Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peter Fonda

Peter Fonda,*23.2.1940 - herec

 

Je synem herce Henryho Fondy (1905-1982) a mladším bratrem herečky Jane Fondové. Už od dětství projevoval herecké vlohy a jako třináctiletý dokonce napsal a zinscenoval divadelní hru Stalag 17 1/2. Na University of Omaha v Nebrasce na sebe upozornil ve studentském představení hry Mary Chaseové Harvey. V roce 1961 debutoval na Broadwayi po boku Jamese Caana a Dennise Hoppera ve hře Jamese Goldmana Krev, pot a Stanley Poole.

Od poč. 60. let učinkoval v TV seriálech Naked City (Obnažené město), New Breed (Nový druh), Defenders (Advokáti) a v průměrných hollywoodských filmech. Obrat v jeho umělecké kariéře nastal 1967, kdy mu nezávislý režisér a producent Roger Corman svěřil hlavní roli vůdce motocyklové bandy Heavenlyho Bluese v akčním dramatu Divocí andělé a roli TV režiséra Paula Grovese v drogové féerii Trip.

Do mezinárodního povědomí, zejména u mládeže, se zapsal úlohou Wyatta alias Kapitána Ameriky, který spolu se svým druhem (Dennis Hopper) putuje v kultovním road movie Bezstarostná jízda (r. D. Hopper) napříč USA; na své cestě na motocyklech silných kubatur prožívají nejrůznější dobrodružství. Kromě toho, že v tomto legendárním filmu ztělesnil jednoho z hrdinů, jejichž odysea končí pro oba nesmyslnou smrtí, podílel se na celém projektu také jako producent a spoluscenárista.

Žádnou svou další rolí již nepřekonal úspěch, jaký mu přinesla postava bezstarostného jezdce, holdujícího rychlé jízdě, svobodnému způsobu života a drogám. S příliš velkou odezvou u diváků a kritiků se nesetkaly ani jeho režijní pokusy, baladický snímek Návrat domů a komedie Wanda Nevada, v nichž si zahrál hlavní role a jimiž se snažil evokovat atmosféru Divokého západu.

Po řadě komerčně zaměřených dobrodružných filmů, kde pouze opakoval vesměs stejný typ hrdinů, s nimiž se osud příliš nemazlí, si vyzkoušel i náročnější charaktery. Zaujal mj. jako americký voják pan Frieden, za jehož ztvárnění ve společensko-psychologickém filmu Mír s peprmintovou příchutí (r. M. S. W. Rosenbaumová) převzal osobně zvláštní poctu generálního ředitele MFF v Karlových Varech 1984.

Působivou kreaci předvedl také v úloze intrikánského a domýšlivého advokáta, který se z důvodu neopětované lásky zmocní majetku aristokratické rodiny, v italské TV adaptaci románu Alberta Moravii Lhostejní. Je autorem vzpomínkové knihy Neříkejte mu táto (1997), v níž podal nelichotivý obraz svého otce. 1961-74 byl ženatý s dcerou průmyslníka Susan Brewerovou; z jejich manželství pochází dcera Bridget Fondová, která se nyní prosadila jako herecká hvězda.

Autor: Miloš Fikejz

zdroj oobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář