Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irene Cara

Irene Cara,*18.3.1959 - herečka, zpěvačka, tanečnice

 

 

 
Irene Cara je americká zpěvačka, herečka a tanečnice, která se narodila 18. 3. 1959 v New Yorku jako Irene Cara Escalera. Již v pěti letech začala hrát divadlo a v deseti letech debutovala na Brodwayi. V roce 1971 se objevila v seriálu Electric Company po boku Billy Cosbyho a Morgana Freemana. Dalšími seriálové role si zahrála v Kojakovi a Kořenech. Zkoušela se prosadit i ve filmu, ale snímky Aaron Loves Angela ani Sparkle žádný větší ohlas nezískaly.

Ke slávě katapultoval Irene snímek Fame z roku 1980. Původně do něj byla angažovaná pouze jako tanečnice, ale svým pěveckým výkonem si vysloužila roli Coco Hernandez a nazpívala i titulní skladbu Fame. Její největší úspěch měl však teprve přijít. V roce 1983 totiž nazpívala Flashdance … What A Feeling, ústřední melodii k filmu Flashdance. Zásluhou této skladby získala několik ocenění – Oscar, Grammy, Golden Globe, American Music Awards. Skladba Flashdance … What A Feeling se stala natolik populární, že postupně zazněla i v dalších filmech (Charlieho andílci: Na plný plyn, Mejdan v Las Vegas) či seriálech (Glee, Ally McBealová, Odpočívej v pokoji, Komisař Rex). Dalším jejím herecko-pěveckým počinem byl snímek Taxikáři (1983), ve kterém si nejen zahrála, ale nazpívala k němu i další skvělou píseň The Dream.

Irene Cara dále hrála ve snímcích V žáru velkoměsta (1984) s Clintem Eastwoodem a Burtem Reynoldsem, Úplné šílenství (1985) či v seriálu Gabrielův oheň.

Irene Cara často zpívala písničky k filmům, ve kterých hrála – Sparkle (JUMP, Hooked On Your Love, Something He Can Feel, Look Into Your Heart, Loving You Baby, Take My Hand, Precious Lord) či Busted Up (Busted Up, Dying For Your Love, I Can't Help Feeling Empty, She Works Hard for Her Money). S Freddie Jacksonem nazpívala skladbu Love Survives k filmu Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe.

Během své hudební kariéry nazpívala Irene Cara tři alba – Anyone Can See (1982, What A Feelin´ (1983) a Carasmatic (1987).

Autor: Petantino
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář