Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jean Rochefort

Jean Rochefort,*29.4.1930 - herec

 

 

Prožil bouřlivá školní léta, neboť otec pracoval po tři roky v jiném městě. Hereckou průpravu absolvoval nejprve v pařížském Centre Dramatique de la rue Blanche a pak navštěvoval Konzervatoř v Nantes a v Paříži, kde se spřátelil s Jean-Paulem Belmondem a Jean-Pierrem Mariellem.

Po návratu z vojenské služby byl sedm let členem divadelního souboru Compagnie Grenier-Hussenot, s nímž vystupoval mj. na pódiu kabaretu La Fontaine des Quatre-Saisons. Postupně však přešel k umělecky náročnějšímu repertoáru, jaký mu nabídla avantgardní divadelní společnost Delphine Seyringové a Clauda Régyho. Díky tomu se osobně seznámil s britským dramatikem Haroldem Pinterem, kterého navštívil v Londýně, aby ho požádal o souhlas s inscenováním jeho her Milenec a Sbírka.

Další divadelní zkušeností pro něho byla krátká angažmá v Théâtre National Populaire a Théâtre de l'Ateliér, kde se představil mj. v dramatu Friedricha Dürrenmatta Frank V.

Od konce 50. let se začal uplatňovat ve filmu a TV. Během natáčení dokumentárního filmu Léon Gaross hledá přítele (r. M. Pagliero), které probíhalo na území SSSR, poznal polskou fyzičku Aleksandru Moscwaovou, s níž se také záhy oženil. Před kamerou se musel dlouho spokojovat pouze s vedlejšími party, z nichž některé mu umožňovaly více projevit svůj komediální talent: armádní zběh zvaný Krtek, jeden z blízkých přátel legendárního krále pařížského podsvětí 18. století (Jean-Paul Belmondo), v dobrodružném kostýmním snímku Cartouche (r. Ph. de Broca); bývalý advokát a posléze velitel královské policie Degrez v sérii romantických dobrodružných filmů podle románů Anne a Serge Golonových Angelika, markýza andělů, Báječná Angelika a Angelika a král (všechny r. B. Borderie); věrný sekretář Léon, pomáhající svému mladému a bohatému pánovi (Jean-Paul Belmondo) překonávat nebezpečí, jaká mu hrozí od orientálních gangsterů, v dobrodružné komedii Muž z Hongkongu (r. Ph. de Broca).

Jako hvězda se prosadil teprve v 70. letech, kdy mu popularitu přinesly zejména situační komedie Yvese Roberta, v nichž nejčastěji ztělesňoval šaramantní a záletné hrdiny, jejichž tvář zdobí výrazný mroží knír a kteří svým seriózním zevnějškem maskují nejrůznější zlozvyky a prohřešky: šéf výzvědné služby Toulousse, do jehož boje o moc je vtažen jako obětní beránek nic netušící houslista (Pierre Richard), ve ztřeštěných parodiích na špionážní dramata Velký blondýn s černou botou a Návrat černého blondýna; unavený herec epizod Clément v hořké satiře z hereckého prostředí Buď zdráv, umělče!; ministerský úředník Étienne Dorsay, který se tak obezřetně a promyšleně připravuje na svou první nevěru, až se nakonec zostudí před svými přáteli a rodinou, v komedii Záletník.

Vedle desítek komediálně laděných kreací v převážně komerčních filmech však vytvořil i několik náročných charakterních postav, z nichž vyniká zejména úloha abbého Duboise, za jejíž ztvárnění v humorně pojaté historické fresce z poč. 18. století Slavnost začíná (r. B. Tavernier) byl poctěn Césarem 1976.

Obdobně působivý výkon, jímž si vysloužil Césara 1978, podal v úloze námořního kapitána, který spolu s dalšími třemi důstojníky (Jacques Perrin, Claude Rich a Jacques Dufilho) slouží za trest na pomocné rybářské lodi, v psychologickém dramatu Krab-bubeník (r. P. Schoendoerffer).

Výmluvným důkazem toho, že v poslední době stále víc překvapuje nezvyklými polohami svého hereckého rejstříku, je mj. hlavní role stárnoucího kadeřníka Antoina, pohrouženého do vzpomínek na své dětství a posléze manželství s půvabnou kadeřnicí (Anna Galienová), v komorním melodramatu Manžel kadeřnice (r. P. Leconte).

Režíroval dokumentární film T'es fou Marcel (1974). Za celoživotní dílo byl vyznamenán Zvláštním Césarem (1999). Kromě svých uměleckých zájmů se věnuje chovu koní, s nimiž dokonce závodí.

Od konce 80. let je ženatý s Françoise Vidalovou. Ze vztahu s herečkou Nicole Garciaovou má syna Pierra (nar. 1981)

 

zdroj Osobnosti,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář