Jdi na obsah Jdi na menu
 


Glenn Close

Glenn Close,*19.3.1947 - americká herečka, producentka

 

Je druhé ze čtyř dětí chirurga, který šestnáct let pracoval v Kongu a ona proto strávila své dětství a mládí po internátních školách ve Švýcarsku a USA. Divadlu se začala věnovat v Rosemary Hall School, kde byla spoluzakladatelkou divadelního souboru Fingernails, v jehož inscenaci Shakespearova dramatu Romeo a Julie si zahrála Romea. Pět let jezdila s folkovou skupinou Up with People, ale nakonec se rozhodla pro hereckou dráhu.

V roce 1974 ukončila studium dramatického umění na College of William and Mary ve Williamsburgu ve Virginii a jako členka newyorského Phoenix Theatre Company debutovala 1974 na Broadwayi ve hře Láska pro lásku. Nějaký čas působila na provinčních scénách a po návratu na Broadway slavila úspěch mj. 1980 v muzikálu Cy Colemana Barnum.

Za své výkony v hrách Toma Stopparda Skutečná věc a Davida Karpa Smrt a panna obdržela ceny Tony 1984 a 1992. Ve filmu se prosadila hned svou první rolí excentrické feministky Jenny Fieldsové, za jejíž ztvárnění ve film. adaptaci románu Johna Irvinga Svět podle Garpa (r. G. R. Hill) byla nominována na Oscara 1982. Adeptkou na Oscara 1983 se stala díky úloze Sarah Cooperové, členky party někdejších vysokoškoláků, kteří se scházejí při pohřbu jednoho z nich a bilancují své dosavadní životní prohry, jak o tom vypráví hořká komedie Velké rozčarování (r. L. Kasdan).

Ve film. přepisu románu ze sportovního zákulisí Bernarda Malamuda Přirozený talent (r. B. Levinson) se představila jako Iris Rainesová, bývalá láska baseballového hráče (Robert Redford); byla to sice vedlejší role, ale opět se s ní ucházela o Oscara 1984. Mezinárodní popularitu a další nominaci na Oscara 1987 jí vynesla úloha atraktivní pracovnice jednoho nakladatelství Alex Forrestové, do jejíchž tenat milostných vášní a hysterického vydírání je vtažen ženatý newyorský právník (Michael Douglas), v psychologickém thrilleru Osudová přitažlivost (r. A. Lyne).

Působivou kreaci, za niž byla nominována na Oscara 1988, předvedla v postavě cynické, rafinovaně záludné a intrikující markýzy de Merteuil ve film. zpracování románu v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (r. S. Frears). Hrdinky, které G. C. ztělesnila zejm. v dramaticky vyhrocených filmech, se vyznačují citovou nevyrovnaností, tajemnou osudovostí a rozporuplnými charaktery.

Přestože dosáhla pozice film. hvězdy, působí stejně úspěšně i nadále na divadle, kde za svůj výkon v muzikálu A. L. Webbera, Christophera Hamptona a Dona Blacka Sunset Boulevard získala cenu Tony 1994. Od 1996 je provdána za divadelního mistra dekorací Steva Beerse.

Zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář