Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Payne

John Payne,*23.5.1912 - 6.12.1989 - americký herec

 

 

John Payne, americký herec a zpěvák se narodil 28.5.1918 v Roanoke ve Virginii. Otec Georg Washington byl zaměstnancem ve vývojové firmě, matka Ida Hope vystudovala seminární školu. Rodina žila ve známé anglické rezidenci ve Ft.Lewis, která se později stala historickou památkou. John vystudoval střední školu v Roanoke a poté přešel na Kolumbijsou univerzitu, kde studoval drama, a kterou ukončil v roce 1930. Pokračoval ve studiu klasického zpěvu na Julliardu. Nechtěl být už po studiu závislý na rodičích a tak pracuje na různých pozicích, především z existenčních důvodů, a poté zkouší své štěstí příležitostně ve varieté.

V roce 1934 se účastnil castingu na místo v divadle Shubert, kde s dalšími kolegy – jmenovali se společně Shubert Brothers cestují po velkých městech, jako New York, natáčejí v rozhlase a využívají možnost vysílání tématických hudebních pořadů. Ve filmu hrál už od roku 1937-1939 jen malé role – Dosworth, Varování, Love an Toast, College Swing, Indianapolis Speedway, Wings of the Navy - Křídla námořnictva, kde už hrál větší roli po boku Olivie de Havilland. Divadlo a film, tak byl pracovně vytížen až do roku 1940, kdy byl pozván také díky svému pěveckému vystupování, i rozhlasovému zázemí k uzavření dlouhodobé smlouvy u společnosti 20th Century Fox, a podepsal výhradní smlouvu na hudební filmy. Byl to velice dobrý komerční tah, protože Payne byl nejenom pohledný chlapík s přitažlivou tváří, ale i dobrý zpěvák a herec.

Prvním hudebním filmem v řadě dalších byl Cínový pan Alley – Tin Pan Alley 1940, The Great Profile, a Star Dust. Orchestr Glena Millera, John Payne a ledová princezna Sonja Henie ve filmu - Sun Valley Serenade – Zasněžená romance rok 1941, přinesl obrovský úspěch. Payne hraje v mnoha hudebních filmech, které jsou vesměs s komickou či romantickou zápletkou, hlavně pro pobavení filmových diváků, protože Amerika vstoupila do války, a je potřeba alespoň na chvíli zapomenout.
V roce 1942 je to film o amerických vojácích na Islandu, Iceland opět se Sonjou Henie. Hello, Frisco, Hello – 1943, The Dolly Sisters, nebo Wake Up and Dream -1946. Jeho hereckými partnerkami byly v té době Betty Grable, Alice Faye a Sonja Henie. Spolufinancuje s herci Tyrone Powerem a Gene Tierney a spolu také hrají ve snímku The Razor's Edge rok 1946, který měl opět úspěch. Payne hraje právníka Freda Gaileho ve filmu Zázrak na 34 ulici - Miracle on 34th Street, je rok 1947.

John Payne měl jistý posun ve své kariéře, kdy přechází na role tvrdého, nekompromisního muže a to nejen ve westernu, a dokazuje, že umí hrát i bez zpívání. Předvedl divákům, že tomu tak skutečně je, když ho měli možnost vidět např. v barevném dobrodružném snímku - Tripolis, jako poručíka O´Banyona po boku krásné a vtipné Maureen O´Hara, nebo v Kansas City Confidential-Důvěrné, Kansas City - 1952, 99 River Street, Rails Into Laramie, nebo Mírně šarlatová - Slightly Scarlet a.j.
Payne měl také uzavřené smlouvy se spol Pine-Thomas Productions, kdy vlastni práva na vysílání barevných filmů. Práva, která postoupil se mu vrátila po letech v podobě velice tučných částek. Takže si John Payne pronajal i TV. Hrál v televizních seriálech, The Restless Gun - 1957-1959. Natáčí filmy podle westernů známého specialisty na tuto tématiku spisovatele Zane Greye.
V roce 1961 John havaroval s autem a utrpěl velmi těžké rány, nejen na těle, ale především v obličeji, ale i ty po uzdravení šikovně využil v několika filmech, než si je nechal chirurgicky odstranit. Payne režíroval jeden ze svých posledních filmů - They Ran for Their Lives, Běželi za svůj život - rok 1968. Dále už spolupracoval jen s televizí. Poslední role v jeho životě byla v roce 1975 s Peterem Falkem a Janet Leigh v detektivním seriálu Columbo s názvem - Zapomenutá Lady.

John Payne byl též velmi schopný obchodník. Tak se stal během svého plodného uměleckého života bohatým i prostřednictvím realitních investic, po celých Státech. Byl ženatý nejprve s herečkou Anne Shirley v letech 1937 – 1943, a měli spolu dceru Julii Anne. V roce 1944 se oženil s herečka Glorií DeHaven, a z tohoto manželství měli dceru Kathleen Hope Payne, a syna Thomase Johna Payne. Manželství bylo rozvedeno v roce 1950. O tři roky později se Payne oženil s Alexandrou Beryl Curtis, a spolu zůstali až do jeho smrti.
John Payne zemřel 6.12.1989 ve věku 77 let, v Malibu, California - na srdeční selhání. Natočil 75 filmů, několik filmů produkoval, jeden režíroval. Natočil 20 gramofonových desek, a napsal ke 4 titulům scénář.


Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář