Jdi na obsah Jdi na menu
 


Honor Blackman

Honor Blackman,*22.8.1925 - herečka

 

Honor Blackmanová je anglická herečka známá především rolí Bond girl Pussy Galore v bondovce Goldfinger (1964), a také díky postavě Cathy Galeové v seriálu Mstitelé.

Osobní a profesní život
Narodila se v Plaistow správním obvodě Newham v Londýně. Má tři sourozence. Její otec byl statistik. Absolvovala londýnskou Guildhallskou hudební a dramatickou školu (Guildhall School of Music and Drama) a stala se herečkou, zatímco otec pracoval na ministerstvu vnitra.

Divadelní kariéru započala ve West Endu, na filmovém plátně se poprvé objevila ve snímku Fame is the Spur (1946). Její první herecké role, které jsou charakterizovány jako vychované distinguované dívky, nepřinesly žádnou větší pozitivní reakci kritiky ani diváků. V roce 1949 se profesně dostává do pozornosti amerického Hollywoodu, když je obsazena vedle Liv Taylorové ve filmu Conspirator. V roce 1946 se poprvé vdala za Billa Sankeyho, aby se s ním o osm let později rozvedla. To jí natolik otřáslo, že byla krátce hospitalizována z nervového zhroucení. Následně začala opět natáčet a hrát. V období 1962–1964 získala větší popularitu díky britskému špionážnímu seriálu Mstitelé.

V roce 1964 přišla její nejslavnější role Pussy Galore v bondovce Goldfinger, kde si zahrála vedle Seana Conneryho, která je hodnocena jako jeden z nejlepších filmů celé série. Je nejstarší herečkou v roli Bond girl spolu s Deborah Kerrovou, která se ovšem objevila v neoficiální bondovce Casino Royale z roku 1967. Současně se jedná o jednu ze dvou Bondových dívek (druhou je Diana Rigg), jež byly věkem starší než představitel hlavní role.

Mimoto se věnovala také zpěvu. Duet „Kinky Boots“ z roku 1964 spolu s Patrickem Macneem skončil v hitparádě stanice BBC v roce 1990 na pátém místě. Podruhé se vdala roku 1961 za herce Maurice Kaufmanna, se kterým se objevila v divadelním představení Move Over, Mrs. Markham nebo ve filmovém thrilleru Fright (1971). Spolu adoptovali dvě děti Barnaby a Lottie. K rozvodu došlo v roce 1975.

V dalších desetiletích hrála v mnoha rolích, vedle divadla a muzikálu, například v televizních seriálech Columbo, The Upper Hand (1990-1996) nebo ve Vraždách v Midsomeru (2003).

Politicky podporuje Liberálně demokratickou stranu. Požaduje změnu státní formy z monarchie na republiku, signovala petici za volbu hlavy britské monarchie a v roce 2002 pak nepřijala Řád Britského impéria (CBE).

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář