Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fritz Muliar

Fritz Muliar,*12.12.1919 - 10.5.2009 - rakouský herec

 

V minulém týdnu zemřel oblíbený rakouský herec Fritz Muliar. Umělec, kterého čeští diváci znají především ze seriálu Komisař Rex, kde hrál vysloužilého kriminalistu Maxe Kocha, by se letos 12. prosince dožil devadesáti let. Muliar ještě v neděli 10. května 2009 odpoledne stál na scéně Theater in der Josefstadt, kde hrál v Turriniho hře Die Wirtin. Večer se zhroutil a byl převezen do nemocnice, kde ale později zemřel.

Stal jsem se hercem, abych se už nemusel učit

Fritz Muliar se narodil 12. 12. 1919 jako Friedrich Ludwig Stand ve Vídni. Jeho otec, Maxilimilian Wechselbaum, byl důstojníkem v armádě a o svého nemanželského syna se vůbec nezajímal. Muliarova matka Leopoldine se v roce 1924 provdala za ruského židovského klenotníka, Mischu Muliara.

Muliar stál na scéně poprvé už v sedmnácti letech, v roce 1937. O svém rozhodnutí stát se hercem řekl: „Když jsem přečetl první knihu v latině, rozhodl jsem se stát se knězem, po prvních přečtených novinách advokátem, ale když jsem zjistil, že bych se musel hodně učit, přiklonil jsem se k divadlu: v domnění, že tam už se učit nebudu muset – a zase špatně.“

Po anšlusu Rakouska k Hitlerově Třetí říši Muliar hrál v malých rolích a pracoval ještě jako prodejce dětské kosmetiky, aby uživil sebe i matku. Nevlastní otec uprchl v roce 1938 před Hitlerem do Ameriky. V roce 1940 musel Muliar narukovat, většinu války ale strávil v zajetí nebo ve vězení: ne proto, že by se zjistilo, že pomohl několika Židům a pronásledovaným k útěku ze země, ale proto, že prohlásil, že Hitler je zločinec. Naštěstí byl trest smrti, který v roce 1942 dostal, změněn na pětileté vězení.

Divadlo, kabaret a film

Po válce pracoval Muliar dva roky v rádiu a v divadle v Grazu jako herec a režisér, ale už v roce 1949 se vrátil zpátky do Vídně. Hrál ve Volkstheatru, v Theater in der Josefstadt, vystupoval v kabaretech. V letech 1974 – 1994 hrál v Burgtheatru, pak se opět vrátil do Theater in der Josefstadt, kde hrál až do své smrti.
Jeho nejslavnějšími postavami byli lidé, kteří často mluvili dialektem: Muliar uměl výborně imitovat různé přízvuky. Sám o svých postavách řekl, že je „představitelem malých mužů. (…) Nemusí to být nutně Othello.“ V posledních letech hodně vystupoval v jevištních adaptacích židovských anekdot nebo literatury z kaváren (Kaffehausliteratur) – od Alfreda Polgara, Hanse Wienera až po Fridricha Torberga. V roce 2007 oslavil sedmdesát let na jevišti.

Kromě divadla se Muliar objevoval i před kamerou, poprvé to bylo v roce 1940 ve filmu Herz ohne Heimat (Srdce bez domova). Slavným se stala jeho role Švejka ve filmovém zpracování slavného Haškova románu z roku 1972. V Česku se proslavil hlavně jako Max Koch, penzionovaný kriminalista ze seriálu Komisař Rex, který Tobiasi Morretimu (alias prvnímu Rexovu páníčkovi, Richardu Moserovi) u piva nebo kulečníku radil s řešením seriálových vražd. Dohromady ztvárnil více než sto různých filmových rolí.

Muliar byl autorem i několika knih: sbírky židovských anekdot a tří autobiografických publikací. Poslední, nedokončená Denk ich an Östereich. Eine Bilanz. vyjde v červnu.

Se svou manželkou Franziskou Kalmar žil Muliar ve vesnici Groß-Enzelsdorf nedaleko od Vídně. V roce 1994 byla po něm dokonce pojmenována jedna z ulic.

Herce lidé poslouchají

„Vždycky mi říkali: jako herec patříš lidu. (…) Jako herec je člověk v takové pozici, kdy ho lidé poslouchají. Toho by se mělo využít: běžte ven a říkejte, co si myslíte – ale jen to, za čím si můžete stát.“ Muliar pravidelně podporoval volební kampaně SPÖ (Rakouské sociálně-demokratické strany) a sám o sobě říkal, že je sice politickým člověkem, ale ne politickým hercem. Hlásil se také ke svobodným zednářům a byl členem vídeňské lóže.

Muliar byl několikrát vyznamenán, byl držitelem čestné profesury, Nestroyova prstenu a od roku 2004 dostal za celoživotní dílo cenu Romy.

K úmrtí slavného herce se vyjádřili kromě hereckých kolegů i nejvyšší rakouští politici: Claudia Schmied (ministryně kultury a školství), vídeňský starosta Michael Häupl nebo spolkový prezident Heinz Fischer. Kancléř Werner Faymann řekl, že „Muliar byl pravým Rakušanem, ve kterém každý sám najde kousek ze sebe.“

zdroj Vše o Rakousku,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář