Jdi na obsah Jdi na menu
 


Davit Suchet

David Suchet,*2.5.1946 - herec

 

Je synem gynekologa a divadelní umělkyně, po níž zdědil sklony k herectví. Vystudoval Londýnskou akademii hudby a dramatického umění (LAMDA) a začínal na regionálních jevištích.

V roce 1973 se stal členem Royal Shakespeare Company, ale hrál i na jiných scénách. Účinkoval v řadě Shakespearových her (Benátský kupec, Romeo a Julie, Jak se vám líbí, Othello, Král Lear, Bouře, Timon Athénský, Veta za vetu) a byl třikrát nominován na Olivierovu cenu (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Odloučení, Oleanna).

Od poč. 70. let se objevoval jako host v TV seriálech, mj. Public Eye (Oko veřejnosti), The Protectors (Ochránci), The Professionals (Profesionálové - ČTV), Tales of the Unexpected (Neuvěřitelné příběhy - ČTV), King & Castle, Murder in Mind (Vražedné myšlenky).

Jeho nejslavnější rolí se stal proslulý belgický detektiv z děl Agathy Christie, kterého ztělesnil v TV seriálu Poirot (1989-93, Hercule Poirot - ČTV; nominace na Cenu BAFTA) a od druhé pol. 90. let také v řadě celovečerních snímků.

Vytvořil i postavu inspektora Bornea v kriminálním seriálu ze současnosti NCS: Manhunt (2001). Ve filmu se prosadil úlohou vyšetřovatele Mullera v dramatu o jihoafrické novinářce, bojující proti apartheidu, Rozdělený svět (nominace na Cenu BAFTA) a i nadále vytvářel role padouchů (Železný orel, Boeing 747 v ohrožení, Bezchybný plán).

Neméně často ztělesňoval skutečné postavy - Lavrentije Beriju (Rudý monarcha), zakladatele psychoanalýzy (Freud), Louise B. Mayera (RKO 281) nebo Napoleona (Sabotáž!). Zaujal také jako bezdomovec Oliver v neobvyklé romanci Neděle (Zvláštní cena poroty za herecký výkon na MFF v Istanbulu) a jako tajemný finančník Augustus Melmotte v TV minisérii podle románu Anthonyho Trollopea Tak dnes žijeme (nominace na Cenu BAFTA).

V prosinci 1999 debutoval na Broadwayi jako Salieri v obnovené premiéře Shafferova Amadea (nominace na Cenu Tony).

Jeho starší bratr John Suchet je známým TV reportérem a moderátorem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář