Mel Gibson
Mel Gibson,*3.1.1956 - herec, producent, režisér
Mel se narodil jako šesté dítě z jedenácti Huttonovi a Anně Gibsonovým, v římsko katolické rodině původem z Irska . Brzy po začátku války ve Vietnamu se celá rodina přestěhovala do Austrálie z obavy, že by jejich syn mohl být povolán do války. Mel strávil zbytek dětství v Sydney, kde navštěvoval chlapeckou katolickou střední školu.
Po dokončení střední školy přemýšlel o tom, jestli se stane kuchařem, nebo novinářem. Melova sestra podala jeho jménem přihlášku na "The National Institute of Dramatic Art in Sydney“ (národní institut divadelního umění v Sydney) a on se nakonec rozhodl zúčastnit konkursu. Bez jakékoliv předcházející herecké zkušenosti byl oficiálně zapsaný na tuto školu. Zanedlouho poté měl svůj divadelní debut ve hře Romeo a Julie a televizní debut v nízko-rozpočtovém filmu "Summer City“ (1977). Po úspěšném absolvování školy se ve stejný rok stál členem "Southern Australian Theater Company" (jižní Australské divadelní společnosti), kde se objevoval v několika různých rolích klasických her jako Oedipus a Jindřich IV.
Po dobytí divadla se Mel pokoušel proniknout také do televize v australském seriálu “The Sullivans“. V roce 1979 přišla jeho první velká filmová role futuristického válečníka “Mad Max“ a následně role mentálně opožděného muže zamilovaného do Piper Laurie ve filmu "Tim“, za který získal své první ocenění "Australian Film Institute (AFI) Award“ (australský filmový institut) pro nejlepšího herce. Mimoto se tento film stal jedním z nejvíce komerčně úspěšných filmů v Austrálii, celkově si po celém světě vydělal 100 miliónů amerických dolarů.
Mel získal jeho druhé (AFI) ocenění pro nejlepšího herce za jeho výkon v roli vlasteneckého idealisty z první světové války ve filmu "Gallipoli“ (1981). Později ve stejný rok opakoval svou roli válečného hrdiny v "Mad Max 2“ (1981). Film byl uveden do kin v USA jako “The Road Warrior“ v roce 1982 a jeho úspěch vybudoval z Mela mezinárodní hvězdu. Jeho druhá spolupráce s režisérem Weirem na celovečerním romantickém filmu "The Year of Living Dangerously“ (1982), po boku Sigourney Weaver.
Melův první americký debut v "The River" (1984) byl považován za úspěšný. Film získal čtyři nominace na Oskara. V roce 1985 se vrátil zpět do Austrálie dovršit trilogii filmů Mad Max impozantním "Mad Max Beyond Thunderdome“, kde si zahrál po boku zpěvačky Tiny Turner. Později ve stejný rok byla jeho popularita světové hvězdy podtržena, když se objevil v časopisu People magazine jako nejvíce sexy muž.
Po krátké přestávce se Mel vrátil zpět na obrazovku s velkým trhákem Smrtonosná zbraň "Lethal Weapon“ (1987), hrající vrtošivého policisty Martina Riggse naproti Dannyho Gloverse (Roger Murtaugh). Úspěch tohoto filmu inspiroval další tři pokračování Smrtonosná zbraň 2 "Lethal Weapon 2" (1989), Smrtonosná zbraň 3 "Lethal Weapon 3" (1992), a Smrtonosná zbraň 4 "Lethal Weapon 4“ (1998), ve všech obsazené Gloverem a Gibsonem rolemi dobrého a špatného policisty.
Ve filmu “Hamlet“ (1990), kde ztvárnil stejnojmennou roli se současně stal i poprvé producentem s jeho čerstvě založenou produkční společností Icon productions. Další produkce společnosti Icon productions byla: Beethovenova autobiografie "Immortal Beloved" (1994) a remake Lea Tolstoye "Anna Karenia" (1997).
Na počátku devadesátých let se Mel objevil v mnoha špatně přijatých filmech jako "Air America“ (1990) a Věčně mladý "Forever Young" (1992). Svůj filmový celovečerní režijní debut uskutečnil s dojákem Muž bez tváře "The Man Without a Face“(1993), ve kterém hrál ohněm vážně znetvořenou oběť Justina McLeoda.
Svůj druhý veleúspěšný režijní projekt ve kterém si také zahrál skotského šlechtice z 13-tého století Sira Williama Wallace byl film Statečné srdce "Braveheart“(1995). Film zvítězil v pěti nejvýznamnějších kategoriích oceněných Oskarem, včetně kategorie nejlepší snímek a nejlepší režie. Mel rozšířil řadu jeho různorodých charakterů ve stejný rok, když poskytnul hlas Johnu Smithovi v Disneyově kresleném filmu "Pocahontas" (1995).
Na konci devadesátých let si Mel zahrál v hrstce kriminálních thrillerů, včetně filmu Výkupné "Ransom"(1996) (po boku Renee Russo a Gary Sinise), Spiknutí "Conspiracy Theory“(1997) (po boku Julie Roberts) v nezávislém filmu Odplata "Payback" (1999). Ve válečné legendě z roku 2000 "Patriot“. Výpravná dobrodružná podívaná o hrdinovi amerického boje za nezávislost. Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, Benjamin Martin pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce.
Také stejný rok si zahrál v romantické komedii Po čem ženy touží "What Women Want“ (2000). Komedie z reklamního byznysu v roli Nicka Marshalla, pracující v reklamní agentuře. Znenadání se uvolní místo kreativního ředitele a je přesvědčen, že jedině on má nárok na toto místo. Ale toto místo, dostává Darcy Maguire (Helen Hunt). Po nehodě elektrickým proudem v koupelně Nick spadne do vany a ráno zjistí, že má schopnost poslouchat, co si ženy myslí.
V roce 2002 si zahrál ve filmu z vojenského prostředí Údolí stínů "We Were Soldiers". Ve filmu si zahrál podplukovníka Hala Moore (Mel Gibson) čestného a odvážného vojáka, velitele 1. praporu 7. kavalérie. K svým vojákům - a často jsou to kluci ještě nepoznamenaní válkou - den před transportem promluví: "Nemohu slíbit, že se vrátíte živí domů, ale slibuji, že budu první, kdo vejde na bojiště a poslední, kdo z něj odejde". Halova žena Julia (Madeleine Stowe) naslouchajíc jeho slovům, vzpomíná, jak do noci její muž studoval historické knihy o bitvách, aby své vojáky co nejlépe vedl. Jenže Hal Moore je se svými 400 vojáky prakticky uvězněn v tzv. "Údolí smrti" pětinásobnou přesilou. Pak se odehraje jedna z nejkrutějších bitev nešťastné vietnamské války.
Poslední velký úspěch přišel ve sci-fi thrilleru Znamení "Signs“. Všechno, co si farmář Graham Hess (Mel Gibson) doposud myslel o tomto světě, se změní v okamžiku, kdy objeví na svém poli zvláštní poselství - složitý obrazec z kruhů a čar, vyrytý do kukuřičného lánu. Skutečnosti, které odhalí během vyšetřování tohoto tajemství, navždy změní životy jeho bratra (Joaquin Phoenix) a dětí (Rory Culkin, Abigail Breslin). Scénárista a režisér M. Night Shyalaman přichází s unikátním příběhem, který se dotýká fenoménu záhadných obrazců v polích a ukazuje, jaký vliv má tento zvláštní jev na jednoho muže a jeho rodinu.
V roce 1980 se Mel Gibson oženil s Robyn Moore a mají spolu sedm dětí.
Autor: Kamil Koupý
zdroj Osobnosti,cz
Do Česka přiletěl Mel Gibson: 3 jeho otázky, kterých se Bartoška bojí jako čert kříže

Tak a je to tady. Karlovarský filmový festival pomalu otevírá své brány a do téměř ruského města se chystá i jeden veleslavný Američan. Ví, po čem ženy touží, má statečné srdce, hraje fenomenálně poker na parnících a když ho někdo vytočí na silnici, je doslova šílený! Ano, do Česka zavítal Mel Gibson, který se má stát klenotem tuzemského svátku filmu.
Přílet Gibsona je pochopitelně obrovskou událostí, a tak to na letišti vypadalo, že každý, kdo má v Česku foťák nebo kameru, musel chtě nechtě na tuhle velkou vítačku přijít. Slavný herec přiletěl ve 12:10, ale celá anabáze "vylodění" herce trvala desítky minut. Nakonec v doprovodu ochranky s čepicí před obličejem hvězda vystoupila z letadla. Po krátkém pozdravu s fanoušky v letištní hale se odebral Gibson do hotelu Pupp.
První kroky lamače ženských srdcí na české půdě byly trochu nejisté a není divu. Podle průzkumů 94 % Američanů netuší, kde Česká republika leží (82 % neví, že existujeme), takže výlet k nám je pro ně stejně exotický jako cesta Čecha k pramenu Amazonky. Snad Melovi pomohlo alespoň to, že prý vyzvídal u Travolty (který byl ve Varech vloni), co ho tady čeká a nemine.
Přílet hlavní hvězdy festivalu je samozřejmě velkou radostí i pro ředitele festivalu Jiří Bartošku (67), kterému ale přibude i hodně práce. Uspokojit tak slavného hosta totiž není jen tak, nemluvě o tom, že mohou přijít i zatraceně nepříjemné otázky. Tady jsou tři, kterých se Jiří Bartoška určitě obává:
1) Jaký český film je u vás nejúspěšnější?
I když se nejprve bude Bartoška snažit mlžit řečmi o odkazu slavného Formana a poukazovat na vysoce umělecký Hořící keř, stejně nakonec bude muset kápnout božskou a říct, že lidé u nás prostě milují Babovřesky a nekorunovaným filmovým králem je u nás Zdeněk Troška. Po téhle informaci už se ředitel Bartoška musí jen modlit, aby Gibson nechtěl slavné Babovřesky vidět.
2) Kde tady dostanu poctivý hamburger?
Hamburger v Karlových Varech? Ano, sem tam na něj narazíte, ale tradiční pochoutkou je lázeňském městě přece boršč a pirohy, které je slušnost zapít vodkou! Ruský vliv je tu znát a Gibsona podle všeho budou pořádně mást nápisy v azbuce. Vedení festivalu tak zřejmě bude herce raději držet více v Praze.
3) To všechno jsou bezdomovci?
Čeští batůžkáři, kteří jsou popravdě skutečným srdcem festivalu, musí být pro Američana doslova zjevením. V zemi, kde se na »vandry« jezdí auty, opravdu není zvykem, že na malém prostoru se ve stanech tísní stovky lidí na které připadá hrstka záchodů a sem tam sprcha. Stejně tak v USA málokdy uvidíte celé rodiny sedící na lavičkách v rušných ulicích, jak baští rohlíky s gothajem, protože páni hospodští poněkud přemrštili ceny.
Tyhle otázky zkrátka Jiřímu Bartoškovi nepřejeme :-)