Jdi na obsah Jdi na menu
 


Clark Gable

Clark Gable,*1.2.1901 - 16.11.1960 - herec

 

William Clark Gable byl americký filmový herec, který byl nazýván „Král Hollywoodu“. Narodil se 1.února 1901 v Cadiz v Ohiu Williamu H. Gablovi a Adelin Hershelmanové. Matka mu zemřela na mozkový nádor, když mu bylo 9 měsíců. Jeho otec se znovu oženil a usadil se ve vedlejším městě v Ohiu, kde Clark začal chodit do školy. Později se přestěhovali do Ravenny u Akronu v Ohiu. Brzy potom odešel ze školy a začal pracovat v Akronských továrnách na pneumatiky. Po shlédnutí hry, která ho velmi zaujala, se Clark rozhodl stát se hercem. Do svých jednadvaceti let se nemohl prosadit. V jednadvaceti však zdědil jistý majetek a začal hrát s druhořadými herci. V Portlandu v Oregonu si našel práci jako prodavač v obchodním domě. Tam potkal vnuka slavné herečky Laury Hope Crewsové, který ho povzbuzoval a dostal ho zpět na divadelní prkna a do jiné divadelní společnosti. Josephine Dillon ho učila herectví a připravovala ho na hereckou kariéru.

A v roce 1924 odjel, za Josephininy finanční podpory, do Hollywoodu, kde se stala jeho manažerkou a první manželkou. Dostával role v němých filmech a nebyl o něj moc zájem, tak se vrátil zpět k divadlu. Po přesvědčivém výkonu v divadelní hře The Last Mile uzavřel smlouvu s MGM a v roce 1930 dostal svou první roli ve filmu The Painted Desert. Po premiéře filmu v lednu roku 1931 se Clark Gable stal mega-hvězdou Hollywoodu. Dostal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu It Happened One Night. Byl a je spíš známý díky své roli Rhetta Butlera ve filmovém zpracování románu Jih proti Severu (Gone with the Wind), za kterou byl nominován na dalšího Oscara. Gable si zahrál ve třech filmech, které dostaly Oscara za nejlepší film.

Při natáčení Jihu proti Severu (1939) se oženil s Carol Lombardovou, což byla jedna z nejšťastnějších věcí, kterou udělal ve svém osobním životě. Ale Carol Lombardová zemřela při pádu letadla v roce 1942. Velmi pro ní truchlil a připojil se k Americké armádě, k letectvu a dostal několik medailí. V roce 1945 se opět vrátil k filmu a natočil Adventure, který nebyl zrovna úspěšný. Clark byl velmi nešťastný a vypršela mu smlouva s MGM. V roce 1953 mu MGM nabídli spolupráci, ale on odmítl a rozhodl se pracovat nezávisle. Gablův poslední film byli Misfits (Mustangové), v kterém si zahrál s Marilyn Monroe a byl to jeho poslední film. Clark Gable zemřel 16. listopadu 1960 ve věku 59 let na infarkt v Los Angeles.

Manželství
- první maželka: Josephin Dillon
- druhá manželka: Rhea Langham Davis
- třetí manželka: americká herečka Carole Lombard
- čtvrtá manželka: anglická herečka Sylvia Ashley
- pátá manželka: modelka Kathleen Williams Capps de Alzaga Spreckels - syn John Clark Gable
- šestá manželka: Loretta Young – dcera Judy Lewis

Autor: CommonsDelinker, VolkovBot,

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář