Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jean Simmons

Jean Simmons,*31.1.1929 - 22.1.2010 - herečka

 

 

Neanglicky vyhlížející tmavovlasá, tmavooká kráska vysoká 168 cm, angličanka Jean Merilyn Simmons se narodila ve Velké Británii dne 31.1.1929 v Londýně ve čtvrti Crouch Hill. Od mala chodila do baletní školy, a její první příležitost zahrát si ve filmu přišla v roce 1943, kdy jí bylo čtrnáct let, ve filmu – Give Us the Moon, poté to byl film Cesar a Kleopatra s Claudem Rainsem a Vivien Leigh v hlavních rolích, v roce 1945, Velké vyhlídky – Great Expectations, kde hrála Estellu, a film Černý narcis – Black Narcissus po boku Debory Kerr v roce 1947. Její dívčí, něžná a bezbranná Ofélie v Olivierově filmu Hamlet 1948, jí přinesla nominaci na Oscara.Hrála v divadle, a stala se během několika málo let velmi známá. V roce 1950 se vdává za úspěšného filmového a divadelního herce z Anglie Stewarta Grangera, se kterým hrála na divadelní scéně i v několika filmech jako byl Cesar a Kleopatra, nebo romantická komedie - Adam a Evelýna, kde spolu vytvořili hlavní pár.

Její příchod do Holywoodu byl již poměrně snadný. Zavedená krásná a slibná herečka okouzlila Ameriku velmi rychle. Natáčí filmy Trio, Cage of Gold, Blue Lagoon aj. V roce 1955 je hvězdou v muzikálu s Frankem Sinatrou a Marlonem Brando - Frajeři a saze, za tuto roli získala také svůj první Zlatý glóbus. Mezi její známé filmy patří historické, jako bylo Roucho -1953, Desiréé s Marlonem Brando, který hrál Napoleona Bonaparte, a Merle Oberon jako Josephine, a Egypťan s Vicem Maturem, Gene Tierney a Peterem Ustinovem -1954, Velká země – 1958 po boku Gregory Pecka, Charletona Hestona, Carrol Baker a B.Ivese.

Po desetiletém manželství se v dubnu 1960 rozvádí se Stewartem Grangerem, se kterým má dceru Tracy, aby již v listopadu vstoupila do nového manželství s Richardem Brooksem – filmovým režisérem, který ji obsadil vedle Burta Lancastera do filmu Elmer Gantry - rok 1960, a ještě tentýž rok hraje Variniu, ženu Spartaka - Kirka Douglase v historickém povstání otroků - filmu Spartakus. V roce 1960 hrála s Deborah Kerr a Cary Grantem ve filmu Tráva je zelenější. Natáčí další filmy, a za zmínku stojí další herecký koncert v drama All The Way Home v roce 1963. Druhou Oscarovou nominaci Jean Simmonds získává v roce 1969 za roli ve filmu The Happy Ending rok 1969.

V roce 1977 se Jean rozvádí s R. Brooksem, a z tohoto manželství zůstává jejich jediná dcera Kate Brooks. Jean Simmonds se vrátila k práci v divadle a televizi, a jako zajímavou se jí jevila práce na televizní show - A Little Night Music (Malá noční hudba), která se ujímá později v jejím podání i v TV v Anglii. Po boku herecké kolegyně Barbary Stanwyck a herce Richarda Chamberlaina hraje v televizním seriálu Ptáci v trní - rok 1983, a získává cenu Emmy. Další úspěšný seriál Sever a jih, natáčený v letech 1985-1986 ztvárnila matku Mainovou - Clarissu, jejího syna Orryho pak Patrick Swayze. Více jak po desíti letech hraje opět ve filmu The Dawning s Anthony Hopkinsem a Hughem Grantem.
Rok 1989 přináší seriálovou příležitost v podobě Nadějných vyhlídek, kde hraje tentokrát Estellinu matku slečnu Havishamovou. Hraje i v seriálu Star Trek, v společenském seriálu Hotel, podle předlohy spisovatele Artura Hayleho, v seriálu To je vražda napsala, v příbězích podle Hitchcocka. Film - Co si ušít do výbavy je romantický příběh s Annie Bancroft a Winone Ryder, natočený v 1995.

Do roku 2003 natočila Jean Simmons celkem 95 filmů. Za zásluhy byla v témže roce jmenována v Anglii důstojníkem - Řádu britského impéria,současně je členkou Britského filmového institutu. Jean žije střídavě v Anglii a v USA.

Jean Simmons zemřela dne 22.1. 2010 v Santa Monica, Kalifornii, USA, ve věku 80 let. Za svůj život hrála v 95 filmových titulech.


Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář