Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marie Versini

Marie Versini,*10.8.1940 - francouzská herečka

 

U nás známá především jako sestra náčelníka Apačů Vinnetoua, Nšo Či – nebo také Krásný den, herečka Marie Versini, se narodila dne 10.8.1940 v Paříži. Její rodina pocházela z Korsiky. Otec byl profesorem na Sorboně v Paříži. Tanec a herectví u ní hrál prim už v ranném věku, a věnovala se mu s nesmírnou pílí a láskou. Na profesionální scénu divadla CF v Paříži se dostala už v roce 1957. Hrála, a hned s jakou hvězdou – hercem Jeanem-Louisem Trintignantem. To jí bylo necelých 17 let. Tím získává výjimečnost a prvenství, jako nejmladší členka divadla Comedie Francaise. Bylo to v letech 1957 – 1959. Mezi její úspěchy na divadelních prknech patřila také role v Shakespearově dramatu "Romeo a Julie".

Od divadla není dost často daleko k filmu, a tak Marie získává díky svým bohatým jazykovým znalostem (italština, angličtina, francouzština a němčina) v roce 1956 roli ve filmu Mitsou, v roce 1957 už velkou roli v anglickém filmu: A Tale of Two Cities. Dále hrála v italských a francouzských filmech, v americkém filmu Paris Blues, a v německém filmu Das Schwarz-weiß-rote Himmelbett. V roce 1963 se konal konkurs, a byla jí nabídnuta role Nšo-či v německo-jugoslávském kooprodukčním filmu Vinnetou I.díl. Role Vinnetouovy sestry z ní udělala okamžitě obdivovanou hvězdu. A pak už to šlo ráz na ráz – „mayovky“ jako Žut 1964, Divokým Kurdistánem 1965, V říši stříbrného lva 1965, a Vinettou a Old Firehand v roce 1966, k tomu navíc povedená komedie: Prázdniny s Pirožkou po boku George Götze (komisař Schimanski) v témže roce.

Hraje s proslulými herci: Paulem Newmanem, Jeanem Paulem Belmondem, Alainem Delonem, Lexem Barkerem, Pierre Bricem, Elke Sommer, Jeanem Louisem Tringtignantem a.j. Od té doby se ve Francii i v Německu řadí k herečkám oblíbeným a stále milovaným. Ke konci 60-70tých let pracovala především pro televizi. V roce 1974 se Marie Versini vdává za scénaristu a režiséra Pierra Vialetta, a hraje především v jeho filmech.

Svůj život tráví s rodinou na ostrově Ré, a také v Paříži. Marie napsala svou životopisnou knihu pod názvem: Byla jsem Vinnetouova sestra. Do současné doby natočila 33 celovečerních filmů, a velké množství televizních filmů a pořadů, poslední v roce 1984.

Autor: Marta Holubová (clara.bow)

Autor: judita, clara.bow

zdroj Osobnosti,cz

25. dubna 2015 • 05:00

Poznáte krásnou Nšo-či z Vinnetoua? Marie Versini si tou rolí splnila sen

Marie Versini jako slavná Nšo-či. Poznáváte ji dnes?
Marie Versini jako slavná Nšo-či. Poznáváte ji dnes? (Foto: Profimedia.cz, ara)
 
 
 
 

Marie Versini (74) si rolí Nšo-či splnila dětský sen. Při natáčení filmu Vinnetou v roce 1963 trpěla velkou nervozitou, i když to nebyla její první role. Natáčení jezdeckých scén ji děsilo, přesto byla jako sestra Vinnetoua neodolatelná. I po půl století od natáčení je slavnou »indiánkou«.

 

Knihy Karla Maye Maria milovala už od malička, kdy jí ještě předčítal tatínek. Převlékala se za indiánku a sedmé narozeniny oslavila v kostýmu Nšo-či. „Už tehdy jsem věděla, že ji chci hrát,“ říkala. 

Tanec a herectví byly Mariinými koníčky už od dětství. První divadelní roli získala v sedmnácti letech, kdy se zároveň stala nejmladší členkou divadla Comedie Francaise. Cestu k filmu jí ukázal o sedmnáct let starší bratr, který byl scénáristou, hercem a režisérem.

Role Vinnetouovy sestry z Marie udělala hvězdu, pak následovaly ještě další mayovky jako Žut (1964), Divokým Kurdistánem (1965) neboV říši stříbrného lva (1965). Versini si zahrála vedle herců světového formátu jako Jean Paul Belmondo, Alain Delon, Lex Barker a mnoho dalších.

Za svůj život natočila 33 celovečerních filmů a velké množství televizních pořadů, poslední v roce 1984. Je autorkou knihy Byla jsem Vinnetouova sestra.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář