Jdi na obsah Jdi na menu
 


Christopher Plummer - Amanda Plummer

Christopher Plummer,*13.12.1929 - herec

 

Původně chtěl být klavíristou, ale už během středoškolských studií se začal zajímat víc o divadlo než o hudbu. 1950 se stal členem divadelního souboru Canadian Repertory Theatre v Ottawě a zároveň působil v kanadském rozhlase (v rodném Montreálu). Od pol. 50. let se stal předním divadelním interpretem zejména klasického repertoáru na obou stranách Atlantiku. V roce 1953 debutoval na Broadwayi, kde o rok později získal cenu Theatre World Award za své výkony ve hrách Christophera Fryho Dark Is Light Enough a Waltera Mackena Hrdinou je domov.

Titulní úloha v broadwayské muzikálové verzi známé Rostandovy hry Cyrano mu vynesla 1974 cenu Tony. V 60. letech často hostoval na londýnských scénách mj. Royal Shakespeare Theatre a National Theatre, kde byl zároveň jednou z vůdčích osobností, a slavil zde úspěch např. rolí krále Jindřicha II. v dramatu Jeana Anouilhe Becket.

Kocem 90. let byl nominován na Tony Awards za svou roli Krále Leara. Ve stejné době byl jeho dalším úspěchem na prknech Broadwaye Barrymore (ocenění Tony Awards, Drama Desk, Outer Critics’ Circle Award, The Edwin Booth Award, Boston Critics’ Award, Chicago’s Jefferson Award a Los Angeles’ Ovation Award – jako nejlepší herec za rok 1997 – 1998).

Od konce 50. let začal sbírat herecké zkušenosti také před film. kamerou, kde se rychle prosadil díky svému distinguovanému zevnějšku jako představitel šlechticů, vysokých důstojníků (někdy skutečných historických osobností) nebo uhlazených zločinců v kostýmních, výpravných a dobrodružných filmech: ovdovělý rakouský baron von Trapp, do jehož početné rodiny vnese radost a pohodu mladá temperamentní novicka (Julie Andrewsová), ve film. adaptaci sentimentálního muzikálu Oscara Hammersteina II. a Richarda Rodgerse Za zvuků hudby (r. R. Wise).

Zahrál si jako vévoda z Wellingtonu, velitel vítězné anglické armády nad Napoleonem, ve válečné fresce Waterloo (r. S. Bondarčuk); anglický spisovatel a básník Rudyard Kipling ve film. přepisu jeho stejnojmenného románu Muž, který chtěl být králem (r. J. Huston); následník rakouského trůnu František d'Este ve film. rekonstrukci historické události Sarajevský atentát (r. V. Bulajić); geniální detektiv Sherlock Holmes, pátrající po pachateli série bestiálních vražd chudých žen, v kriminálním filmu Vražda na úrovni (r. B. Clark).

Dokázal však přesvědčivě ztvárnit i komediálně laděné postavy: psychopatický lupič Harry Reikle, nad kterým vyzraje pokladník z banky (Elliott Gould), v kriminálním filmu Tichý společník (r. D. Duke); populární broadwayský herec Fitzroy Wynn, který nastraží na svou manželku (Maggie Smithová) past, v níž nakonec uvízne sám, v situační komedii na motivy hry Ference Molnára Hrát za každou cenu (r. K. Makk).

Většího uznání ale dosáhl svými kreacemi v TV, kde k jeho nejúspěšnějším rolím patří titulní postava v britské inscenaci Shakespearovy tragédie, nazvané Hamlet v Elsinoru (nominace na cenu Emmy), role Roscoea Heywarda v seriálové adaptaci známého románu Arthura Haileyho Penězoměnci (cena Emmy 1977) a kardinál di Contini-Verchese v přepisu románu Colleen McCulloughové Ptáci v trní (nominace na cenu Emmy). Hlavní roli multimilionáře Alexandra Addingtona, který brání své impérium i svou rodinu proti vlně násilí, vytvořil v napínavém TV seriálu Counterstrike (Protiúder - ČTV).

Namluvil komentář ke krátkému animovanému filmu The Man Who Planted Trees (1987, Muž, který sázel stromy - ČTV; r. Frederic Back), oceněnému Oscarem. Mezi Plumerovy další filmové úspěchy patří na Oscara nominovaný Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999) od Michaela Manna, kde hraje televizního novináře Mike Wallace. Za tuto roli byl oceněn Boston Los Angeles, Chicago and Las Vegas National Critics’ Awards. Následovali snímky Čistá duše (2001) Rona Howarda (ocenění Academy Award) nebo Ararat (2002) z dílny Etona Egoyana.

V roce 2005 se mj. objevil v roli ovdovělého Billa, který sklízí úspěchy při seznamování přes internet, v romantické komedii Láska na inzerát (režie Gary David Goldberg). Zahrál si také v politickém thrilleru Syriana (2005), který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu a jehož příběh vzešel z pera scénáristy a režiséra Stephena Gaghana, držitele Oscara za scénář k filmu Traffic: Nadvláda gangů. Z jeho prvního manželství s herečkou Tammy Grimes (1956-60) pochází dcera Amanda Plummer, která se rovněž prosadila jako herečka. Druhou jeho manželkou byla novinářka Patricia Lewis (1962-68) a od 1970 je ženatý s herečkou Elaine Taylor.

zdroj Osobnosti,cz

Amanda Plummer,*23.3.1957 - herečka

 

Je dcerou herců Christophera Plummera a Tammy Grimesové, ale od dětství se spíš zajímala o klasickou hudbu než o profesi svých rodičů. Divadlu se začala věnovat až během studií na Middlebury College, po jejímž ukončení působila jako herečka na mimobroadwayských scénách. Na Broadwayi se poprvé představila úlohou studentky Jo, za jejíž ztvárnění v dramatizaci románu Shelagh Delaneyové Kapka medu obdržela cenu Theatre World Award 1981.


O rok později se stala dokonce laureátkou ceny Tony, jež jí byla udělena za titulní roli zhřešivší novicky v broadwayské inscenaci dramatu Johna Pielmeiera Anežka boží. Před film. kamerou debutovala poč. 80. let úlohou Annie, jedné ze dvou odvážných dívek (Diane Laneová), které se pod vlivem četby dobrodružných knížek připojí k bandě dobrosrdečných lupičů, ve westernové komedii Divoké kočky (r. L. Johnson).

Zdařile se zhostila psychologicky složité postavy Susan Isaacsonové, trpící depresemi z politicky motivované popravy svých rodičů, ve společenském dramatu podle románu E. L. Doctorowa Daniel (r. S. Lumet). Zatím největší úspěch na film. plátně slavila v podobenství Král rybář (r. T. Gilliam), kde ztělesnila nenápadnou a nešikovnou sekretářku Lydii, o jejíž lásku usiluje bláznivý bezdomovec-někdejší univerzitní profesor (Robin Williams).

Zaujala rovněž jako nedospělá a potrhlá šlechtična Kateřina Medicejská v historicko-životopisném dramatu Nostradamus (r. R. Christian). Cenou Emmy 1992 byl odměněn její výkon v TV adaptaci hry Barbary Lebowové Slečna Rose Whiteová. V říjnu 1998 se představila po boku Scotta Glenna jako nevěrná manželka Sharla Smithová v mimobroadwayské inscenaci tragikomedie Tracy Lettsové Zabiják Joe.

Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1999, kde uvedla bizarní černou komedii 8 1/2 ženy (r. P. Greenaway), v níž vytvořila postavu zoofilní Rakušanky Beryl, která se načas stane součástí harému ženevského podnikatele (John Standing) a jeho syna (Matthew Delamere).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář