Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor,*27.2.1932 - 23.3.2011 - herečka

 

Elizabeth Taylorová zvaná též Liz Taylorová, celým rodným jménem Dame Elizabeth Rosemond Taylor je americká herečka a vývojářka voňavek a parfémů, jedna z velkých hollywoodských hvězd stříbrného plátna 20. století, dvojnásobná držitelka ceny Americké filmové akademie Oscar. Elizabeth Taylorová je jedním z filmových sex-symbolů své doby.

Pochází z americké rodiny, která před druhou světovou válkou trvale žila v Londýně. Od útlého dětství se učila tancovat. Již ve věku devíti let se poprvé objevila ve filmu. V roce 1943 uzavřela svoji první smlouvu se společnosti Metro-Goldwyn-Mayer, kde se stala dětskou filmovou hvězdou 40. let.

Mezi její nejznámější filmové role patří dvoudílný velkofilm Kleopatra z roku 1963, kde si zahrála společně s Rexem Harrisonem a svým pozdějším manželem Richardem Burtonem či snímek Zkrocení zlé ženy natočený na motivy stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara. Za umělecky nejhodnotnější jsou považovány její snímky Telefon Butterfield 8 z roku 1960 a Kdo se bojí Virginie Woolfové? z roku 1966, za něž byla oceněna Oscarem.

Byla celkem osmkrát vdaná, z toho dvakrát s Richardem Burtonem.

Úspěšně vyvinula řadu parfémů a voňavek.

Dětství
Elizabeth Taylor se narodila jako Elizabeth Rosemond Taylor na předměstí Londýna 27. 2. 1932, ale oba její rodiče (Francis Taylor a Sara Viola Warmbrodt) byli rodilými Američany.
Již od dětství měla Elizabeth ochranitelský vztah ke zvířatům, zhruba v 5 letech byla majitelkou poníka jménem Betty.
Do školy pro nejmenší začala Liz chodit ještě v Anglii, ale když v roce 1939 rodina Taylorových uprchla z Evropy, Liz i její starší bratr Howard pokračovali ve školní docházce v Kalifornii. Zde si Francis otěvřel galerii s obrazy.

Soukromí
V době Elizabethina dospívání se o ni začala zajímat média, což se projevovalo zejména spekulacemi o zásnubách s mnoha slavnými lidmi. Prvním z nich byl Glen Davis. Skutečným prvním snoubencem byl až William Pawley ml., se kterým se Liz zasnoubila v červnu 1949. Na podzim téhož roku bylo ale zrušeno. Liz reagovala na novinové články o druhém zrušeném zasnoubení a střídání mužů slovy: „Kdybych byla taková, jak mě vylíčili, nenáviděla bych se.“


V květnu 1950 se konala velkolepá svatba, při níž se Liz stala chotí o 5 let staršého Nicka Hiltona, dědice hotelových sítí. O tom to sňatku jeden z hereččiných přátel prohlásil: „Matka Elizabeth nepřipravila na manželstvím s bohatým frackem, který jednal po svém - to nebylo ve scénáři.“ A sama Liz: „Opravdu jsem si myslela, že k manželství stačí bílá chaloupka a nadýchaná zástěra.“ Ke svému soukromí dodala: „Jiní mladí lidé se klidně můžou hádat. Jenže než my se stačíme políbit a usmířit, už jsou toho plné noviny.“

V lednu 1951 proběhl rozvod, majetková vyrovnání (především o svatební dary) trvala o několik měsíců déle.

V únoru 1952 se Liz v Anglii provdala za anglického herce Michaela Wildinga, o 19 let staršího. 6. ledna se jim narodil první potomek, pojmenovaný Michael Howard Wilding. Druhého syna Christophera Edwarda Wildinga porodila Liz 27.2.1955 na své narozeniny. Oba porody proběhly císařským řezem.

V lednu 1957 se Elizabeth s Wildingem rozvedla, několik dní na to se stala ženou Mikea Todda, oba úřední akty proběhly v Mexiku.

6. srpna 1957 se jim předčasně narodila dcerka Elizabeth Frances, nazývaná Liza.
23. 5. 1958 při leteckém neštěstí soukromého letadla zahynul Mike Todd. Liz se dlouho vzpamatovávala z této ztráty, hrozilo, že spáchá sebevraždu. Žal se snažila překonal prací na filmu Kočka na rozpálené plechové střeše, ale s vyrovnáním se situací jí skutečně pomohl až Mikeův přítel a svědek ze svatby Eddie Fisher. Ten se stal Elizabethiným manželem 12. května 1959 a Liz kvůli němu konvertovala k judaismu.

Při natáčení Kleopatry se potkala se ženatým Richardem Burtonem. Oba se kvůli svému vztahu rozvedli a v březnu 1964 slavili svatbu. Přibližně v době aféry kolem rozvodu s Fisherem se Liz podařilo adoptovat postiženou Mariu. V roce 1968 prodělala Liz gynekologickou operaci, po které již nemohla otěhotnět.

V červnu 1974 byli Burtonovi rozvedeni, v říjnu 1975 se znovu vzali, zejména proto, že ani jeden z nich nechtěl být sám. Richard na tom nebyl zdravotně nejlépe. Tento sňatek vydržel pouze několik měsíců, Richard se znovu oženil a Lizininým dalším manželem se stal v prosinci 76 budoucí senátor John Warner. Liz se účastnila jeho volební kampaně. V listopadu 1982 se ale rozvedli.
Během svého života podstoupila herečka několik odtučňovacích kúr v lázních.

Kariéra
Rodina s malou Liz během cesty lodí do Ameriky navštívila Liz poprvé kino, konkrétně film Malá princezna se Shirley Temple. Elizabeth začala také zářit jako dětská hvězda.

Sara v mládí získala divadelní zkušenosti a proto obě děti prosazovala jako herce. První Lizina smlouva s filmovou společností, Universal Pictures, z dubna 1941 měla být na 7 let. Do roka byla ale zrušena ze strany společnosti, protože zřejmě nenašli vhodnou roli. Z dřívějších vyjednávání si ji pamatoval Benny Thau a na podzim 1942 ji MGM nabídlo smlouvu. Liz nahradila ve filmu Lassie se vrací herečku Marii Flynn. V malých roličkách se objevila ve filmech Jana Eyrová, sirotek lowoodský a Bílé útesy doverské, než vytvořila hlavní roli ve snímku O velkou cenu, který měl premiéru o Vánocích 1944.

V té době již nenavštěvovala klasickou školu, ale učila se mezi záběry s pedagogickým dozorem studia MGM. Život Liz neurčovalo jen studio, ale i rodiče. Znát byl výrazný vliv matky na výběr rolí, oblečení i pravidelný doprovod na natáčení. Také Sara byla řádné placeným zaměstnancem studia jako Elizabethina matka.

V roce 1945 vyšla autobiografická dětská knížka Hryzálek a já, jejíž autorství je připisováno Elizabeth, kde jsou hlavními postavami dívka a její veverčí kamarád.
Londýnský tisk Sundey Pictorial o Liz napsal: „Elizabeth Taylor je živým argumentem proti zaměstnávání dětí u filmu.“ Světovou hvězdu udělal z Liz snímek Místo na výsluní, upravená verze Dreiserovy Americké tragédie, kterým měl premiéru na podzim 1951. Montgomery Clift, který zde hrál jejího partnera, se stal Elizabethiným věrným přítelem. „Znám jen dva herce (Montgomery Clift a Richard Burton), s nimiž se cítím téměř fyzicky srostlá, jakoby pupeční šňůrou, elektrizovaná a elektrizující,“ prohlásila Liz.

Během svých manželství se věnovala zejména mateřství, filmování odsunula stranou. Kvůli Lizininým zdravotním problémům (mimo jiné plicním obtížím a anémii) se natáčení filmu Kleopatra dlouho odkládalo. Zde potkala Richarda Burtova, pozdějšího manžela, se kterým natočila celkem 11 filmů.
V roce 1982 Liz vystupovala na divadelních prknech i jinde.

Filmoví partneři
Filmovými partnery a partnerkami byli Peter Lawford (Bílé útesy doverské, Nevychovaná Julia, Malé ženy), Mickey Rooney (O velkou cenu), Janet Leigh (Malé ženy), Spencer Tracy (Otec nevěsty, Otcův malý úrok), Montgomery Clift (Místo na výsluní, Raintree County, Náhle minulého léta), Joan Fontaine (Ivanhoe), Rock Hudson (Gogant), James Dean (Gigant), Dennis Hopper (Gigant), Paul Newman (Kočka na rozpálené plechové střeše), Katharine Hepburn (Náhle minulého léta), Jiří Voskovec (Telefon Butterfiled 8), Richard Burton (Kleopatra, Velmi důležité osoby, Písečný ptáček, Kdo se bojí Virginie Woolf?, Zkrocení zlé ženy, Komedianti, Doktor Faust, Bum!, Tisíc dnů s Annou, Hammersmith je venku, Pod mléčným lesem, Jeho rozvod, její rozvod), Rex Harrison (Kleopatra), Charles Bronson (Písečný ptáček), Michael York (Zkrocení zlé ženy), Marlon Brando (Odrazy ve zlatém oku), Mia Farrow (Tajný obřad), Robert Mitchum (Tajný obřad), Warren Beatty (Jediná herna ve městě), Michael Caine (Zee a spol.), Peter O'Toole (Pod mléčným lesem), Henry Fonda (Popeleční středa), Andy Warhol (Identikit), Jane Fonda (Modrý pták), Ava Gardner (Modrý pták), Burt Lancaster a Anthony Hopkins (Vítězství u Entebbe), Lesley-Anne Down (Malá noční hudba, seriál Sever a Jih), Jeff Bridges a Eli Wallach (Zimní zabíjení), Geraldine Chaplin a Angela Lansbury (Rozbité zrcadlo), Philippe Noiret (Mladý Toscanini).

Nejslavnější role
Mezi nejvýraznější role patří Maggie v Kočce na rozpálené plechové střeše (1958), titulní role v Kleopatře (1963), Angela v Místě na výsluní (1952), dětská role Velvet ve filmu O velkou cenu (1944), Catherine v Náhle minulého léta (1959), Gloria v Telefon Butterfiled 8 (1960), Melissa v Kdo se bojí Virginie Woolf? (1966), zkrocená Kateřina ve Zkrocení zlé ženy (1967).

Srdce filmové Kleopatry dotlouklo 23. 3. 2011 v 1:28 hodin ráno v nemocnici v Los Angeles. Umírala obklopená svými dětmi.

Autor:VolkovBot, Xqbot, Horst, ArthurBot, TXiKiBoT, TheAnkopinko15, MiroslavJosef, SieBot, Escarbot, Luckas-bot, Lalina, Faigl.ladislav, Poko, Zoner60, Andrzej, MelancholieBot, TobeBot, WikitanvirBot, BobM, SlfiBot, Midi7, Silesianus, Alexbot, JagRoBot, Lovelygirl, ChuispastonBot, Budulínek, Nallimbot, Mjbmrbot, Emrys, 85.70.54.78, Milan.krimsky, Draffix, Lubos, Halalí, Anawi, 78.128.166.94, 78.128.167.189, 85.207.54.190, 195.113.92.160, Sadlo, 217.77.165.56

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář