Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael York

Michael York,*27.3.1942 - herec

Známy anglický herec s výzorom pravého anglického džentlmena. Absolvoval štúdium na univerzite v Oxforde v r. 1964. Popri štúdiu bol členom Oxfordskej univerzitnej dramatickej spoločnosti. Jeho kariéra sa začala na londýnskej scéne v hre „Mnoho kriku pre nič“. Za krátko sa stal populárnym hercom. Už v r. 1967 debutoval vo filme „Skrotenie zlej ženy“ r. F. Zeffirelliho, ktorý ho obsadil aj do úspešne spracovanej tragédie „Rómeo a Júlia! (1968). Ako filmový herec sa preslávil najmä v muzikáli „Kabaret“ (1972), kde hral po boku známej hviezdy L. Minelli. Postavy typických Angličanov stvárnil v kriminálke „Vražda v Orient exprese“ či v seriáli „Sága rodu Forsytovcov“ (1976). Naši diváci si ho budú pamätať najmä ako d´Artagnana z filmu „3 mušketieri“ (1974). V nasledujúcich rokoch si zahral vo viac ako 40 filmoch a okolo 50-tich televíznych filmoch a seriáloch. Spomenúť z nich možno snímky „Alfréd Veľký“ (1969), „Brat Slnko, sestra Mesiac“ (1973), „Dvojčatá“ (1977), „Ostrov dr. Morea“ (1977), „Dáma a zbojník“ (1988) a ďalšie. Vo voľnom čase píše knihy pre deti a články do časopisov, prednáša históriu umenia a publikoval vlastný životopis.

Autor: mia


Životopis (biografie) / Informace:

Michaela Yorka jako šestnáctiletého angažoval Michael Croft do divadelního souboru National Youth Theatre Company, v jehož shakespearovském repertoáru účinkoval na jevištích v londýnském West Endu, v Nizozemsku, Francii a Itálii. Během studií anglické literatury na Oxford University byl členem tamního divadelního kroužku a po jejím ukončení 1964 zahájil profesionální hereckou dráhu ve skotském Dundee Repertory Theatre. 1965 přešel do National Theatre. Do širšího diváckého povědomí se nejprve zapsal jako mladý Jolly v TV dramatizaci rodinné ságy Johna Galsworthyho SÁGA RODU FORSYTŮ (The Forsyte Saga).
Před filmovou kamerou debutoval 1967 rolí pisánského šlechtice Lucenzia v adaptaci Shakespearovy komedie ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY. Poněkud jinou polohu si vyzkoušel v postavě aristokratického studenta Williama, jednoho ze tří rivalů ucházejících se o přízeň zahraniční studentky v psychologickém dramatu NEHODA (r. J. Losey), natočeného podle novely Nicholase Mosleyho. Pro svůj přitažlivý vzhled s chlapeckou tváří, modrýma očima a blond vlasy se stal M. Y. oblíbeným představitelem romantických hrdinů v kostýmních historických, melodramatických a dobrodružných filmech: např. ROMEO A JULIE, ALFRÉD VELIKÝ a VRAŽDA V ORIENT-EXPRESU. Světovou popularitu mu přinesla úloha naivního anglického mladíka Briana Robertse ve film. verzi muzikálu Johna Kandera a Freda Ebba KABARET (r. Bob Fosse). Michael York je u nás znám také jako D´Artagnan z filmu TŘI MUŠKETÝŘI (r. R. Lester).
Jako mezinárodní hvězda se prosadil ve filmech nejrůznějších žánrů, proveniencí a kvalit, ať už určených pro kina nebo TV obrazovku. V posledních letech ho často obsazuje do svých filmů rakouský režisér Peter Patzak, s nímž natočil v roce 1991 v Bratislavě psychologicko-kriminální satiru podle povídky Ladislava Mňačka ROŠÁDA. Na podzim 1995 pobýval v Karlových Varech při příležitosti realizace filmu PRSTEN, v němž ztělesnil syna německého lékaře, popraveného nacisty za to, že zachránil židovského pacienta.
I přes velké vytížení filmem a TV se občas vrací na jeviště; na Broadwayi se představil např. ve světové premiéře hry Tennesee Williamse Výkřik (1973) či v muzikálu podle Saint-Exupéryho pohádkové knihy Malý princ (1982). Příležitostně se věnuje také literární činnosti; jeho povídky byly publikovány mj. v prestižních časopisech Queen, Harpers, Vogue a National Lampoon. Je autorem autobiografiografických knih Travelling Player (1991, Potulný herec) a Accidentally on Purpose (1992, Náhodou schválně). Od 1968 je ženatý s americkou fotoreportérkou a spisovatelkou Patricií McCallumovou.
Film Servis Festival Karlovy Vary


zdroj FDb,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář