protagonistou řady seriálů (Zajatec japonských ostrovů, Ptáci v trní, Wallenberg: Příběh hrdiny, Agent beze jména, Casanova). Mimořádný úspěch dosáhl díky úloze katolického kněze Ralpha de Bricassarta, zmítaného mezi láskou k Bohu a láskou pozemskou k jedné australské dívce (Rachel Wardová), v přepisu rodinné ságy Coleen McCulloughové Ptáci v trní.

Příležitostně se vrací k divadelní činnosti; na jevištích v Seattlu, Chicagu, Los Angeles a New Yorku zazářil během 70. a 80. let v Shakespearově dramatu Richard II., v Rostandově komedii Cyrano de Bergerac, v dramatu Tennessee Williamse Noc leguánů, ve hře Thomase Babea Otcové a synové a v duchařské komedii Noëla Cowarda Rozmarný duch.

V červenci 2000 se představil na jevišti stockbridgeského divadla Berkshire Theater v hlavní roli dramatika Alana Perryho ve hře Garyho Socola The Shadow of Greatness. Koncem 80. let založil produkční společnost Cham Enterprises, v jejímž rámci vznikl TV seriál Island Son (1989), v němž si zopakoval roli lékaře. Své pěvecké schopnosti projevil 1962 na gramofonové desce Three Stars Will Shine Tonight.

zdroj Osobnosti,cz

 
Richard Chamberlain

Romantický hrdina
Richard Chamberlain

31.3.2014

Patří k urostlým sympaťákům s ostře řezanými rysy a proslavil se především jako představitel romantických hrdinů. Zejména díky roli zamilovaného kněze v seriálu Ptáci v trní, se americký herec Richard Chamberlain, který 31. března slaví osmdesátiny, stal idolem i v tehdejším Československu.

O Chamberlainově soukromí se toho ví jen velmi málo, herec si je totiž úzkostlivě střeží. V posledních letech pobývá většinou ve svém domě na havajském ostrově Oahu. Je proslulý svým odmítavým postojem k hollywoodské společnosti a jejím večírkům, podle svých přátel je tichý a samotářský. Přes řadu ctitelek a klepů o jeho údajných slavných partnerkách (mluvilo se o jeho intimním vztahu s Ornellou Muttiovou či Raquel Welchovou) je Chamberlain zapřisáhlý starý mládenec.

Ve filmech ztvárnil převážně romantické role a značnou část ze svého soukromí poodhalil v rozhovoru pro televizi NBC v květnu 2003, kde se přiznal k homosexualitě. "Když jsem vyrůstal, bylo vlastně nemožné být homosexuálem, bylo to zakázané. Sám sebe jsem nemohl vystát a bál jsem se této části svého já. Abych ji zakryl, musel jsem být ten perfektní Richard, ten správný americký chlapec," řekl Chamberlain.

George Richard Chamberlain se narodil v Los Angeles v poměrně dobře situované rodině. Kvůli alkoholismu jeho otce a zaneprázdněnosti matky (povoláním zpěvačky) nebylo Richardovo dětství příliš šťastné. Původně se věnoval malířství, které je dodnes jeho velkým koníčkem.

Chamberlain neplánoval hereckou kariéru, ještě v průběhu svého studia se zabýval především malířstvím. Teprve v posledním ročníku na Pomona College v Claremontu začal vystupovat ve školním divadelním souboru.

Po skončení školy a absolvování dvouleté vojenské služby v Koreji získal Chamberlain v roce 1959 první malou roli. Lákavé pracovní nabídky se začaly objevovat až o rok později, po úspěchu v dobrodružném filmu Tajemství nachového skaliska. Skutečný zlom v jeho kariéře znamenala titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare, za níž Chamberlain jako vůbec první herec získal Zlatý glóbus. Seriál se vysílal celých pět let a měl celkem 190 dílů.

Když po skončení seriálu v roce 1966 příliš neuspěl ani s hudebními pokusy, ani u filmu, zdálo se, že je jeho kariéra u konce. Po dvou letech však přesídlil do Anglie, kde se mu podařilo prosadit na divadelních prknech, dokonce se mu jako jednomu z mála Američanů dostalo cti hrát velké shakespearovské role. Když se v 70. letech vrátil do USA, začala jeho hvězda znovu stoupat. Slávu mu přinesly zejména role v dobrodružných snímcích. I český divák si dobře pamatuje Chamberlainovo účinkování ve Třech mušketýrech (kde ztvárnil Aramise), jeho Muže se železnou maskou nebo Hraběte Monte Christa.

Přes úspěchy na filmovém plátně zůstal však Chamberlain zejména nekorunovaným králem televizních seriálů. Zástup fanoušků (či spíše fanynek) si získal především jako kněz Ralph de Bricassart v sáze Ptáci v trní, která se opakovaně objevila i na tuzemských obrazovkách.

V následujících letech věrohodně ztvárnil ještě řadu charakterově rozdílných filmových postav, například švédského diplomata Wallenberga ve stejnojmenném třídílném seriálu či svůdce Casanovu. V roli profesora Higginse ve slavném muzikálu My Fair Lady slavil v první polovině 90. let úspěchy na Broadwayi i na evropských divadelních scénách.

red
 
zdroj i60,cz
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář