Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marika Rökk

Marika Rökk,*3.11.1913 - 16.4.2004 - herečka, tanečnice

 

Umělkyně Marika Rökk se narodila 3.11.1913, jako Marie Karoline Rökk v Cairo v Egyptě, jako dcera maďarského architekta. Když se rodina přestěhovala do Budapešti, přihlásila ji matka na lekce tanců do dětské taneční školy. V roce 1924 se už věnovala tanci velmi intenzivně a to ve speciální taneční a herecké škole Hoffman v Paříži.

Ten stejný rok získala angažmá a vystupovala v Moulin Rouge. Následovala nabídka a cesta do Ameriky, kdy celá společnost vystupovala na Broadway, a absolvovala jednoroční turné po celé USA.

Marika Rökk a její taneční umění postoupilo natolik, že byla zvána jako zpěvačka a tanečnice do evropských proslulých revuí, a operetních scén. První film natočila v Anglii v roce 1930 s názvem „Kiss Me, Sergeant, poté následoval film "Why Sailors Leave Home". Nějaký čas žila opět v Maďarsku, a zde natočila film "Kisertetek Vonata - Geisterzug" (1933). Po úspěchu v revue Hvězdy manéže - "Stern der Manege", jí byl nabídnut kontrakt německého filmového studia Ufa na dva roky. První natočený v Ufa byl : Lehká kavalérie 1935, a nastartoval její opravdu plodnou filmovou kariéru – v Německu natočila postupem doby 50 filmů, jako třeba Žebravý student (1936), Gasparone (1937), Hallo Janine (1939), Kora Terry (1940) – ve stejném roce se vdává za známého filmového a divadelního režisera George Jacoby. Následují filmy - "Frauen sind doch bessere Diplomaten" (1941), Žena mých snů- "Die Frau meiner Träume" (1944), společně s hercem Johannesem Hestersem, se kterým tvořili vysoce populární a oblíbený pár. Marika Rökk byla také uznávána jako nejlepší evropská stepařka a svůj talent téměř ve všech svých filmech řádně zúročila.

V roce 1944 otěhotněla, a o rok později - v roce 1945 se jí narodila dcera.

Po válce se byla spolu s manželem nucena na čas odmlčet, protože čelili obviněni za „kolaboraci s fašisty“. Tato nařčení byla po čase stažena, a Marika opět natáčí především hudební filmy, které byly její doménou. V roce 1950 – Dítě Dunaje, 1951 film Czardasfürstin" (1951)- Čardášová princezna, "Maske in Blau" (1953) a "Bühne frei für Marika" (1958) atd. Mezitím neustále vystupovala v divadle. V roce 1987 hraje v seriálu:"Schloss Königswald" Zámek Königswald,… v té době už uvažuje nad pomalým odchodem do „uměleckého důchodu“.

Dne 16.05.2004 oznámily sdělovací prostředky s velikým zármutkem, že odešla největší německá hvězda národem obdivovaná a milovaná Marika Rökk. Zemřela v rakouském Badenu u Vídně ve věku 91 let.

Autor:clara.bow

zdroj osobnosti.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář