Jdi na obsah Jdi na menu
 


Claire Bloom

Claire Bloom,*15.2.1931 - herečka

 

 

Jako devítiletá byla evakuována z bombardovaného Londýna do USA, odkud se vrátila po dvou letech. 1944-46 studovala herectví na londýnských školách Guildhall School of Music and Drama a Central School of Speech and Drama. Nejprve se uplatnila v rozhlase a 1946-48 působila v repertoárovém divadle Oxford Playhouse. 1948 se stala členkou Royal Shakespeare Company ve Stratfordu, kde hrála mj. Ofélii v Hamletovi.

Od 1952 vystupovala několik sezon na scéně bristolského Old Vic, s jehož inscenací Romea a Julie hostovala 1956 v New Yorku, kde se pak 1970 představila v Ibsenově Noře. Do mezinárodního povědomí vstoupila film. rolí mladičké ochrnuté baleríny Terry, za jejíž ztvárnění v proslulém melodramatu Světla ramp (r. Ch. Chaplin) získala jako herecká naděje cenu BAFTA 1952.

Před film. kamerou se prosadila jak ve své vlasti, tak v Hollywoodu, a výrazné party vytvořila zejm. v dílech s historickou tématikou: kněžna Anna ve film. přepisu Shakespearovy tragédie Richard III. (r. L. Olivier), manželka slavného makedonského vládce Barsine v životopisné fresce Alexandr Veliký (r. R. Rossen) nebo Káťa ve film. adaptaci Dostojevského románu Bratři Karamazovi (r. R. Brooks).

Náročnou kreaci předvedla v postavě učitelky a milenky duševně zaostalého muže Alice Kinianové ve sci-fi dramatu Charly (r. R. Nelson). Během 80. let se zaměřila především na práci v TV, kde ztělesnila mj. autentickou osobnost anglického zdravotnictví, titulní hrdinku snímku Florence Nightingaleová.

V prosinci 1998 se představila jako Klytemnestra v broadwayské inscenaci Sofoklovy Élektry. Je autorkou autobiografických knih Limelight and After: The Education of an Actress (1982, Světla ramp a potom: Výchova herečky) a Leaving a Doll's House: A Memoit (1998, Opustit dům panenek: Vzpomínky). 1959-69 byla provdána za herce Roda Steigera, 1969-76 byl jejím druhým manželem divadelní producent Hillard Elkins a 1990 uzavřela sňatek se spisovatelem Philipem Rothem.

 

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář