Jdi na obsah Jdi na menu
 


Per Fly

Per Fly,*14.1.1960 - herec

 

Režisér Per Fly se narodil v dánském městě Brårup v roce 1960. Jeho celovečerní filmový debut Bænken (The Bench, 2000) byl prvním filmem trilogie o dánské dělnické, střední a vyšší třídě. Film získal cenu Bodil a cenu Robert pro nejlepšího režiséra. Vyhrál také Cenu diváků a Cenu pro nejlepšího režiséra na Norských filmových dnech (Nordic Film Days) 2000 v Lübecku.

Druhý díl jménem Arven (Dědictví) o dánské vyšší třídě se stal nejnavštěvovanějším snímkem dánských kin roku 2003. Vyhrál sedm cen Robert (dánská obdoba Oscarů) v roce 2004 včetně Nejlepšího filmu, Nejlepšího režiséra a Ceny diváků. Obdržel také několik významných mezinárodních cen. Například Cenu za nejlepší scénář na Mezinárodním filmovém festivalu Flaiano v Itálii a na Mezinárodním festivalu San Sebastian ve Španělsku. Per Fly vyhrál znovu Cenu po nejlepšího režiséra za poslední film trilogie Zabití (2005), spolu s cenou Bodil (dánské ceny kritiků) za Nejlepší film a Nordic Council Film Prize.

V roce 2005 převzal Fly za trilogii Cenu kultury dánského korunního Prince a Princezny. Korunní Princ při této příležitosti prohlásil: „Trilogie patří mezi nejvýznamnější snímky dánské filmové historie".

V roce 2007 Per Fly natočil šestidílný televizní seriál Forestillinger (Performances) pro dánskou veřejnoprávní televizi DR, díky které dostala Sonja Richter cenu pro Nejlepší herečku na 47. Televizním festivalu Monte Carlo. V lednu roku 2010 šel do kin jeho další film Kvinden der drømte om en mand (Žena, která snila o muži).

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář