Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cate Blanchett

Cate Blanchett,*14.5.1969 - herečka

 

Catherine Élise Blanchett je jedním ze tří dětí australské matky a amerického otce, který zemřel, když bylo Cate deset let. Po střední škole se rozhodla studovat ekonomii a umění na Melbournské univerzitě. Studium však nedokončila a místo toho se rozhodla cestovat. Jistou dobu žila v Anglii a v Egyptě, nakonec se ale vrátila zpět do Austrálie, kde se v Sydney zapsala na divadelní školu National Academy of Dramatic Arts.

Po jejím dokončení v roce 1992 začala působit v divadelním spolku Sydney Theatre Company. V televizi se poprvé objevila v jednom z dílů seriálu Záchranáři "Police Rescue" (1993). První významnějším úspěch zaznamenala ve válečném dramatu Cesta do ráje "Paradise Road" (1997), kde si zahrála po boku Glenn Closeové australskou ošetřovatelku z druhé světové války. Stejný rok si zahrála hlavní ženskou roli v romantické komedii Lizzie je poklad "Thank God He Met Lizzie" (1997), za kterou získala cenu pro nejlepší herečku od Australského filmového institutu. V dalším snímku Oscar a Lucinda (1997) ztvárnila australskou podnikatelku Lucindu, která se dostane do milostné aféry s knězem a hazardním hráčem Oscarem.

Celosvětovou popularitu jí přinesla role Elizabeth v historickém filmu Královna Alžběta "Elizabeth" (1998). Za svůj skvělý výkon získala ocenění Zlatý globus, British Academy Award a nominaci na Oscara. O rok později si s Julianne Mooreovou zahrála v komedii Ideální manžel "An Ideal Husband" (1999). V další komedii Bláznivá runway "Pushing Tin" (1999) si zahrála s Johnem Cusackem, Billy Bobem Thorntonem a Angelinou Jolie.

V jednom z nejúspěšnějších filmů roku psycho-thrilleru Talentovaný pan Ripley "The Talented Mr. Ripley" (1999) se objevila po boku Matta Damona, Gwyneth Paltrow a Judea Lawa. Své postavení filmové hvězdy potvrdila v thrilleru Téměř dokonalý zločin "The Gift" (2000) po boku Giovanniho Ribisiho, Keanu Reevese a Katie Holmesové.

Menší pozornosti se jí dostalo v romantickém dramatu Muž, který plakal "The Man Who Cried" (2000) režisérky Sally Potter s Christinou Ricci a Johny Deppem v hlavních rolích. Film měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách a Blanchett za něj získala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli od filmových kritiků z Florida Critics Circle. V krimi komedii Banditi "Bandits" (2001) si zahrála rukojmí dvou bankovních lupičů, která se zanedlouho stane jejich komplicem a postupně i milenkou Joeho Blakeho (Bruce Willis) a Terry Lee Collinse (Billy Bob Thornton). Za svůj výkon byla nominována na Zlatý glóbus a cenu SAG.

A pak přišla nejúspěšnější role v její dosavadní kariéře, elfka Galadriel, královna Lothlorien, ve fantasy trilogii Petera Jacksona: Pán prstenů. Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandu 18 měsíců. První díl Pán prstenů - Společenstvo prstenu "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring" byl uveden do kin v roce 2001. Film se ihned stal absolutní jedničkou, která bořila statistiku nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu s Elijahem Woodem (Frodo) Viggo Mortensenem (Aragorn řečený Chodec - člověk), Liv Tyler (Arwen - elfka), Ianem McKellen (čaroděj Gandalf) a Orlando Bloomem (Legolas Greenleaf) se stali středem zájmu všech světových médií. Za svůj herecký výkon v prvním díle Pána prstenů získala cenu organizace National Board of Review jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Druhý díl Pán prstenů 2 - Dvě věže "The Lord of the Rings: The Two Towers" byl uveden do kina o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování Pána prstenů s podtitulem Návrat krále "The Lord of the Rings: The Return of the King" bylo do kin v USA uvedeno v roce 2003 a v České republice počátkem roku 2004.

V roce 2002 obsadila titulní roli Charlotte Gray ve stejnojmenném válečném dramatu z II. světové války (režie Gillian Armstrong) podle knižní předlohy Sebastiana Faulkse. Zahrála si také v rodinném dramatu Ostrovní zprávy "The Shipping News" s Kevinem Spaceyem a Julianne Mooreovou v hlavních rolích. Film Nebe režiséra Toma Tykwera, ve kterém se Cate Blanchett objevila spolu s Giovannim Ribisim měl premiéru na Berlínském filmovém festivalu.

V roce 2003 si pod režijní taktovkou Joela Schumachera zahrála ve filmu Veronica Guerin, který je založen na skutečném příběhu žurnalistky, zavražděné v roce 1996 drogovými dealery a v thrilleru Rona Howarda Ztracené. Také byla k vidění ve velice úspěšném životopisném filmu o Howardu Hughesovi Letec (režie Martin Scorsese) s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

V roce 2006 si za roli ve filmu Zápisky o skandálu vysloužila nominaci na Oscara. Následující rok si za filmy Královna Alžběta: Zlatý věk a I'm Not There odnesla nominace rovnou dvě. Tím její oscarová sezóna prozatím skončila.

Cate je držitelka dvou SAG awards, tří Zlatých Glóbů, dvou BAFTA awards a Oscara. Cate je od roku 1997 vdaná za scénáristu Andrewa Uptona, se kterým má tři syny. Dashiell John se narodil 3. prosince 2001, Roman Robert se narodil 23. dubna 2004 a Ignatius Martin 13. dubna 2008.

zdroj Osobnosti,cz
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

drjy

(Conferences, 18. 3. 2020 23:11)

medical education https://www.flickr.com/photos/tags/cardiovascular