Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jean Gabin

3. 5. 2014

Jean Gabin,*17.5.1904 - 15.11.1976 - francouzský herec

 

Jean Gabin, vlastním jménem Jean-Alexis Moncorge patří mezi nejvýraznější herecké osobnosti francouzského i světového filmu. Hereckou kariéru začal v divadle v patnácti letech, ve filmu debutoval v roce 1928, v Moulin Rouge v začal vystupovat o rok později v roce 1929. Zpočátku ztvárňoval zejména role drsných hrdinů (typicky v slavném Pépé le Moko z r. 1937), v pozdějších letech se stalo jeho doménou herectví charakterní, proslul jako podle mnohých již nikdy nepřekonatelný Maigret či Jean Valjean.

Měl obrovskou šíři hereckého záběru, od šlechticů (Tetovaný) a příslušníků nejvyšších kruhů až po sedláky, zloděje a vagabundy (Tulák Archimedes).

I když už byl na sklonku života dostatečně zajištěn a stranil se veřejnosti i novinářů, nikdy přestal pracovat, jeho hvězdnou kariéru přerušila těsně po natočení Svatého roku až smrt. Zanechal po sobě tři rozvedené ženy a tři děti. Urnu s popelem Jeana Gabina vhodili podle jeho posledního přání z francouzské vojenské fregaty do Atlantiku nedaleko Brestu.

Pro světové filmové publikum Jean Gabin stále zůstává hvězdou první velikosti.

Autor: pavla34

Zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář