Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lynn Bari

Lynn Bari,*18.12.1913 - 20.11.1989 - herečka

 

Herečka narozená v Roanoke ve Virginii 18. 12. 1913 - Lynn Bari, vlastním jménem Margaret Schuyler Fischer, měla německé a švédské předky. Po smrti otce se přestěhovali s matkou a mladším bratrem Johnem do Bostonu, kde se matka za čas znovu provdala za ministra pro sociální věci, jehož práce je zadvedla do Los Angeles, kde byl pracovně přidělen.


Margaret-Lynn po střední škole pracovala jako sekretářka, později jako tanečnice – sboristka, a smlouvou placená společnice na večírcích filmových společnosti MGM, nebo Fox. Tak získala potřebné kontakty a místo u filmu. V roce 1933, kdy poprvé stanula před kamerou a byla vybrána pro film, získala malou roli s jednou větou – snímek měl název - Meet the Baron. Situace se ani po několika letech nijak zvlášť výrazně nezměnila, až konečně o tři roky později dostala svou první, velkou roli mladé dívky Dotty Fenwick ve Finally in Lancer Spy 1937, a v roce 1938 nastal konečně průlom v její kariéře, protože měla možnost zahrát si vedle výborné Barbary Stanwyck v hudební komedii - Always Goodbye.

Lynn byla zajímavá, netuctová tmavovláska, a na tehdejší dobu malých a drobných hereček poměrně vysoká dívka s osobitým kouzlem a zajímavým civilním projevem před kamerou. Do jejího hereckého rejstříku lze zařadit od roku 1939 žánrově hodně odlišné filmy – jako byly: Return of the Cisco Kid, Pack Up Your Troubles, Hotel for Women a Hollywood Cavalcade - všechny z roku 1939. Studio Fox s ní totiž podepsalo pětiletou smlouvu a Bari dostala velikou příležitost. Nevadí ji ani role nesympatických a protivných mladých, rozmazlených a náročných žen, hraje je tak, že přivádí diváky do varu….Lynn jsme mohli mj. vidět v krimikomedii - Mr. Moto, nebo ve filmu s detektivem Charlie Chanem.

Bari byla třikrát vdaná, za Walthera Kana 1939 - 1943, producenta Sidneye Lufta ex manžela Judy Garland od 1943 - 1950, měli spolu jedno dítě, syna Johna Michaela, dcerka Suzan zemřela několik měsíců po porodu; a za doktora - psychiatra Nathana Rickese 1955 - 1972.

Objevuje se v dalších filmech, jako byly: Earthbound a Kit Carson (oba v roce 1940), a náš divák, nebo obdivovatelé a vyznavači „věčně zelených" melodií v podání orchestru Glena Millera, si zajisté vzpomenou na půvabnou zpěvačku, jejíž part si Lynn obdivuhodně zpívala v Sun Valley Serenade, u nás pod názvem - Zasněžená romance, natočené v roce 1941 s původním obsazením orchestru a Glenem Millerem, s hercem Johnem Paynem a krasobruslařkou, herečkou Sonjou Henie. Film ještě nyní i po tolika letech má a získává po jeho shlédnutí další příznivce swingu. Nebo v dramatu Krev a písek - Blood and Sand - s Tyrone Powerem, Lindou Darnell a Ritou Hayworth v hlavních rolích.

V komedii The Magnificent Dope, o rok později hrála s Henry Fondou a Donem Ameche. Mezi její dvě nejzajímavější role patří bezpochyby - Bridge of San Luis Rey rok 1944 a Nocturne v roce 1946. Ani v 60-tých letech si nemohla Lynn stěžovat na nedostatek práce, točí filmy a televizní seriály: The Young Runaways, TV episody ve The Girl from Uncle, The FBI .

Od rozvodu s Rickesem, později s těžkými artritickými problémy, žila Lynn se synem Michaelem a jeho rodinou v Santa Barbaře v Kalifornii, kde také 20. 11. 1989 náhle zemřela ve věku 76 let na infarkt. Lynn Bari hrála ve 165 filmech.

Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář