Jdi na obsah Jdi na menu
 


Julianne Moore

Julianne Moore,*3.12.1960 - americká herečka

 

Její rodina se mnohokrát stěhovala, kvůli kariéře jejího otce - vojenského soudce. Jednou bydleli v Jižní Americe, podruhé na Aljašce, poté v Německu, Francii a na mnoha dalších místech. Do prvního kontaktu s herectvím přišla při studiu herectví na Bostonské univerzitě hereckého umění. Po dokončení školy se přesunula do New Yorku, kde začala svou kariéru v nekomerčních představeních a prací pro televizi, nakonec se objevila v televizním seriálu "As the World Turns" (1985-1988).

Po mnoha vystoupeních v televizních filmech, včetně miniseriálu "I'll Take Manhattan" (1987) a filmu Prachy, moc a vražda "Money, Power, Murder" (1989) uskutečnila svůj celovečerní filmový debut v hlavní roli Susan v "Tales from the Darkside: The Movie" (1990). Julianne získává výraznější pozornost v psychothrilleru Ruka na kolébce "The Hand That Rocks the Cradle" (1992). O rok později si zahrála po boku významných osobností Harrisona Forda a Tommy Lee Jonese v malých rolích celovečerních filmů Uprchlík "The Fugitive", "Benny & Joon" a také po boku Madonny a Willema Dafoe v slabě přijatém filmu "Body of Evidence". Ten stejný rok si zahrála Marian Wyman ve filmu "Short Cuts", o jejím výkonu se velmi hovořilo, neboť se ve filmu objevila od pasu dolů.

Navíce k její nadějné kariéře herečky pokračovala vystupováním v divadle, objevila se s Al Pacinem ve hře "The Father". Poté se objevovala na jevišti v režii Andre Gregoryse ve hře Antona Čechova Strýček Váňa, kterou si ještě zopakovala ve filmové verzi "Vanya on 42nd Street" (1994). V roce 1995 si zahrála ženu v domácnosti Carol White ve filmu Todda Haynese "Safe". Navíc k tomu, že kritika chválila její výkon si zahrála po boku Sylvestera Stalloneho a Antonio Banderase ve velkorozpočtovém filmu Nájemní vrazi "Assassins" (1995) a také s Hughem Grantem v komedii Dva v tom "Nine Months"(1995), oba filmy měli jen průměrný úspěch. Ve smutné komedii Nikdo není sám "Roommates" (1995) Beth Holzcek, si zahrála po boku Petera Falka.

Julianne se objevila v dalších dvou významných filmech Přežila jsem Picassa "Surviving Picasso" (1996), s Anthony Hopkinsem a ve filmu Stevena Spielberga Ztracený svět "The Lost World: Jurassic Park" (1997). V těchto filmech se objevila ještě předtím, než získala nominaci na cenu Akademie pro nejlepší herečku ve vedlejší roli, za její zpodobnění pornohvězdy a narkomanky v Hříšné Boogie Hříšné noci "Boogie Nights", kde si zahrála s Markem Wahlbergerem a Burtem Reynoldsem. Julianne následovala svůj úspěch v Hříšné noci "Boogie Nights" rolí v krimi-komedii "Big Lebowski" (1998).

Rok 1999 byl pro Julianne neuvěřitelný, objevila se v pěti významných filmech a získala nominaci Akademie pro nejlepší herečku za roli v adaptaci románu Grahama Greenese Hranice lásky "The End of the Affair" Píše se rok 1939, Anglie je ve válce. Mladý spisovatel Maurice Bendrix vzbuzuje ve vášnivé Sáře Milesové (Julianne), spoutané nudným manželstvím s bohatým civilním úředníkem Henrym, neodolatelnou přitažlivost od prvního okamžiku jejich setkání na večírku. Jejich vášnivý sexuálně osvobozující milostný vztah je přerušen bombardováním, při němž Maurice málem přijde o život. Sarah jejich vztah okamžitě ukončí a Maurice se cítí strašlivě podveden. Dva roky nato se setkává s Henrym. Opět se v něm probouzí posedlost Sárou a pronásledován vášnivými vzpomínkami znovu vstupuje do jejího života, aby poznal důvody, ze kterých pramenilo zahubení jejich vzájemné stravující lásky.

Dalším filmem byla komedie Ideální manžel "An ideal husband", založené na hře Oscara Wilda, následovaná snímky Vítejte v Holly Springs "Cookie's Fortune", Mapa mého světa "A Map of the World" se Sigourney Weaver a v posledním z pětice filmů "Magnolia" si zahrála s Tomem Cruisem.

Ve velkolepém thrilleru "Hannibal" (2000), který navazuje na veleúspěšný film z roku 1991 Mlčení jehňátek "The Silence of the Lambs" (v roce 1992 získal 5 Oscarů) se objevila v roli zvláštní agentky FBI Clarice Starlingové, která jde po krku Dr. Hannibalovi Lecterovi (Anthony Hopkins), rafinovanému psychiatrovi a úchylnému vrahovi, který s požitkem pojídal maso svých obětí a uprchl z ostře sledovaného vězení.

Julianne Moore je teprve devátou filmařskou osobností v dějinách, která získala dvě oscarové nominace v jednom roce za nejlepší herečku v hlavní roli Daleko do nebe (Far from Heaven) (2002), režie Todd Haynes, a za herecký výkon ve vedlejší roli Hodiny (The Hours) (2003), režie Stephen Daldry.

V roce 2005 si zahrála po boku Pierce Brosnana v romantické komedii Zákon přitažlivosti (režie Peter Howitt). Objevila se zde v roli právničky Audrey Woods, která patří v newyorském právnickém světě mezi špičkové specialisty na rozvody. Role právničky Audrey je pro Julianne zajímavá už tím, že sama přišla už v dětství do těsného stylu se světem paragrafů (její otec byl vojenským soudcem).

Julianne má jednoho syna Caleba a dceru Liv se scénáristou a režisérem Bartem Freundlichem, kterého potkala v průběhu natáčení "The Myth of Fingerprints" (1997). Pár žije v New Yorku. Julliane byla již předtím vdaná za herce Johna Goulda Rubinse od roku 1984 do roku 1995.

Autor: Kamil Koupý

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář