V 19 letech jste utekl do cizinecké legie a dobrovolně odjel bojovat do Indočíny. Prý jste tam zabil tři lidi. Co ve vás válka zanechala?
„Děsivé vzpomínky, které mě doteď budí ze snů. Riskovali jsme tam životy, v jednu chvíli jsem si dokonce říkal: Za pár minut zemřu. Ale osud mi dal možnost žít dál. A paradoxně jsem pak jako Vinnetou šířil pacifismus a lásku.“
V roce 1959, kdy už jste se živil herectvím, vám nabízeli smlouvu z Hollywoodu. Proč jste ji nepodepsal?
„Byl jsem časově strašně zaneprázdněný, zrovna jsem v Římě natáčel několik filmů najednou. A také jsem se bál. V Hollywoodu můžete uspět, ale také se snadno může stát, že neprorazíte a budete jako herec zapomenut. Nechtěl jsem jít do takového rizika.“
Role náčelníka Apačů vás provázela životem, ale film Vinnetou se vrací z roku 1998 kritici i diváci strhali. Jak jste to přijal?
„Nebyl jsem spokojen. Napsal jsem k němu scénář, který ovšem producent několikrát předělal, až jsem ho vůbec nepoznal. Byla velká chyba, že jsem souhlasil s tím, že v něm budu hrát.“
Byl Lex Barker opravdu vaším nejbližším přítelem?
„Byli jsme kamarádi, ale žádní pokrevní bratři.“
A kdo z vašich kolegů, s nimiž jste natáčel Vinnetoua, jím byl?
„Budete se smát, ale můj vrah!“
Váš vrah?
„Mám na mysli italského herce Rika Battagliu. Ten hrál ve filmu Vinnetou – Poslední výstřel z roku 1965 banditu Rollinse, který mě zabil. Byl to přemýšlivý muž, jeho pozitivní energie byla až nakažlivá. Jeho smrt mě hluboce zasáhla...“ (Battaglia zemřel letos v březnu ‒ pozn. red.)
Který z dílů Vinnetoua máte nejraději?
„Vinnetou – Rudý gentleman je velmi pěkný. Scéna v jeskyni je má nejoblíbenější.“
Je pravda, že vaše německá manželka Hella byla jako mladá dívka vaší fanynkou a psala vám obdivné dopisy?
„Ano, lámanou angličtinou mi psala: Milý Pierre, viděla jsem všechny vaše filmy a jsem z nich vyčerpaná. Napsala vyčerpaná místo nadšená! (exhausted místo excited ‒ pozn . red.) Ale tehdy jsem jí neodpovídal, setkali jsme se náhodně až později.“
Kdo byl vaším hereckým vzorem?
„Když jsem byl mladý, tak jednoznačně Jean Gabin. Později jsem obdivoval herectví Jeana-Paula Belmonda.
Je vám 86 let, máte ještě herecké plány?
„Jisté je jen to, že už se nikdy nevrátím k Vinnetouovi!“ (smích)
Máte strach ze smrti?
„Kdo nemá! Snažím se ho potlačit a na smrt nemyslet.“
Osudem »Apače z Francie« bylo Německo
* Brice se narodil v roce 1929 ve francouzské šlechtické rodině jako Baron Pierre Louis de Bris.
* Jeho osudovou zemí se stalo Německo. V roce 1977 tu poznal blondýnku Hellu Krekel (65), kterou si později vzal.
* „Mým největším životním štěstím je moje manželka,“ říkal.
* V Německu chtěl i žít, s chotí loni dostavěli vilu v Garmisch-Partenkirchenu. Nastěhovat se sem už nestihl...
* „Německo se stalo mým druhým domovem. Je to země, v níž chci zemřít,“ tvrdil.
* V roce 1992 dostal v Německu státní vyznamenání za upevňování německo-francouzského přátelství.
autor štš
zdroj Aha,cz
Stovky lidí se v Mnichově rozloučily s filmovým Vinnetouem Bricem
Stovky lidí se ve čtvrtek v mnichovském jezuitském kostele sv. Michala naposledy rozloučily s francouzským hercem Pierrem Bricem. Ten se proslavil rolí Vinnetoua v západoněmeckých filmech o náčelníkovi indiánského kmene Apačů. Mnozí lidé měli na sobě podle agentury DPA bílé oblečení místo černého - podle přání samotného Brice.
Dnes 16:33
Už zhruba hodinu před začátkem odpolední smuteční bohoslužby za zesnulého herce byly lavice v kostele obsazené. Mnoho lidí muselo zůstat venku. Rozjímavou atmosféru dotvářela hudba, včetně ústřední melodie z filmů o Vinnetouovi.
Pierre Brice, filmový Vinnetou
FOTO: Milan Malíček, Právo
Rakev s Briceovými ostatky byla pokryta francouzskou vlajkou a bílými růžemi. „Miluji tě, tvoje žena”, bylo vepsáno francouzsky do srdce utkaného z bílých růží. Šlo o poslední pozdrav od Briceovy manželky Helly, v jejímž náručí představitel Vinnetoua zemřel 6. června ve věku 86 let poblíž Paříže.
Vinnetou
FOTO: Profimedia.cz
Sám Brice se netajil velkými sympatiemi k Německu, zvláště pak k Bavorsku. Jeho žena Hella pochází z bavorského Ambergu a manželský pár žil střídavě ve Francii a alpském Garmisch-Partenkirchenu. Zatímco v rodné Francii byl Brice téměř neznámý, v Německu a řadě dalších zemí včetně Česka byl až do konce svého života mimořádně populární díky své životní indiánské roli.
Už ve čtvrtek ráno se před kostelem sv. Michala vytvořila dlouhá fronta. Rakev s ostatky byla nejdříve vystavena v křížové kapli, kde se lidé mohli zapsat do kondolenčních knih. Brice má být pohřben v úzkém rodinném kruhu na mnichovském předměstí Gräfelfing.
ČTK
zdroj Novinky,cz
pierre brice
(alena, 10. 10. 2015 18:33)