Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jane Seymour

Jane Seymour,*15.2.1951 - herečka

 

Je dcerou londýnského chirurga Johna Frankenberga a zdravotní sestry. Od dětství se věnovala baletu a jako třináctiletá členka souboru London Festival Ballet tančila v Prokofjevově Louskáčkovi dokonce na jevišti Covent Garden. 1967 však musela kvůli poranění páteře svou slibně se rozvíjející kariéru baleríny předčasně ukončit.

Prostor pro své umělecké ambice nalezla v činohře a od konce 60. let se začala uplatňovat také ve filmu, kde na sebe upozornila mj. rolí Pamely Plowdenové, první lásky pozdějšího britského státníka Winstona Churchilla (Simon Ward), v historicko-životopisném dramatu Mladý Winston (r. R. Attenborough). Díky svým tělesným půvabům byla film. tvůrci obsazována zejména do rolí romantických krásek, jejichž kouzlu podlehají i nejzkušenější a světem protřelí dobrodruzi: exotická kněžka kultu voodoo v bondovce Žít a nechat zemřít (r. G. Hamilton) nebo orientální princezna Farah v pohádce o statečném námořníkovi Sindibád a tygří oči (r. S. Wanamaker).

Mnohem úspěšněji se však prosadila v TV, kde vytvořila plejádu hrdinek nejrozmanitějších charakterů a osudů: irský sirotek Mary Yellandová v adaptaci románu Daphne du Maurierové Hospoda Jamajka, Katy v seriálovém přepisu románu Johna Steinbecka Na východ od ráje nebo odvážná lékařka Michaela Quinnová v seriálu z prostředí Divokého Západu Doktorka Quinnová (Zlatý glóbus 1995).

Úloha řecké operní pěvkyně Marie Callasové v životopisném TV snímku Onassis - nejbohatší muž světa jí vynesla dokonce cenu Emmy 1988. K divadlu se vrátila 1980, kdy se představila jako Mozartova manželka Konstance v broadwayské inscenaci hry Petera Shaffera Amadeus. Je autorkou knihy Jane Seymour's Guide to Romantic Living (1986, Průvodce romantickým životem od Jane Seymoureové).

V roce 2000 dostala z rukou královny Alžběty II. jako ocenění celoživotní kariéry Řád britského impéria. 1973-76 byla provdána za Michaela Attenborougha, syna slavného britského režiséra a herce Richarda Attenborougha. Z třetího manželství s film. producentem Davidem Flynnem má dceru Katie a syna Seana. Ze současného manželství (od 1993) s režisérem Jamesem Keachem pocházejí dvojčata John Stacy a Kristopher Steven (nar. 1995).

 

Jane Seymour vypadá stále skvěle.

Jane Seymour vypadá stále skvěle. Foto: Super.cz/Profimedia.cz

Doktorka Quinnová zastavila čas: I po šedesátce by se mohla vrátit ke své slavné roli

4. února 2015 17:54

Svou životní roli ztvárnila sice už v 90. letech minulého století, ale britská herečka Jane Seymour (63) se od těch časů příliš nezměnila. Pokud by na seriál Doktorka Quinnová navázala novými díly, nikdo by si moc nevšiml, že od poslední epizody uběhlo už 17 let.

 
 
 

Nestárnoucí herečka se objevila na galavečeru v Los Angeles, kde opět dokázala, že patří k nejkrásnějším ženám nejen své generace. Při pohledu na Jane Seymour ve zlatých šatech by málokdo hádal, že už dávno patří mezi šedesátnice.

Představitelka Doktorky Quinnové se během natáčení oblíbeného seriálu, který se dočkal 149 epizod, seznámila s režisérem Jamesem Keachem, s nímž má devatenáctiletá dvojčata Johna a Christophera. Její čtvrté manželství však v roce 2013 skončilo rozvodem.

Jane, jejíž hvězdnou kariéru odstartovala už v 70. letech bondovka Žít a nechat zemřít, se herectví věnuje dodnes. Role, díky níž by se dočkala popularity srovnatelné s Doktorkou Quinnovou, se však nejspíš navzdory atraktivnímu vzhledu už nedočká. 

 

Adam Chromý, Super.cz

Jane Seymour se pochlubila synem.

Jane Seymour se pochlubila synem. Profimedia.cz

Nestárnoucí doktorka Quinnová překvapila doprovodem: Dospělý syn ji přerostl o celou hlavu

1. května 2015 6:55

Faktem, že i po šedesátce vypadá skvěle, už Jane Seymour (64) nikoho nepřekvapí. Na premiéře filmu Ride ovšem fotografy více zajímal statný muž, který křehkou herečku na červeném koberci doprovázel.

Hvězda seriálu Doktorka Quinnová se před dvěma lety rozvedla se svým čtvrtým manželem Jamesem Keachem, ale nový partner jí v Los Angeles společnost nedělal. Výrazně mladší milenec by po boku stále atraktivní herečky nikoho neudivil, ale Jane si na zajíčky nejspíš nepotrpí. Na slavnostní projekci raději vzala svého osmadvacetiletého syna Seana, jehož si pořídila ve třetím manželství s Davidem Flynnem.

Jane Seymour vypadá stále stejně jako v seriálu, který natáčela už v 90. letech minulého století, a málokdo tak tuší, že má kromě devatenáctiletých dvojčat Johna a Kristophera i dva starší potomky. Její dcera Katherine letos oslavila už 33. narozeniny.

Herečka, která v roce 1973 okouzlila diváky bondovky Žít a nechat zemřít svou profesi na hřebík ještě nepověsila, ale role srovnatelné s doktorkou Quinnovou se už nejspíš bohužel nedočká. 

Adam Chromý, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář