Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nastassja Kinski

Nastassja Kinski,*24.1.1961 - herečka

 

Vyrůstala jako dcera herců Klause Kinského a Ruth Brigitte Tockiové v Západním Berlíně, Římě, venezuelském Caracasu a zejm. v Mnichově, kde také 1977 maturovala na gymnáziu. Jako třináctiletou ji objevila na jedné mnichovské diskotéce manželka režiséra Wima Wenderse, který jí ve svém filmu Falešný pohyb o spisovateli (Rüdiger Vogler), putujícím za inspirací, svěřil roli němé dívky Mignon. Do širšího povědomí se zapsala hlavní úlohou středoškolačky, jejíž milostný poměr s profesorem ji dožene k vraždě vydírajícího žáka, v TV kriminálním dramatu Maturita.

V roce 1976 se seznámila s režisérem Romanem Polanským, pro jehož zamýšlený (o deset let později se realizoval již bez její účasti) film Piráti s ní fotograf Harry Benson pořídil sérii snímků, uveřejněných v módním časopise Vogue, kde se pak objevovala jako modelka. Odbornou hereckou průpravu absolvovala u Lee Strasberga v newyorském Actors Studiu. Mezinárodní hvězdu a držitelku Zlatého glóbu 1979 z ní rázem učinila tragickým osudem stižená hrdinka film. adaptace románu Thomase Hardyho Tess (r. R. Polanski).

Díky svým tělesným půvabům, z nichž vyzařuje dívčí nevinnost, ale také dráždivá smyslnost, byla N. K. často obsazována do rolí založených na erotické přitažlivosti hrdinek (Taková, jaká jsi, Kočičí lidé, Harém nebo Bolest lásky). Zajímavou zkušeností pro ni bylo účinkování v experimentálním muzikálu Jedna od srdce (r. F. F. Coppola), kde ztělesnila záhadnou cirkusovou akrobatku Leilu. Působivou kreaci, za níž obdržela Německou film. cenu 1983, předvedla v roli klavíristky Kláry Wieckové, o jejímž milostném vztahu ke skladateli Robertu Schumannovi (Herbert Grönemeyer) vypráví životopisné drama Jarní symfonie (r. P. Schamoni).

Uznání jí přinesly rovněž úlohy nešťastně provdaných mladých žen, které prahnou po lásce, ale snaží se také chránit si svou nezávislost: manželka navrátilce z japonského zajetí Maria v milostném dramatu Mariini milenci (r. A. Končalovskij) a od rodiny odloučená matka Jane v psychologické studii podle povídek Sama Sheparda Paříž, Texas (r. W. Wenders). Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2001 v rámci uvedení emigrantského dramatu Americká rapsodie (r. E. Gardosová).

Od 1984 byla provdána za egyptského film. producenta Ibrahima Moussu (syn Aljoscha a dcera Sonja Lela Sarah), několik let žila se slavným černošským skladatelem (zejm. film. hudby) Quincy Jonesem, z jejichž vztahu pochází dcera Kenya Julie Miambi Sarah. V poslední době se sblížila s hercem Deanem Cainem.

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář