Jdi na obsah Jdi na menu
 


Henry Fonda

Henry Fonda,*16.5.1905 - 12.8.1982 - herec, producent

 

Henry Fonda
americký filmový herec, který má na svém kontě více než 80 filmových rolí. Jeho herecká kariéra se rozprostírá v časovém úseku padesáti let. Fonda sám dával spíše přednost divadelním rolím. V divadle se lépe cítil a lépe vnímal přítomnost publika.
Henry Fonda se narodil 16. května 1905 v městečku Grand Island v Nebrasce. Otec byl majitelem tiskárny. Když bylo Henrymu šest měsíců, rodina se přestěhovala natrvalo do Omahy. Jako chlapec chtěl být spisovatelem. Jeho touha a sebevědomí stouplo uveřejněním jeho povídky v místních novinách. Na minnesotské univerzitě začal studovat žurnalistiku. Brzy si musel přiznat, že k této profesi novináře nemá dostatek talentu. Po dvou letech těchto studií zanechal. Otec chtěl mít ze syna obchodníka, ale Henryho se tato práce zdála docela nudná. V této době se začal zajímat o divadlo. Nejvíce jej ovlivnilo působení rodinné přítelkyně paní Dorothy Brandové (její syn je herec Marlon Brando), sama nadšená amatérská herečka. Ta dvacetiletého Henryho přivedla do místní divadelní společnosti. Henryho to tehdy očarovalo natolik, že mu bylo jedno jestli hraje, maluje kulisy, či zametá jeviště. Henryho otec byl synově rozhodnutí značně nespokojen. Nelíbilo se mu, že si syn vybírá značně nejistou budoucnost před obchodní kariérou. Henry trval na svém a spolu s otcem nějakou dobu nemluvili. V místním divadle působil tři roky a získal značné sebevědomí. V červnu 1928 se vydal do New Yorku. V kapse měl jenom sto dolarů. V létě se velice těžko shánělo místo v divadle. Místo získal až v městečku Dennis v Massachusetts, kde se nejdříve uplatnil jako asistent bez platu, ale brzy dokázal, že umí hrát. Setkal se se skupinou mladých herců, kteří si říkali University Players. V této skupině se vyskytovali takoví lidé jako Joshua Logan, Kent Smith, Charles Leatherbee, Bretaigne Windust a další. Fonda se skupinou vydržel čtyři roky. Sehrál řadu hlavních rolí a jeho nejčastější partnerkou byla Margaret Sullavanová. O vánocích v roce 1931 se s ní oženil. Manželství však nevydrželo ani dva měsíce. Henry se snažil dostat na Broadway. Po několika neúspěšných pokusech s výsledkem epizodních rolí a štěků, si jej všiml divadelní agent Leland Hayward. Ten mu vyjednal filmovou smlouvu v Hollywoodu. O Henryho projevil zájem producent Walter Wanger. Fonda si spíše myslel na divadlo. Začínal mít dojem, že je vše na dobré cestě a začíná se prosazovat. Byl rozhodnut Wangerův požadavek odmítnou a vyslovil přání na plat tisíc dolarů týdně. K Henryho překvapení Wanger souhlasil, a tak podepsali smlouvu. Jelikož pro něj nebyl připraven žádný film, vrátil se k divadlu. Herečka June Walkerová ho viděla v jedné Molnárově hře a navrhla ho jako svého partnera do nové komedie Farmář se žení. První hlavní role na Broadwayi mu přinesla velký úspěch.
Úspěšné hry zpravidla záhy získávají filmovou podobu. Práva zakoupila společnost Fox pro svoji tehdejší hereckou hvězdu Janet Gaynorovou. Henry Fonda si zde zopakoval svoji divadelní roli. I film byl úspěšný. V porovnání s hereckými kolegy Fonda dokázal další věc, a to debutovat v hlavní roli. Vyhnul se tak prosazování se skrze malé a epizodní role. Hned na počátku na sebe upozornil. Svůj úspěch připočítával režisérovi Victoru Flemingovi, který jej obeznámil se základními rozdíly divadelního a filmového herectví. V debutu zastínil i svoji filmovou partnerku, která v této době byla na vrcholu své herecké kariéry. Společnost Fox ihned využila Fondovy popularity a obsadila jej do filmu Když bouře burácí. Jednalo se o klasické Griffithovo drama. Jak to bývá u většiny remake filmů, i tento propadl. Dobře nedopadl ani další Fondův film – hudební komedie Příliš sním. Jeho kariéře účinkování v těchto filmech však neublížilo, spíše naopak. Fonda byl kritikou označován za klad těchto filmů. Fonda se postaral o to, aby film nebyl jen jediným zdrojem jeho živobytí a dále účinkoval i na divadelních prknech. Těžko soudit, kde byl více úspěšný. Fondův romantický zjev korespondoval s jeho hrdiny, které zatím vytvořil.
Podobné ražení měla i postava horkokrevného, ale i idealistický Dave Tolliver v dramatu Dcera prokletého lesa. V dalším snímku se setkal se svou bývalou manželkou a partnerkou z dob divadelních začátků Margaret Sullavanovou. Komedie Kdy bude naše svatební noc vypravuje o soužití temperamentní filmové hvězdy a dobrodružně založeného spisovatele. Film přitahoval publikum spíše pomocí manželské minulosti obou herců, o které veřejnost věděla, než samotný děj. Ztřeštěné komedie byly v této době módou a film mezi ostatními časem zapadl. Následovaly další filmy – např. Perutě jitra či Přes práh smrti (1937). Druhý snímek při premiéře propadl. Úspěšný se stal až později, tedy při uvedení v televizi, a je klasickým snímkem tvorby třicátých let.
Přestože byl Henry Fonda vůdčí osobností filmů třicátých let, snad nikdy nebyl v titulcích uveden na první místě. Hollywood měl pro to svá přísná pravidla. To se obracelo v Henryho neprospěch. Účinkoval v ryze ženských filmech, které u publika spíše propadly – Právě ta žena, Znovu jsem potkal svou lásku, Blokáda či Ztřeštěná.
V roce 1939 se Henry Fonda poprvé objevuje ve westernu, jeho oblíbeném žánru. Ten mu přinesl řadu pozoruhodných rolí. Objevil se tak ve filmech Jesse James, Mladý Lincoln, Bubny na řece Mohawk. Fonda často spolupracuje s režisérem Johnem Fordem.
Pak přišel film, který se vymykal běžné hollywoodské tvorbě – Hrozny hněvu (1940).
Fonda nebyl v té době na výplatní listině žádného studia a aby dostal roli ve Fordově filmu, byl donucen podepsat smlouvu na více snímků. To se také vyplatilo.
Se společností 20th Century Fox natočil několik snímků – životopisný Lillian Russellová. western Návrat Franka Jamese, cirkusové drama Chad Hanna, melodramatický snímek Volání divokých husí, romance Prstýnky na jejich prstech, povídková komedie Historky z metropole, válečné drama Nesmrtelný seržant a další.
Mimo domovskou scénu vznikly snímky Lady Eva – klasická americká filmová komedie. Druhým snímkem je Mužské zvíře, komedie režiséra Elliota Nugenta podle úspěšné divadelní hry. Jedným z velice významných filmů je western Jízda do Ox – Bow (1942). Tento ponurý snímek o lynčování nevinných honáků měl mále těžký osud. V Evropě zuřila válka a americké publikum spíše toužilo po oddechovém žánru. Obavy z diváckého neúspěchu se naplnily, ale kvalitu snímku neohlodal ani zub času. Sám Fonda ke konci svého života tento film, ve kterém se objevil, favorizoval s polu se snímkem Dvanáct rozhněvaných mužů.
Jak už bylo zmíněno, v Evropě zuřila válka a i Spojené státy byly ve válce s Japonskem. Fonda, jako celá řada jeho kolegů, narukoval. Přihlásil se k námořnictvu jako prostý vojín. Po třech letech služby odešel v roce 1945 do civilu. Měl hodnost poručíka. Do filmování se mu příliš nechtělo, protože měl stále uzavřenou smlouvu se společností Fox a ta mu nedávala příliš možnosti vybrat si roli. Také toužil vrátit se do divadla, ale žádná z nabídek se mu dostatečně nelíbila. Zbýval zase „jen“ film. Další Fondova role patří k těm nejlepším. Točil se film Můj miláček Klementina (1946). Ve druhé polovině čtyřicátých let hrál Fonda v sedmi filmech (např. Uprchlík). Filmem Fort Apache (1948) se Fonda na nějakou dobu s Hollywoodem rozloučil.
Přišla opět divadelní příležitost v podobě dramatizace románu Pan Roberts. Zrušil své závazky s filmovou společností a začal spolupracovat s Joshuou Loganem a Thomasem Hegganem na této hře. Logan s Fondou se mnohokrát nepohodli. Spory měli už během působení v University Players. Výsledkem však byl jeden z největších hitů tehdejší doby a Fonda sklidil dlouho očekávaný úspěch na jevišti. K filmu se nevracel celých sedm let. Mnozí už předpokládali, že filmování zanechal úplně. Když se uvažovalo o filmové podobě Pana Robertse (1955) měla napřed tato role padnout na Marlona Branda nebo Williama Holdena. Bylo však jasné, že roli musí získat Fonda. Místo Logana film režíroval Ford. Při natáčení však docházelo ke sporům mezi Fordem a Fondou, jak má postava Robertse vypadat. Každý z nich měl jiné představy. Došlo i na pěstní souboj. Ford nakonec pro onemocnění odstoupil a nahradil jej Mervyn LeRoy. Navzdory obtížnému příchodu na svět se film setkal s velkým úspěchem u diváků.
Další role Fondu přivedla až do Říma, režisér King Vidor zde natáčel film Vojna a mír (1956). Pak přišel další snímek, kterého si Fonda velice vážil – Dvanáct rozhněvaných mužů (1957). Režisérovi Lumetovi film pomohl získat místo předního režiséra. Spolu s Fondou natáčel další snímek – Tréma.
Konec 50. let a začátek 60. let přineslo Fondovi málo rolí se kterými by mohl být spokojen. Byly to westerny – Šerifská hvězda, Warlock, Honáci. Byly to i epizodní role ve výpravných filmech – Nejdelší den, Po zlém, Jak byl dobyt Západ. A byly to i snímky – Muž, který rozuměl ženám, Spencerova hora, Sex a svobodná dívka. O těch je však lépe mlčet.
Ze šedesátých let stojí za zmínku filmy Ten nejlepší a Fail Safe.
Ve druhé polovině šedesátých let vznikl film Bitva v Ardenách. Vděčným tématem ro Fondu byly stále westerny – např. Aplaus pro mladou dámu nebo Vítejte do Těžkých Časů. Ve westernu Firecreek Fonda opět hrál se svým přítelem Jamesem Stewartem. Fonda se vždy snažil být pečlivým hercem. Přestože film většinou vypadal na průměr, snažil se o precizní práci. Fonda přijal i roli v legendárním westernu Tenkrát na západě. Do této doby měl nálepku správného a čestného Američana. V tomto snímku byl však ztělesněním zla v jeho nejďábelštější podobě. Vytvořil postavu bezcharakterního zabijáka, který bez mrknutí oka zabije malého chlapce a nebo se sadisticky baví na mučením svých obětí. A právě tato postava se řadí ve Fondově kariéře k nejlepším rolím.
Fonda se objevil i v kriminálkách – Madigan a Bostonský případ.
Ke konci šedesátých let, tak jako v celém světě přišla nová vlna filmařů a tvůrců. Ti se snažili změnit svět a pohled na něj. Fonda byl označován jako reprezentant „starého Hollywoodu“. Herci ze staré školy se začali objevovat v televizi. Ta jim přinášela více příležitosti než film. Fondovi, stejně jako jeho slavným kolegům, byly v nových filmech nabízeny spíše epizodní role. Tvůrcům většinou šlo o to, aby svůj film okrášlili nějakou tou celebritou (např. Midway, Horská dráha, Roj, Město v ohni, Meteor). O výrazných hereckých výkonech nemohlo být řeči. Příliš štěstí neměl Fonda ani v Evropě, kde natáčel (Had, Mussolini: Poslední dějství, Chapadla, Velký útok).
Nepříliš dobře nedopadly ani další filmy – Tak mě tedy napadá či Popeleční středa.
Úspěšnější byla role starého šoféra kamionu ve filmu Poslední z kovbojů. Napřed u diváků film příliš ohlasů neshledal, matoucí byl i jeho název, ale časem se svého uznání dostal. Vznikly i další westerny – Cheyenský Společenský klub, Byl jeden lotr, Jmenuji se Nikdo.
Pokud jde o televizi, tak s tou Fonda spolupracoval už od počátku padesátých let. To byla ještě prehistorická doba živého vysílání. Lepší televizní role se však dostavily až později. K jeho posledním televizním rolím patří dědeček, kterého chtějí dát do domova důchodců – sentimentální snímek Mít domov (1978). Pak ještě vytvořil postavu pologramotného trestance ve filmu Gideonova trubka (1980).
Na sklonku sedmdesátých let se Fondův zdravotní stav začal zhoršovat. V roce 1981 získal čestného Oscara za celoživotní dílo. Fonda však ještě nepřestal hrát a našel další vynikající scénář – Na Zlatém jezeře (1981). Zde se setkal s Katherine Hepburnovou. A tak se Fonda v 76 letech dočkal prvního Oscara za filmovou roli.
Henry Fonda zemřel 12. srpna 1892 ve svém losangelském domově. S jeho smrtí končí jedna hollywoodská legenda.

Autor: hvezdyn

zdroj FDb,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář